Informacija apie posėdžius 

EN  FR

Komisijos išvada „Dėl Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto įgaliojimų preliminariai vertinti, ar Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas (Nr. XIP-1560) neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai“


2010-06-02 Nr.101-I-32

Vilnius

 

            Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Vaidotas Bacevičius, Vytautas Bogušis, Vida Marija Čigriejienė, Julius Dautartas, Jonas Juozapaitis, Egidijus Klumbys, Vytautas Kurpuvesas, Antanas Nedzinskas, Konstantas Ramelis, Rūta Rutkelytė, Algimantas Salamakinas, Dalia Teišerskytė, Ona Valiukevičiūtė, Mečislovas Zasčiurinskas Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto prašymu išnagrinėjo klausimą dėl Teisės ir teisėtvarkos komiteto įgaliojimų preliminariai vertinti įstatymo projekto nuostatos atitikimą Konstitucijai, jei iš esmės analogiška nuostata įtvirtinta galiojančiame įstatyme, kurį projektu siūloma išdėstyti nauja redakcija.

 

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

            Seimo narys Jonas Jagminas 2009 m. gruodžio 10 d. Lietuvos Respublikos Seimo posėdžių sekretoriate užregistravo Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą (nauja redakcija) Nr. XIP-1560.

Seimo Teisės departamentas 2010 m. gegužės 17 d. išvadoje „Dėl Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto“ nurodoma, kad: „Projekto 17 straipsnio 3 dalyje nustatoma, kad „Gyvūnų laikytojai privalo leisti veterinarijos gydytojams apžiūrėti gyvūnus, imti tyrimui jų kraują ar kitą medžiagą, juos vakcinuoti, imtis priešepizootinių ir kitų veterinarinių, profilaktinių priemonių ir visokeriopai padėti atlikti šiuos darbus.“ <...> Šiuo atveju nuosavybės teisės ribojimas nesiejamas su jokiomis saugomomis vertybėmis ar viešuoju interesu, taigi aptariama įstatymo nuostata galimai prieštarautų Lietuvos Respublikos Konstitucijos 23 straipsnio nuostatoms.

Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 2 dalyje nurodoma, kad jeigu Teisės departamentas pateikia išvadą, kad projektas prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, Teisės ir teisėtvarkos komitetas privalo preliminariai apsvarstyti šį projektą.

            Teisės ir teisėtvarkos komitetas kreipdamasis į Komisiją nurodo, kad iš esmės analogiška teikiamo Veterinarijos įstatymo 17 straipsnio 3 dalies nuostatai yra šiuo metu galiojančio Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 15 straipsnio 5 dalies nuostata, kuri išdėstyta taip: „Gyvulių, kitų gyvūnų laikytojai privalo leisti veterinarijos specialistams apžiūrėti gyvulius, imti tyrimui jų kraują ar kitą medžiagą, juos skiepyti, imtis priešepizootinių ir kitų veterinarinių, profilaktinių priemonių bei visokeriopai padėti atlikti šiuos darbus.“ Svarstant įstatymo projektą šio komiteto 2010 m. gegužės 26 d. posėdyje kilo abejonių, ar komitetas turi įgaliojimus vertinti minėtos projekto nuostatos atitikimą Konstitucijai, jei iš esmės analogiška nuostata įtvirtinta galiojančiame įstatyme, nes Lietuvos Respublikos Konstitucijos 105 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad „Konstitucinis Teismas nagrinėja ir priima sprendimą, ar neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti Seimo priimti aktai.“

Lietuvos Respublikos Konstitucija nustato, kad teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų Seimo priimtų aktų atitikimo Konstitucijai turi Vyriausybė, ne mažiau kaip 1/5 visų Seimo narių, taip pat teismai. Jeigu niekas iš teisę turinčių asmenų nesikreipė į Konstitucinį Teismą dėl įstatymo nuostatų atitikimo Konstitucijai, tai dar nereiškia, kad galiojančio įstatymo nuostata tikrai neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Be to, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo praktiką, konstitucinė doktrina nuolat kinta, todėl iki tam tikro laiko galiojančios įstatymų nuostatos gali nekelti abejonių dėl jų konstitucingumo, bet pakitus konstitucinei doktrinai, gali kilti abejonių dėl jų atitikimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Bet kuriuo atveju įstatymų leidėjo pareiga priimti tokius įstatymus, kurių nuostatos neprieštarautų Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas turi teisę, remiantis bet kokiais motyvais (pvz. kreipimesi į Komisiją nurodytu motyvu, kad teikiamo Veterinarijos įstatymo projekto 17 straipsnio 3 dalies nuostata analogiška galiojančio Veterinarijos įstatymo 15 straipsnio 5 dalies nuostatai) priimti sprendimą dėl teikiamo įstatymo projekto atitikimo Konstitucijai.

 

            Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

            Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 2 dalies ir 67 straipsnio 1 dalies nuostatomis, yra įgaliotas teikti Seimui išvadą dėl bet kurio svarstomo teisės akto projekto atitikimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

            Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                           Algimantas Salamakinas

 



Pažymos apie Seimo narių dalyvavimą Seimo posėdžiuose
2008 metai


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ