Apie Komiteto posėdžius 

EN  FR

Apie Ekonomikos komiteto 2009-02-18 posėdį


 

Ekonomikos komiteto 2009-02-18 posėdyje:

 

1. SVARSTYTA.  Ekonomikos skatinimo planas (projektas)

 

Kalbėjo: D.Budrys,  D.Kreivys, J.Veselka, K.Kuzminskas, R.Sinkevičius, V.Valkiūnas.

Komitetas svarstė Ūkio ministerijos parengtą Ekonomikos skatinimo plano projektą. Šio plano tikslas – palengvinti verslo veiklos sąlygas, įlieti papildomų lėšų į Lietuvos rinką bei palengvinti verslui galimybę pasiskolinti, išlaikyti darbo vietas ir tokiu būdu mažinti socialines įtampas visuomenėje. Ekonomikos skatinimo plano projekte numatytos penkios ekonomikos skatinimo kryptys: verslo finansavimo galimybių išplėtimas, pastatų energetinio efektyvumo didinimas, spartesnis Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimas, verslo aplinkos gerinimas („Saulėtekis“) ir eksporto bei investicijų skatinimas.

 Ekonomikos skatinimo plano projektą pristatė ir į Komiteto narių klausimus atsakė Ūkio ministras Dainius Kreivys. Komiteto nariai ypač domėjosi, kaip bus įgyvendinamas eksporto ir investicijų skatinimas, su kokiomis užsienio kompanijomis jau tariamasi dėl jų tiesioginių investicijų pritraukimo į Lietuvą, Europos investicijų banko paskolos panaudojimu, numatomais viešųjų pirkimų organizavimo pakeitimais, savivaldybių indėliu modernizuojant daugiabučius namus ir kt.

 

NUTARTA:    1. Iš  esmės pritarti  Ekonomikos skatinimo plano projekto nuostatoms dėl verslo finansavimo galimybių išplėtimo, pastatų energetinio efektyvumo didinimo, spartesnio ES struktūrinės paramos panaudojimo, verslo aplinkos gerinimo („Saulėtekio“), eksporto ir investicijų skatinimo.

2. Pasiūlyti Ūkio ministerijai:

1) papildyti  Ekonomikos skatinimo plano projektą siekiamo rezultato jį įgyvendinus rodikliais (kiek bus išlaikyta ir sukurta naujų  darbo vietų, kiek bus sumažintas ekonomikos nuosmukis);

2) parengti konkrečias, gerai apgalvotas, su suinteresuotais asmenimis aptartas Ekonomikos skatinimo plano įgyvendinimo priemones, nurodant jų finansavimo apimtis ir šaltinius, įgyvendinimo mechanizmus, įgyvendinimo terminus, atsakingas institucijas.

Balsavimo rezultatai:  7 už, 1 prieš, susilaikiusių nėra.

 

2. SVARSTYTA. Elektros energetikos įstatymo 43 straipsnio ir 44 straipsnio 4 dalies pakeitimo įstatymo projektas XP-3308 (svarstymo tęsinys).

 

Kalbėjo: D.Budrys, J.Veselka, V.Bacevičius, V.Bernatonis, A.Ignotas, A.Zaremba, V.Poderys, J.Razma, R.Sinkevičius, P.Ralys.

 

            NUTARTA: 1. Įstatymo projekto svarstyme daryti pertrauką.

            2. Sudaryti darbo grupę iš Ūkio ministerijos, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, AB LEO LT, Lietuvos pramoninkų konfederacijos, Seimo  kanceliarijos Teisės departamento atstovų ir komiteto išvadų rengėjų.

Balsavimo rezultatai: pritarti bendru sutarimu.

 

3. SVARSTYTA. Žalioji knyga “Siekiant saugaus, tausojančio ir konkurencingo Europos energetikos tinklo“ (COM 782); ES-09-01.

 

NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-12-12 pozicijai.

2. Atsižvelgiant į Europos Komisijos Komunikate Europos Vadovų Tarybai „Europos ekonomikos atkūrimo planas“ (COM (2008) 800 gautinis) numatomas iniciatyvas didinti investicijas siekiant modernizuoti Europos infrastruktūrą ir telkiamas lėšas transeuropinių tinklų sujungimo projektų išankstinio finansavimo didinimui, rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei siekti prioritetinio izoliuotų energijos rinkų sujungimo projekto - Baltijos jungčių plano - finansavimo užtikrinimo.

3. Rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei plėtojant Europos energetinę nepriklausomybę užtikrinti nacionalinių ir Europos aplinkos teisės aktų nuostatų laikymąsi ir, įgyvendinant energetikos infrastruktūros projektus, remti tik garantuojančius saugios aplinkos tiek sausumoje, tiek jūroje išsaugojimą.

4. Rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei remti TEN-E infrastruktūrinių projektų trečiosiose šalyse finansavimą (įskaitant politinę paramą) tik su sąlyga, kad jie užtikrina ES strateginės reikšmės energijos tiekimo kelių diversifikavimą  ir mažina energetinę priklausomybę nuo vieno išorinio tiekėjo.

5. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ - 4, „susilaikė“ – 3 .

 

4. SVARSTYTA. Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl su energija susijusių gaminių sunaudojamos energijos ir kitų išteklių nurodymo ženklinant gaminį ir apie jį pateikiant standartinę informaciją (nauja redakcija) (COM 778); ES-09-02.

 

NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-12-11 pozicijai.

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 4, „prieš“ – 1, „susilaikė“ – 2.

 

5. SVARSTYTA. Pasiūlymas dėl Tarybos direktyvos kuria valstybės narės įpareigojamos išlaikyti privalomąsias žalios naftos ir (arba) naftos produktų atsargas (COM 775); ES-09-03.

 

NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009-01-26 pozicijai.

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 4, „prieš“ – 1, „susilaikė“ – 2.

 

            6. SVARSTYTA. Komisijos komunikatas “Energijos vartojimo efektyvumas – pasiekti 20 % rodiklį“ (COM 772); ES-09-04.

 

NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-12-09 pozicijai.

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 4, „prieš“ – 1, „susilaikė“ – 2.

 

7. SVARSTYTA. Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Bendra šilumos ir elektros energijos gamyba gali padėti europiečiams sutaupyti daugiau energijos“ (COM 771); ES-09-05.

 

NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-12-10 pozicijai.

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 4, „prieš“ – 1, „susilaikė“ – 2.

 

8. SVARSTYTA. Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl 2004 m. balandžio 26 d. Direktyvos 2004/67/EB dėl priemonių, skirtų gamtinių dujų tiekimo patikimumui užtikrinti (COM 769); ES-09-06.

 

NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-12-12 pozicijai.

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 5, „prieš“ – nėra, „susilaikė“ – 2.

 

9. SVARSTYTA. Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Jūros vėjo energija. Veiksmai 2020 metų ir vėlesniems energetikos politikos tikslams pasiekti“ (COM 768); ES-09-07.

 

NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-12-04 pozicijai.

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 4, „prieš“ – nėra, „susilaikė“ – 3.

 

10. SVARSTYTA. Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Aiškinamosios branduolinės programos atnaujinimas atliekant antrąją strateginę energetikos apžvalgą“ (COM 776); ES-09-08.

NUTARTA:1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-12-10 pozicijai.

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 4, „prieš“ – 2, „susilaikė“ – 1.

 

11. SVARSTYTA. Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvos dėl pastatų energinio naudingumo (išdėstymas nauja redakcija) (COM 780); ES-09-09.

 

NUTARTA:1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009-01-15 pozicijai

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 4, „prieš“ – 2, „susilaikė“ – 1.

 

12. SVARSTYTA. Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl padangų ženklinimo atsižvelgiant į degalų naudojimo efektyvumą ir kitus esminius parametrus (COM 779); ES-09-10.

NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008-12-15 pozicijai.

2. Komiteto paskirtas pranešėjas: Audrius Endzinas.

Balsavimo rezultatai: „už“ – 4, „prieš“ – 2, „susilaikė“ – 1.

 

13. Vyko Įmonių bankroto įstatymo 10, 11 ir 33 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas XIP-224 klausymai.

Kalbėjo: V.Bacevičius, J.Veselka, R.Velička, A.Dulevičiūtė-Akimovienė, V.Narvilas, D.Šidagienė.

Klausymų metu įstatymo projekto teikėjas Julius Veselka pristatė teikiamo įstatymo projekto tikslus bei uždavinius. Pranešėjas akcentavo, kad šis įstatymo projektas parengtas atsižvelgus į Įmonių bankroto įstatymo 10 straipsnio 14 dalies bei 33 straipsnio 1 dalies taikymo praktiką bei  patikslinant 2008 metais padarytus įstatymo pakeitimus. J.Veselka paminėjo,  kad Ūkio ministerija skubotai parengė ir nesuderinusi su bankroto administratorius vienijančiomis asociacijomis 2008 m. gruodžio 5 d. pasirašė įsakymą Nr. 4-622, kuriuo buvo panaikintas ankstesniame dokumente reglamentuotas bei įmonių bankroto administravimo praktikoje pasitvirtinęs ir sėkmingai veikęs bankroto administratorių padėjėjų institutas, Įmonių bankroto įstatymo 11 str. 1 d. apibrėžti pagrindinius reikalavimus, keliamus fiziniams asmenims, siekiantiems įgyti teisę teikti bankroto administravimo paslaugas. Klausymų metu buvo aptarti pasiūlymai bei pataisos svarstomam teisės akto projektui, pasikeista nuomonėmis.

 

14. SVARSTYTA. Kiti klausimai. Sprendimo priėmimas dėl 2009 m. sausio 14 d. Komiteto posėdyje svarstyto parlamentinės kontrolės klausimo „Dėl Konkurencijos tarybos veiklos ir svarbiausių prioritetų 2009 metais“.

           

            NUTARTA: 1. Pritarti Konkurencijos tarybos nusistatytiems 2009 metų veiklos svarbiausiems prioritetams: toliau prižiūrėti didžiųjų prekybos tinklų veiklą, prižiūrėti degalų ir maisto produktų rinkas; vykdyti konkurenciją ribojančių veiksmų tyrimą;

            2.  Pasiūlyti Konkurencijos tarybai:

            -  nuolat teikti Ekonomikos komitetui informaciją apie Konkurencijos tarybos atliktų tyrimų rezultatus;

            - aktyviau teikti Ekonomikos komitetui pasiūlymus ir rekomendacijas, reikalingus Konkurencijos tarybos veiklai gerinti, saugoti sąžiningos konkurencijos laisvę, vartotojų interesams ginti;

            - teikti informaciją Ekonomikos komitetui apie priimtų teisės aktų, Konkurencijos taryboje gautų pasiūlymų ir rekomendacijų įgyvendinimą.

            3. Pažymėti, kad Ekonomikos komitetas imasi iniciatyvos, kad Seime būtų kuo greičiau pradėtos Konkurencijos įstatymo 1, 3, 4, 10, 13, 14, 19, 20, 23, 24, 26, 30, 31, 40, 41, 42, 43, 44 straipsnių ir priedo pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto (registracijos Nr.XP-2646) svarstymo procedūros.

            4. Pažymėti, kad siekiant sudaryti geresnes konkurencijos sąlygas degalų rinkoje, tikslinga ne mažesnį kaip 2/3 AB „Klaipėdos nafta“ akcijų paketą palikti priklausantį valstybei nuosavybės teise. Ūkio ministerijai, kaip AB „Klaipėdos nafta“ akcijų valdytojui, tikslinga išnagrinėti galimybę inicijuoti investicinius projektus, kuriuos įgyvendinus būtų sukurta infrastruktūra, reikalinga degalams importuoti ir konkurencijai degalų rinkoje sudaryti.

            5. Pasiūlyti pagal kompetenciją Vyriausybei, Konkurencijos tarybai kartu su Žemės ūkio ministerija, Žemės ūkio rūmais ir kitomis kompetentingomis valstybės institucijomis išnagrinėti galimybę teisinėmis ir ekonominėmis priemonėmis pieno sektoriuje nustatyti kainodaros principus ir proporcijas tarp pieno gamintojų, pieno perdirbėjų ir prekybininkų. 

            6. Siekiant stiprinti konkurenciją naftos produktų vidaus rinkoje ir taip mažinti naftos produktų kainas, pasiūlyti Vyriausybei išnagrinėti tikslingumą pakeisti Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymą, nustatant, kad įmonės, importuojančios naftos produktų ne daugiau kaip 10 procentų nuo bendro naftos produktų pardavimo vidaus rinkoje, atleidžiamos nuo atsargų kaupimo ir tvarkymo.

Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu.

 

15. SVARSTYTA. Kiti klausimai. Sprendimo priėmimas dėl 2009 m. vasario 11 d. Komiteto posėdyje svarstytos Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės ataskaitos „Naujų vartotojų prijungimas prie veikiančių energetikos įmonių objektų“.

 

            NUTARTA: 1. Pritarti Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės valstybinio audito ataskaitai „Naujų vartotojų prijungimas prie veikiančių energetikos įmonių objektų“ ir rekomendacijoms.

            2. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei parengti reikiamus teisės aktų pakeitimus nustatant galimybę ginant viešąjį interesą kontroliuoti licencijuojamų energetikos įmonių ir kitų monopolistų, kuriems reguliuojamos teikiamų paslaugų kainos ir tarifai, veiklą bei atlikti jos tyrimą.

3. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai imtis priemonių valstybinio audito ataskaitos rekomendacijoms įgyvendinti.

Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu.

                       

 

 

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ