2010 m. gegužės 14 d. pranešimas VIR
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė su oficialiu vizitu vieši Stokholme (Švedijos Karalystėje), kur dalyvauja tradicinėje Europos Sąjungos (ES) parlamentų pirmininkų konferencijoje.

Lietuvos Seimo Pirmininkei buvo suteikta teisė pirmajai iš visų Europos parlamentų vadovų pasisakyti šioje konferencijoje iškart po priimančios šalies Švedijos ir Europos Parlamento atstovų pasisakymų.
I. Degutienė pažymėjo, kad Lisabonos sutartis praplėtė nacionalinių parlamentų kompetenciją ir suteikė naujų politikos formavimo galių. Tačiau, pasak Seimo Pirmininkės, tik ateitis parodys, kaip veiks naujas mechanizmas, kokia bus praktinė subsidiarumo principo kontrolė.
Lietuvos Parlamento vadovė trumpai pristatė ir Lietuvos patirtį įgyvendinat subsidiarumo principą.
Kaip ir daugelis parlamentų, Lietuvos Respublikos Seimas šiuo metu naujai įvertina tas nuostatas, pagal kurias organizuojama subsidiarumo patikra, sakė I. Degutienė. Dar rengiantis narystei Europos Sąjungoje, Lietuvos Seime įdiegtas Europos Sąjungos reikalų parlamentinės kontrolės modelis buvo suderintas su taip ir neįsigaliojusios Sutarties dėl Konstitucijos Europai nuostatomis. Mes jau tuomet pasinaudojome geriausia kaimyninių parlamentų patirtimi ir kūrybiškai ją išplėtojome. Nuo pat pradžių subsidiarumo principo kontrolės mechanizmas įtraukė specializuotus Seimo komitetus. Būtent jie pirminiame etape, pagal savo kompetencijos sritis, yra atsakingi už tinkamą ir laiku atliekamą subsidiarumo principo laikymosi kontrolę.
I. Degutienė pripažino, kad Lietuvai pavyko sukurti stiprią ES reikalų parlamentinės kontrolės teisinę bazę ir dabar reikia toliau tobulinti Lisabonos sutarties įgyvendinimo formas.
Svarbiausia ES klausimų svarstymo sistemos Seime paskirtis yra užtikrinti deramą parlamentinę kontrolę Lietuvos interesų atstovavimui ES institucijose. Būtent per šią prizmę mes vertiname ir vyriausybės bei parlamento bendradarbiavimą subsidiarumo patikros procese. Šiuo metu Seimas rengia projektą, pagal kurį prašys vyriausybės iš anksto pateikti parlamentui preliminarias pozicijas dėl Europos Sąjungos teisės aktų projektų atitikimo subsidiarumo principui, kartu pateikiant socialinių, ekonominių ir finansinių pasekmių, kurias gali turėti tokio teisės akto įgyvendinimas, įvertinimą. Taip Seimo komitetų paskirtiems pranešėjams bus sudarytas geresnis pagrindas formuluoti pagrįstą išvadą dėl ES teisės akto atitikimo subsidiarumo principui, sakė I. Degutienė.
Pasak Seimo Pirmininkės, teisėkūros procesas tampa svarbiausia Europos Sąjungos tarpparlamentinio bendradarbiavimo ašimi.
Šiandien I. Degutienė dar lankysis audiencijoje pas Švedijos Karalių Karlą Gustavą XVI ir Karalienę Silviją, apsilankys Lietuvos Respublikos ambasadoje ir susitiks su Švedijos lietuvių bendruomenės atstovais.

Seimo Pirmininkės sekretoriatas
Atstovas spaudai Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073