Informacija apie posėdžius 

EN  FR

Komisijos išvada „Dėl įspėjimo skyrimo Seimo nariui procedūros“


2009-09-16 Nr.101-I-27

Vilnius

 

            Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Vaidotas Bacevičius, Vytautas Bogušis, Vida Marija Čigriejienė, Julius Dautartas, Jonas Juozapaitis, Egidijus Klumbys, Vytautas Kurpuvesas, Konstantas Ramelis, Rūta Rutkelytė, Algimantas Salamakinas, Dalia Teišerskytė, Ona Valiukevičiūtė, Mantas Varaška, Mečislovas Zasčiurinskas išnagrinėjo 2009 m. liepos 7 d. Seimo neeiliniame vakariniame plenariniame posėdyje vykusią įspėjimo Seimo nariui Petrui Gražuliui skyrimo procedūrą.

 

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

            Į Komisiją kreipėsi Seimo frakcija „Tvarka ir teisingumas“ prašydama:

„1. Išnagrinėti ir pateikti išvadą, ar nebuvo šiurkščiai pažeisti Seimo statuto reikalavimai 2009-07-07 vykusio II Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio Seimo posėdžio Nr. 97 metu Seimui priimant sprendimą įrašyti į posėdžio protokolą įspėjimą Seimo nariui P. Gražuliui.

2. Įvertinti, ar 2009-07-07 vykusio II Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio Seimo posėdžio Nr. 97 metu Seimui priimant sprendimą įrašyti į posėdžio protokolą įspėjimą Seimo nariui P. Gražuliui, nebuvo šiurkščiai pažeistos Seimo nario P. Gražulio teisės.

3. Įvertinti, ar 2009-07-07 vykusio II Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio Seimo posėdžio Nr. 97 metu Seimui priimant sprendimą įrašyti į posėdžio protokolą įspėjimą Seimo nariui P. Gražuliui, Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas A. Salamakinas nepažeidė Seimo nario etikos.“

            2009 m. liepos 7 d. neeiliniame vakariniame posėdyje vyko Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XIP-110Gr pateikimas. Prieš balsavimą kalbėdamas dėl balsavimo motyvų Seimo narys Petras Gražulis pareiškė, kad: „Prezidentas – kagėbistų gynėjas, oligarchų gynėjas ir dar gėjų gynėjas“.

            Reaguodamas į tokį Seimo nario pareiškimą, Seimo narys Algimantas Salamakinas priminė, kad „Seimo statutas numato sankciją, jeigu įžeidžiamas valstybės vadovas. Aš prašau Jūsų padaryti pastabą ponui P. Gražuliui, nes buvo akivaizdžiai įžeidinėjamas Ekscelencija Prezidentas.“. Pirmininkaujantis Seimo posėdžiui Seimo Pirmininkas pareiškė Seimo nariui Petrui Gražuliui įspėjimą. Seimo narys Algimantas Salamakinas paprašė, kad įspėjimas būtų įrašytas į posėdžio protokolą: „Tada aš prašyčiau, kad būtų įrašyta į protokolą, nes įžeidinėti Prezidentą, kad jis yra KGB, kagėbistų gynėjas, na jūs atleiskite, yra aukščiau už viską. Ir prašyčiau, kad šita pastaba būtų įrašyta į protokolą.“ Algimantas Salamakinas nesakė, kad jis kalba Etikos ir procedūrų komisijos vardu.  Pirmininkaujantis Seimo posėdžiui pabrėžė, kad jis, remdamasis Seimo statuto 20 straipsnio 3 dalimi, o ne Etikos ir procedūrų komisija, teikia siūlymą įrašyti į posėdžio protokolą įspėjimą Seimo nariui Petrui Gražuliui.

            2009 m. liepos 7 d. stenogramoje užfiksuota, kad prieš balsavimą kalbėjo Seimo narys Petras Gražulis, nors pirmininkaujantis nepažymėjo, kad žodis suteikiamas remiantis Seimo statuto 20 straipsnio 3 dalimi, kurioje sakoma, kad Seimo narys, kuriam siūloma pareikštį įspėjimą, įrašant jį į posėdžio protokolą, turi teisę prieš balsavimą iki 3 minučių pasiaiškinti Seimui.

            Balsuojant 55 balsais „už“, 18 balsų „prieš“ ir 12 „susilaikius“Seimas pritarė siūlymui įrašyti įspėjimą Seimo nariui Petrui Gražuliui į posėdžio protokolą.

            Seimo statuto 20 straipsnio 3 dalyje nurodoma, kad įspėjimą, kuris įrašomas į posėdžio protokolą, skiria Seimas posėdžio pirmininko teikimu be svarstymo paprasta balsavusių Seimo narių dauguma.

            Seimo statuto 100 straipsnyje apibrėžti Seimo posėdžio pirmininko įgaliojimai. Šio straipsnio 2 dalies 10 punkte Seimo posėdžio pirmininkui suteikta teisė įspėti Seimo narius, jeigu šie nesilaiko statuto, triukšmauja salėje, viešai įžeidžia Respublikos Prezidentą, Seimą, jo Pirmininką, Seimo narius, Ministrą Pirmininką ar ministrus, ir gali teikti pasiūlymus dėl įspėjimo įrašymo į protokolą, apsvarstymo Etikos ir procedūrų komisijoje arba Seimo nario pašalinimo iš salės.

            Seimo nario Petro Gražulio nepagarbus pasisakymas buvo skirtas Lietuvos Respublikos Prezidento asmeniui.

            Pažymėtina, kad tokiu atveju galėjo būti taikoma dar griežtesnė sankcija, kuri numatyta Seimo statuto 21 straipsnyje – Seimo nario pašalinimas iš posėdžio iki dienos pabaigos, nemokant atlyginimo už tas dienas, kai vyksta Seimo posėdžiai, iš kurių jis yra pašalintas. Seimo statuto 21 straipsnio 1 dalies 3 punkte numatyta, kad Seimas gali laikinai pašalinti Seimo narį iš posėdžių salės iki posėdžių dienos pabaigos, jeigu šis posėdžio metu viešai įžeidžia Respublikos Prezidentą, Seimą, jo Pirmininką, Seimo narius, Vyriausybę ar Ministrą Pirmininką. Seimo statutas nenumato, kad įžeidimo faktas būtų patvirtintas Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje, kaip teigia savo kreipimesi frakcija „Tvarka ir teisingumas“. 21 straipsnio 2 dalyje tik teigiama, kad sprendimą dėl Seimo nario pašalinimo iš posėdžių salės priima Seimas posėdžio pirmininko arba Etikos ir procedūrų komisijos teikimu. Seimo posėdžio pirmininkas, remdamasis Seimo statuto 100 straipsnio 2 dalies 10 punkto nuostata, galėjo teikti siūlymą Seimo nariui, įžeidusiam Lietuvos Respublikos Prezidentą, taikyti bet kurią numatytą sankciją: įrašyti įspėjimą į protokolą, apsvarstyti Etikos ir procedūrų komisijoje arba pašalinti iš Seimo salės. Nagrinėjamu atveju Seimo nariui Petrui Gražuliui Seimo posėdžio pirmininkas pasiūlė pritaikyti švelnesnę sankciją ‑ įrašyti įspėjimą į posėdžio protokolą.

            Seimo statutas net numato, kad už asmens įžeidimą ar šmeižtą Seimo narys, neatsižvelgiant į jo neliečiamybę, gali būti dar traukiamas ir atsakomybėn bendra tvarka, t. y. teismine tvarka.

 

            Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

  1. 2009 m. liepos 7 d. vykusio Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio Seimo posėdžio Nr. 97 metu Seimui priimant sprendimą įrašyti į posėdžio protokolą įspėjimą Seimo nariui Petrui Gražuliui Seimo statuto 20 straipsnio 4 dalies reikalavimai buvo pažeisti, nes nebuvo jam suteiktas žodis iki 3 minučių pasiaiškinti Seimui.
  2. 2009 m. liepos 7 d. vykusio Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio posėdžio Nr. 97 metu Seimui priimant sprendimą įrašyti į posėdžio protokolą įspėjimą Seimo nariui Petrui Gražuliui jo teisės nebuvo pažeistos.
  3. 2009 m. liepos 7 d. vykusio Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio posėdžio Nr. 97 metu Seimo Pirmininkas teikdamas balsuoti dėl įspėjimo Seimo nariui Petrui Gražuliui įrašymo į protokolą netinkamai suformulavo klausimą balsavimui.

            Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                   Algimantas Salamakinas



Pažymos apie Seimo narių dalyvavimą Seimo posėdžiuose
2008 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ