Informacija apie posėdžius 

EN  FR

Komisijos išvada „ Dėl UAB „Tilžės turgus“ skundo“


2010-11-03 Nr.101-I-50

Vilnius

 

            Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Vaidotas Bacevičius, Vytautas Bogušis, Vida Marija Čigriejienė, Julius Dautartas, Jonas Juozapaitis, Egidijus Klumbys, Antanas Nedzinskas, Konstantas Ramelis, Algimantas Salamakinas, Dalia Teišerskytė, Ona Valiukevičiūtė, Mečislovas Zasčiurinskas, reaguodama į UAB „Tilžės turgus“ kreipimąsi ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 8 punktu ir Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 7 straipsnio 1 dalies 1 punktu nagrinėjo Seimo nario Petro Gražulio veiksmų atitikimą Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso nuostatoms.

 

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

            Seimo Etikos ir procedūrų komisiją 2010 m. birželio 28 d. gavo UAB „Tilžės turgus“ pranešimą apie Seimo nario Petro Gražulio veiksmus. Pranešime nurodoma, kad 2010 m. birželio 12 d. Seimo narys Petras Gražulis, kartu su žemės ūkio paskirties žemės, esančios Dituvos k., Klaipėdos r., savininkės O. Viederienės įgaliotu asmeniu V. Viederiu bei keliais kitais asmenimis dalyvavo (o galimai jie ir suorganizavo), jų nuomone, neteisėtame mitinge, kuriame dalyvavo apie 200 žmonių. Tai daugiausia buvo O. Viederienės žemėje be reikiamo leidimo prekiaujantys asmenys. Pareiškėjai teigia esą įsitikinę, kad jeigu ne Seimo nario Petro Gražulio, jų nuomone, neteisėti veiksmai, minėtas V. Viederis ir jo motinos žemės ūkio paskirties žemėje nelegaliai prekiaujantys žmonės nebūtų surengę mitingo, kurio tikslas, nepaklusti Lietuvos įstatymų bei poįstatyminių aktų nustatytoms taisyklėms, draudžiančioms be leidimų, žemės ūkio paskirties žemėje organizuoti bei vykdyti turgavietės veiklą, prekiauti padėvėtais drabužiais ir kitomis (tame tarpe ‑ maisto) prekėmis.

            2010 m. birželio 8 d. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos posėdyje buvo priimtas sprendimas, kad atsižvelgiant į Klaipėdos rajono policijos komisariato darbuotojų įspėjimą dėl baudų už prekybą nelegalioje prekyvietėje taikymo, pasiūlyti prekiautojams, vykdantiems prekybą žemės ūkio paskirties sklype Dituvoje, neteisėtą prekybą nutraukti, savanoriškai apsisprendžiant dėl prekybos „Tilžės turguje“ arba kitoje įteisintoje prekyvietėje. Klaipėdos rajono savivaldybės taryba 2010 m. sausio 28 d. yra priėmusi sprendimą Nr. T11-48 „Dėl turgavietės Derceklių k.“, kurio 1 punktu nuspręsta sutikti, kad UAB Tilžės turgus steigtų turgavietę išsinuomotame 0.80 ha valstybinės žemės sklype Dituvos k. v., esančiame Derceklių k. Priekulės sen., Klaipėdos rajone.

            Po Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos sprendimo, kuriuo siūloma prekiautojams, vykdantiems prekybą žemės ūkio paskirties sklype Dituvoje, neteisėtą prekybą nutraukti, neteisėtą prekybą vykdantys prekiautojai (kaip teigiama pareiškėjų, įkvėpti Seimo nario Petro Gražulio ir V. Viederio) nutarė su automobiliais atvykti į šalia esančią legaliai įrengtą UAB „Tilžės turgus“ turgavietę, ir grubiai pažeisdami jų bendrovės turgavietėje prekiaujančių asmenų ir jų, kaip teisėtai veikiančių verslininkų teises, neturėdami leidimo važinėti po turgavietę, suvažiavo į turgavietės teritoriją, sutrikdė ir iš esmės nutraukė turgavietės darbą ir turgavietėje stovėjo apie 15 min. Pareiškėjai teigia esą priblokšti Seimo nario Petro Gražulio elgesio, nes „kaip šis žmogus elgėsi ir kokią iš šio žmogaus jautėme agresiją, sunku žodžiais išsakyti“.

Tačiau pareiškėjų teigimu, į Komisiją jie kreipėsi ne dėl jų patirtų dvasinių išgyvenimų, bet dėl to, kad Seimo nario Petro Gražulio veiksmai negali būti toleruojami, nes jis skatino ir skatina neteisėtų veiksmų vykdymą ir įstatymų nepaisymą. Jų nuomone, Seimo narys Petras Gražulis gina ir akivaizdžiai skatina nelegalią veiklą, t. y. nelegalios turgavietės pievoje veiklą, o savo veiksmais apsprendė minios nesiskaitymą su tuo, kad UAB „Tilžės turgus“ yra teisėtai veikianti ir mokesčius mokanti bendrovė, vykdanti legalią ir taisyklėms atitinkančią turgavietės veiklą.

UAB „Tilžės turgus“ prašo Komisijos imtis įstatymų bei Seimo statuto nustatytų poveikio priemonių, įvertinant Petro Gražulio prašyme aprašytus veiksmus.

Susirinkimų (mitingų, demonstracijų, įvairių eitynių ir kitokių taikių susirinkimų) tvarka reglamentuojama Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatyme. Šio įstatymo 9 straipsnyje nurodoma, kad susirinkimų organizatoriai apie organizuojamą susirinkimą (mitingą) turi raštišku pranešimu informuoti savivaldybės tarybos vykdomojo organo vadovą ar jo įgaliotą atstovą. Pranešime turi būti nurodyta susirinkimo forma ir turinys, susirinkimo data, jo pradžios ir pabaigos laikas, susirinkimo vieta, eitynių ar procesijų maršrutai, numatoma dalyvių skaičius. Savivaldybės tarybos vykdomojo organo vadovas ar jo įgaliotas atstovas, remdamasis tokiu pranešimu, išduoda nustatytos formos pažymėjimą dėl suderintos susirinkimo vietos, laiko ir formos.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracija 2010 m. lapkričio 2 d. rašte Komisijai Nr. (5.1.40)-4629 informavo, kad Klaipėdos rajono savivaldybės administracija nebuvo išdavusi susirinkimo organizatoriaus pažymėjimo dėl suderintos susirinkimo vietos, laiko ir formos, nes niekas nesikreipė dėl UAB „Tilžės turgus“ įrengtoje turgavietėje organizuoti 201 0m. birželio 12 d. protesto mitingą.

Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatymo 23 straipsnyje numatyta, kad susirinkimo organizatoriai bei dalyviai už teisėtų reikalavimų nevykdymą traukiami administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn. Seimo narys Petras Gražulis rašytinio paaiškinimo Komisijai nepateikė. 2010-09-29 rašte Komisijai Nr. SN-S-4 nurodė, kad kadangi Seimo Etikos ir procedūrų komisija sudaryta iš skirtingoms frakcijoms priklausančių Seimo narių, kurių tarpe yra jam oponuojančių, jis nesitiki objektyvaus situacijos tyrimo bei išvadų, todėl jis UAB „Tilžės turgus“ skundą perdavė nagrinėti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija Komisijos žiniai perdavė 2010-10-08 atsakymą Nr. S-991-(2.5) Seimo nariui Petrui Gražuliui, kuriame nurodė, kad pagal esamą teisinį reglamentavimą jo, kaip Lietuvos Respublikos Seimo nario, elgesį įgaliota vertinti tik Seimo Etikos ir procedūrų komisija.

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

1. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 78 straipsniu, Etikos ir procedūrų komisijos kompetencijai nepriklauso Seimo narius traukti administracinėn atsakomybėn dėl Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatyme nustatytų įpareigojimų nesilaikymo.

            2. Seimo nariai, kaip ir kiti asmenys, dėl Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatyme nustatytų įpareigojimų nevykdymo gali būti traukiami administracinės atsakomybėn bendra tvarka.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                               Algimantas Salamakinas



Pažymos apie Seimo narių dalyvavimą Seimo posėdžiuose
2008 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ