Informacija apie posėdžius 

EN  FR

Komisijos išvada „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo elgesio“


2010-04-28 Nr.101-I-19

Vilnius

 

            Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Vaidotas Bacevičius, Vytautas Bogušis, Vida Marija Čigriejienė, Julius Dautartas, Jonas Juozapaitis, Egidijus Klumbys, Vytautas Kurpuvesas, Antanas Nedzinskas, Konstantas Ramelis, Algimantas Salamakinas, Dalia Teišerskytė, Mečislovas Zasčiurinskas Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės pavedimu ir remdamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 8 punkto nuostata bei Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 7 straipsnio 1 dalies nuostata, išnagrinėjo Lietuvos medikų profesinės sąjungos prašymą įvertinti Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo elgesį.

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

            Lietuvos medikų profesinė sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė kreipėsi į Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę prašydama įvertinti Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo elgesį ir veiklą, galimai nesuderinamą su Lietuvos Respublikos Seimo nario etika.

            Kreipimesi nurodoma, kad Lietuvos medikų profesinė sąjunga 2009 m. spalio 31 d. kreipėsi į Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę raštu „Dėl 2009 m. balandžio 29 d. Vyriausybės nutarimų Nr. 411 ir Nr. 412 atšaukimo“. Seimo Pirmininkė pavedė Seimo Sveikatos reikalų komitetui išnagrinėti ir atsakyti pareiškėjai. 2009 m. gruodžio 18 d. pareiškėja dar kartą kreipėsi į Seimo Pirmininkę 2009 m. gruodžio 18 d. Tuomet Seimo Pirmininkė pripažino (pasak pareiškėjos), kad: „jei reikės net Seimo Pirmininkės potvarkiu, Sveikatos reikalų komiteto pirmininką A. Matulą vykdyti parlamentinę kontrolę sveikatos apsaugos ministerijai ir Vyriausybei.“

            Pareiškėja informuoja, kad ji buvo pakviesta 2010-01-06 atvykti į Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo organizuojamą susitikimą dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. balandžio 29 d. nutarimo Nr. 412 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. liepos 18 d. nutarimo Nr. 941 „Dėl kai kurių kategorijų darbuotojų, turinčių teisę į kasmetines pailgintas atostogas, sąrašo ir šių atostogų trukmės patvirtinimo“ pakeitimo“ ir 2009 m. balandžio 29 d. nutarimo Nr. 411 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugsėjo 30 d. nutarimo Nr. 1195 „Dėl darbuotojų, kurių darbo pobūdis yra susijęs su didesne protine, emocine įtampa, darbo laiko sutrumpinimo tvarkos ir darbuotojų, kuriems nustatytas sutrumpintas darbo laikas, darbo apmokėjimo sąlygų patvirtinimo“ pakeitimo“. Pareiškėjos teigimu, susitikimo pradžioje Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas pareiškė: „kadangi klausimas dėl minėtų Vyriausybės nutarimų yra perduotas Konstituciniam Teismui, tai jis neketina šio klausimo svarstyti. SAM viceministrė N. Ribokienė pareiškė, kad priėmus Vyriausybės nutarimų pakeitimus, darbo sąlygos pagerėjo 80 proc. medikų ir ministras prie šio klausimo negrįš. Į mano komentarą „blogai, kad negrįš“ Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas reagavo neadekvačiai. Jis pradėjo rėkti, žemindamas mane, grasindamas, kad jei ir toliau reikalausiu Vyriausybės nutarimų atšaukimo, mane užpuls tie 80 proc. medikų, kuriems darbo sąlygos pagerėjo; netinkamu Seimo nariui elgesiu bandė priversti mane atsižadėti savo reikalavimo dėl Vyriausybės nutarimų atšaukimo.“ Pareiškėja konstatavo, kad po tokių A, Matulo veiksmų ir sulauktų grasinimų jai pablogėjo sveikata ir teko kreiptis į medikus, dėl sveikatos sutrikimo buvo išduotas nedarbingumo pažymėjimas.

            Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė nurodė tokius Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko pažeidimus:

  1. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 5 str. – valdžios įstaigos tarnauja žmonėms.
  2. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 21 str. – draudžiama žeminti žmogaus orumą.
  3. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 str. – žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti.
  4. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 33 str. – piliečiams laiduojama teisė kritikuoti valstybės įstaigų ir pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus.
  5. Lietuvos Respublikos Seimo statuto 3 str. – Seimo nario priesaiką, t. y. gerbti ir vykdyti Konstituciją.
  6. Lietuvos Respublikos Seimo statuto 52 str. – viršijo komiteto pirmininkui suteiktus įgaliojimus, nes kviesti reikalingus asmenis leidžiama tik į komiteto posėdžius. Tokių „perauklėjimui“ skirtų susitikimų Statutas nenumato.
  7. Lietuvos Respublikos Seimo statuto 52 str. 9 dalį – organizuoti komiteto sprendimų įgyvendinimą, nes 2009-06-10 Sveikatos reikalų komiteto posėdžio metu buvo atkreiptas dėmesys, kad minėti Vyriausybės nutarimai priimti skubotai ir ne laiku, neatsižvelgus į bendrą šalies ekonominę situaciją, kai mažėja visos sveikatos sistemos finansavimas ir darbuotojų darbo užmokestis ir, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 65 straipsnio 4 punktu, buvo priimtas jau minėta sprendimas. Tačiau, kai darbo grupė balsų dauguma pasiūlė atšaukti Vyriausybės nutarimus, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas pareiškė, kad prie to klausimo daugiau negrįš.
  8. Lietuvos Respublikos Seimo statuto 65 str. 4 punktą – atlikti parlamentinę kontrolę.

            2010-02-12 atsakyme Komisijai Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas apgailestaudamas informavo, kad pastaruoju metu po bet kokio susitikimo ar susirinkimo, kuriame dalyvauja jis ir p. A. Kavaliauskaitė, rašomi skundai dėl jo elgesio ar kalbų nesant pagrindo.

            Antanas Matulas nurodė, kad Seimo Pirmininkės pavedimu 2010 m. sausio 6 d. susitiko su Medikų profesinės sąjungos pirmininke Albina Kavaliauskaite, kuriame dalyvavo ir Lietuvos medikų profesinės sąjungos tarybos narė V. Seiliuvienė, Sveikatos apsaugos ministerijos viceministrė N. Ribokienė, ministerijos vyr. Specialistė A. D. Dragūnienė, Seimo Pirmininkės patarėjas D. Stancikas, Seimo sveikatos reikalų komiteto biuro vedėja A. Bernotienė, Seimo Teisės departamento atstovės G. Butkutė ir J. Levinienė. Antano Matulo teigimu: „Renginio pradžioje paprašius p. Kavaliauskaitės įvardinti problemas, ji pakeltu tonu sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką ir susitikime dalyvavusią viceministrę vadino melagiais, o Seimo narius – nedirbančiais savo darbo rinkėjams, nevykdančiais parlamentinės kontrolės, pažeidinėjančiais Statutą ir daugybę kitų priekaištų. Keletą kartų paprašius nepradėti susitikimo priekaištais ir kaltinimais p. Kavaliauskaitė absoliučiai nereaguodama į prašymą toliau juos žėrė sunkiai sustabdoma žodžių „kruša““.

            Matydamas, kad susirinkimo konstruktyviai vesti toliau nebus įmanoma, tokiu pat kaip p. Kavaliauskaitės balso tonu ir tembru paprašiau nustoti šaukti, o išsakyti profesinės sąjungos pageidavimus ir pasiūlymus. Priešingu atveju žadėjau nutraukti posėdį. Toliau posėdis, mano manymu, vyko pakankamai konstruktyviai.“

            Susitikimo metu garso įrašas nebuvo daromas, todėl patikrinti pareiškėjos teiginių dėl Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko neva pareikštų grasinimų ir smurto nėra galimybės.

            Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

            Remiantis Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 2 punkto nuostata, apsiriboti svarstymu Komisijoje.

            Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

Komisijos pirmininkas                                                                               Algimantas Salamakinas

 



Pažymos apie Seimo narių dalyvavimą Seimo posėdžiuose
2008 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ