Informacija apie posėdžius 

EN  FR

Komisijos išvada „Dėl Seimo nario Arūno Valinsko viešai pareikštų teiginių“


2010-05-12 Nr.101-I-23

Vilnius

 

            Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Vaidotas Bacevičius, Vytautas Bogušis, Vida Marija Čigriejienė, Julius Dautartas, Jonas Juozapaitis, Egidijus Klumbys, Vytautas Kurpuvesas, Antanas Nedzinskas, Konstantas Ramelis, Rūta Rutkelytė, Algimantas Salamakinas, Dalia Teišerskytė, Ona Valiukevičiūtė remdamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punkto ir Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 7 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatomis, išnagrinėjo Seimo valdybos pavedimą ištirti, ar Seimo nario Arūno Valinsko kalbos per visuomenės informavimo priemones nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio nuostatų, Seimo nario Arūno Valinsko prašymą apsvarstyti ir įvertinti jo pasisakymus Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės adresu ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos persiųstą nagrinėti Seimo nario Evaldo Jurkevičiaus prašymą ištirti, ar Seimo narys Arūnas Valinskas, viešai pavadinęs Lietuvos Respublikos {Prezidentės poziciją „bobiška nuomone“, nepažeidė tarnybinės etikos nuostatų, ar nediskreditavo Lietuvos Respublikos Prezidento instituto ir pačios Lietuvos Respublikos Prezidentės ir ar Seimo narys Arūnas Valinskas, viešai pareikšdamas tokią savo nuomonę, nepažemino Lietuvos Respublikos Seimo nario vardo.

 

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

            2010 m. balandžio 23 d. Seimo narys Arūnas Valinskas, duodamas interviu visuomenės informavimo priemonėms ir reaguodamas į Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės viešai paskelbtą pareiškimą, kad ji nepritars Arūno Valinsko kandidatūrai į Lietuvos Respublikos kultūros ministrus, pareiškė: „Mums reikalinga ne įžeistos bobos pozicija, ne įžeistos bobos nuomonė, o oficiali valstybės vadovės pozicija argumentuota“.

            Kilus visuomenėje diskusijoms dėl šio Seimo nario Arūno Valinsko pasisakymo Lietuvos Respublikos Prezidentės adresu, jis viešai pareiškė: „Jei ateis signalas, kad prezidentė įsižeidusi, galima atsiprašyti, bet dabar nematau jokio pagrindo“.

            Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės viešai išsakė nuomonę, kad Tautos prisikėlimo partijos lyderio Arūno Valinsko pasisakymus jos atžvilgiu turi įvertinti valdantieji. „Norėčiau pasakyti, kad jokių asmeninių vertinimų būti negali. Esu įsitikinusi, kad tai turi politiškai įvertinti valdančioji dauguma“.

            Valstybinė lietuvių kalbos komisija nurodė „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiamas tokias žodžio boba reikšmes:

menk. – ištekėjusi moteris; sena moteris, senė;

šnek. fam. – žmona, pati;

v. menk. – bailus silpnos valios vyras;

            Siekiant skatinti valstybės politikų atsakomybę už savo veiklą, Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnyje įtvirtinti principai, kuriais valstybės politikai turi vadovautis viešajame gyvenime.

            Šio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 5 punkte įtvirtintas padorumo principas, įpareigojantis valstybės politiką elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų jo institucijos, kurioje jis eina pareigas reputacijai ir autoritetui.

            Aukščiau minėto kodekso straipsnio 6 punkte apibrėžtas pavyzdingumo principas, įpareigojantis valstybės politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų.

 

            Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

  1. Seimo narys Arūnas Valinskas pažeidė Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 5 ir 6 dalyse įtvirtintus padorumo ir pavyzdingumo principus.
  2. Rekomenduoti Seimo nariams vengti posakių, diskredituojančių Lietuvos Respublikos Seimo ir Seimo narių autoritetą.

            Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                           Algimantas Salamakinas



Pažymos apie Seimo narių dalyvavimą Seimo posėdžiuose
2008 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ