Informacija apie posėdžius 

EN  FR

Komisijos išvada „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo valdybos protokolinių nutarimų dėl Seimo kanceliarijos valdomų poilsiaviečių“


2009-04-22 Nr.101-I-16

Vilnius

 

            Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Vaidotas Bacevičius, Vytautas Bogušis, Vida Marija Čigriejienė, Julius Dautartas, Jonas Juozapaitis, Egidijus Klumbys, Vytautas Kurpuvesas, Konstantas Ramelis, Algimantas Salamakinas, Dalia Teišerskytė, Ona Valiukevičiūtė, Mantas Varaška išnagrinėjo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto ir Seimo kanceliarijos paslaugų darbuotojų profesinės sąjungos, Seimo kanceliarijos darbuotojų profesinės sąjungos ir Seimo kanceliarijos valstybės tarnautojų profesinės sąjungos ( toliau – Seimo profesinės sąjungos) prašymą apsvarstyti, ar Seimo valdyba, priimdama protokolinius nutarimus ir įpareigodama Seimo kanceliariją perduoti AB Turto bankui Seimo kanceliarijos žinioje esančias poilsiavietes ir kai kurias gyvenamąsias patalpas, laikėsi Seimo statuto ir kitų teisės aktų reikalavimų.

 

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

            Seimo valdyba 2009 m. sausio 28 d. išklausė informaciją apie Seimo poilsiavietes ir jų finansavimą. Išklausiusi informaciją, Seimo valdyba priėmė protokolinį nutarimą pavesti Seimo kanceliarijos teisės aktų nustatyta tvarka perduoti valstybei nuosavybes teise priklausančius Seimo kanceliarijos valdomus poilsio namus „Viešnagė“ Palangoje ir poilsiavietę Švenčionių rajone prie Didžiojo Siaurio ežero Valstybės turto fondui. Seimo Audito komitetui pasiūlyti atlikti valstybei nuosavybes teise priklausančių Seimo kanceliarijos valdomų „Viešnagės“ poilsio namų ir poilsiavietės privatizavimo, vykdomo per Valstybės turo fondą, parlamentinę kontrolę. Šis sprendimas 2009 m. kovo 4 d. pačios Seimo valdybos buvo pripažintas netekusiu galios.

            2009 m. vasario 11 d. Seimo valdyba, išklausiusi informaciją apie Seimo kanceliarijos ūkinę veiklą, priėmė protokolinį nutarimą pavesti Seimo kanceliarijai per dvi savaites pateikti Seimo valdybai detalius, taikant įstatymų nustatytą turto atnaujinimo būdą, pasiūlymus dėl Seimo poilsiaviečių perdavimo AB „Turto bankas“, panaikinti Seimo viešbutyje (Gedimino pr.60) esantį relaksacijos centrą, o patalpas ir įrangą palikti naudotis viešbučio gyventojams.

            2009 m. kovo 18 d. Seimo aplinkos apsaugos komitetas pateikė Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos sudarymo Seimo kanceliarijos ir kitų biudžetinių įstaigų valdomų poilsiaviečių ir kito nekilnojamojo turto naudojimo rekreacijai pagrįstumui ištirti“ projektą.

            2009 m. vasario 13 d. Seimo Aplinkos apsaugos komitetas priėmė sprendimą, kuriuo paprašė Seimo valdybos laikinai sustabdyti Švenčionių rajone esančios poilsiavietės privatizavimą, kol bus rastas racionalus būdas, kaip ji turėtų būti naudojama.

            2009 m. vasario 24 d. Seimo kanceliarijoje veikiančios profesinės sąjungos kreipėsi į Seimo valdybą dėl Seimo kanceliarijos žinioje esančių poilsiaviečių. Raštu pareikštas kritiškas vertinimas dėl Seimo valdybos protokolinių nutarimų, o taip pat perduotas daugiau nei dviejų šimtų trisdešimties Seimo kanceliarijos darbuotojų siūlymas išsaugoti Seimo kanceliarijos žinioje turimas poilsiavietes, neperduoti tretiesiems asmenims ir naudoti jas už ekonomiškai pagrįstą kainą.

            Kaip įtvirtinta Seimo kanceliarijos nuostatų 24.1 punkte Seimo kanceliarijos valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį, turi teisę ne tik į tinkamas darbo sąlygas, bet ir į tinkamas poilsio sąlygas.

            2009 m. vasario 25 d. Seimo valdybos posėdyje priimtas dar vienas protokolinis nutarimas dėl valstybei nuosavybes teise priklausančių Seimo kanceliarijos valdomų poilsio namų „Viešnagė“ Palangoje ir poilsiavietės Švenčionių rajone prie Didžiojo Siaurio ežero. Seimo valdyba nutarė pritarti Seimo kanceliarijos pasiūlymui jos valdomas poilsiavietes ir gyvenamąsias patalpas L. Giros g. 96 perduoti AB Turto bankui ir taikant įstatymų nustatytą turto atnaujinimo būdą pradėti Seimo I rūmų rekonstrukciją.

            Remiantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymu(Žin., 1997, Nr.107-2688) privatizavimo klausimais nutarimus priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė, kuriuos įgyvendina privatizavimo institucija – Valstybės turto fondas.

            Seimo profesinės sąjungos 2009 m. kovo 4 d. kreipimesi į Komisiją nurodė, kad Seimo valdyba šiuos nutarimus priėmė net neapsvarsčiusi Seimo kanceliarijoje veikiančių profesinių sąjungų pasiūlymų, taip pat ir Seimo kanceliarijos darbuotojų kreipimosi (pasirašydami savo nuomonę pareiškė per du šimtus trisdešimt darbuotojų). Visi šie dokumentai iš anksto buvo pateikti Seimo valdybai. Profesinės sąjungos atstovauja savo nariams santykiuose su darbdaviu, gina savo narių darbo, ekonomines ir socialines teises bei interesus. Atstovaudamas darbuotojų interesus jos turi teisę vesti derybas ir sudaryti susitarimus su darbdaviais dėl darbuotojų užimtumo, darbo organizavimo ir poilsio ir gyvenimo sąlygų gerinimo bei kitų klausimų. Seimo profesinių sąjungų nuomone, Seimo valdyba, spręsdama Seimo kanceliarijos žinioje esančių poilsiaviečių perdavimo Valstybės turto fondui klausimą, ne tik kad nesilaikė Lietuvos Respublikos profesinių sąjungų įstatymo nuostatų, bet ir ėmėsi spręsti jos įgaliojimams nebūdingus klausimus.

            Lietuvos Respublikos Seimo statuto 34 straipsnio 3 dalyje nurodyta Seimo valdybos priimtų sprendimų apskundimo tvarka. Komitetai ir frakcijos gali apskųsti Seimo valdybos sprendimus Seimui, jeigu manoma, kad jie pažeidžia ar riboja Seimo nario, frakcijos ar komiteto teises arba priimti viršijant valdybai suteiktus įgaliojimus. Tokius skundus nagrinėja ir sprendžia Seimas, išklausęs Etikos ir procedūrų komisijos išvadas.

            2009 m. balandžio 4 d. Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, remdamasis Seimo statuto 34 straipsnio 3 dalies nuostata, paprašė Komisiją apsvarstyti ir pateikti savo išvadas dėl Seimo valdybos 2009 m. sausio 28 d., vasario 11 ir 25 d. d. priimtų protokolinių sprendimų, pavedančių Seimo kanceliarijai atsisakyti jos žinioje esančių poilsiaviečių ir jas perduoti AB „Turto bankas“, pagrįstumo, ir išsiaiškinti, ar juos priimant neviršyti suteikti įgaliojimai. Aplinkos komitetas yra pateikęs Seimo nutarimo „Dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos sudarymo Seimo kanceliarijos ir kitų biudžetinių įstaigų valdomų poilsiaviečių ir kito nekilnojamojo turto naudojimo rekreacijai pagrįstumui ištirti“ projektą (XIP-436).

            Seimo valdybos įgaliojimai įtvirtinti Seimo statuto 32 straipsnyje. Remiantis šio Seimo statuto straipsnio nuostatomis, Seimo valdyba sprendžia Seimo darbo organizavimo klausimus.

            Remiantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, 54-1492) 7 straipsnio 2 dalies 1 punkte teigiama, kad valstybės turtą patikėjimo teise valdo, naudoja ir juo disponuoja Lietuvos bankas, valstybės institucijos, įstaigos ir organizacijos.

            Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2008 m. spalio 7 d. sprendimu Nr.2434, 7.26 punkte nurodoma, kad Seimo kanceliarija teisės aktų nustatyta tvarka valdo ir naudoja Seimo kanceliarijai perduotą valstybės turtą, juo disponuoja, organizuoja šio turto priežiūrą. Seimo kanceliarijai vadovauja Seimo kancleris (Seimo statuto 31 straipsnio 2 dalis). Seimo kancleris įstatymų nustatyta tvarka valdo, naudoja Seimo kanceliarijai perduotą valstybės turtą ir juo disponuoja (Seimo kanceliarijos nuostatų 15.17 punktas). Svarbiausiais Seimo kanceliarijos veiklos klausimais Seimo kancleriui pasiūlymus teikia Seimo kanceliarijos taryba, kurios sudėtį ir nuostatus tvirtina Seimo kancleris (Seimo kanceliarijos nuostatų 18 punktas).

            Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos Respublikos Seime sprendžiant valstybės turto privatizavimo ir kitus socialinius klausimus buvo taikoma tokia praktika: Ilgą laiką Lietuvos Respublikos Seime dirbo Seimo kanceliarijos darbuotojų socialinių reikalų komisiją. Seimo kanceliarijos darbuotojų socialinių reikalų komisiją sudarė Seimo kanceliarijos padalinių deleguoti atstovai. Ši komisija sprendė ir Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos valdomo valstybės nekilnojamojo turto privatizavimo klausimus. 1993 m. Lietuvos Respublikos Seimo aparato darbuotojų socialinių reikalų komisija sprendė klausimą dėl butų ir kambarių Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijai priklausančiame name L. Giros g. 96 privatizavimo.

 

            Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

 

            Siūlyti Seimo valdybai apsvarstyti klausimą dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos Seimo kanceliarijos valdomų poilsiaviečių ir kito nekilnojamojo turto naudojimo rekreacijai pagrįstumui ištirti sudarymo, kuri, įvertinusi visas ekonominio pagrįstumo ir valdymo efektyvumo bei teisines aplinkybes, pateiktų išvadas.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                           Algimantas Salamakinas



Pažymos apie Seimo narių dalyvavimą Seimo posėdžiuose
2008 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ