Ataskaitos 

EN  FR

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos 3 eilinės (2009 m. rugsėjo 10 d. – sausio 21 d.) sesijos veiklos ataskaita


Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje (toliau Komisija) ataskaitiniu laikotarpiu dirbo 14 Seimo narių.

Vaidotas Bacevičius                                                                              (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija)

Vytautas Bogušis                                                                                  (Liberalų ir centro sąjungos frakcija)

Vida Marija Čigriejienė (Komisijos pirmininko pavaduotoja)            (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija)

Julius Dautartas                                                                                  (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija))

Jonas Juozapaitis                                                                                (Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija)

Egidijus Klumbys                                                                                   (Frakcija „Tvarka ir teisingumas“)

Vytautas Kurpuvesas                                                                            (Frakcija „Viena Lietuva“)

Antanas Nedzinskas (nuo 2009-09-24)                                           (Tautos prisikėlimo partijos frakcija)

Konstantas Ramelis                                                                             (Mišri Seimo narių grupė)

Rūta Rutkelytė                                                                                  (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija)

Algimantas Salamakinas (Komisijos pirmininkas)                              (Socialdemokratų partijos frakcija)

Dalia Teišerskytė                                                                               (Liberalų sąjūdžio frakcija)

Ona Valiukevičiūtė (nuo 2009-02-12)                                           (Frakcija „Tvarka ir teisingumas“)

Mantas Varaška (iki 2009-09-23)                                                    (Tautos prisikėlimo partijos frakcija)

Mečislovas Zasčiurinskas                                                                (Darbo partijos frakcija)

 

Per ataskaitinį laikotarpį nuo 2009 m. rugsėjo 10 d. iki 2010 m. sausio 21 d. sušaukta 13 Komisijos posėdžių. Komisijos posėdžiuose buvo apsvarstytas 69 klausimai. Iš jų didžioji dalis procedūriniai klausimai, 4 klausimai dėl galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto, 10 klausimų dėl Seimo narių elgesio, 9 klausimai dėl Seimo narių parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo, Seimo narių dalyvavimas Seimo posėdžiuose ir eilė kitų klausimų. Lentelėje pateikiami Komisijoje svarstyti klausimai, kuriuos apsvarsčiusi Komisija pateikė savo išvadas.

 

Eil. Nr.

Kokiu pagrindu remiantis svarstyta

 

Dėl ko kreiptasi

 

Komisijos sprendimai

1.

Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ prašymas

Įvertinti įspėjimo Seimo nariui Petrui Gražuliui skyrimo Seimo posėdyje procedūrą.

1. 2009 m. liepos 7 d. vykusio Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio Seimo posėdžio Nr. 97 metu Seimui priimant sprendimą įrašyti į posėdžio protokolą įspėjimą Seimo nariui Petrui Gražuliui Seimo statuto 20 straipsnio 4 dalies reikalavimai buvo pažeisti, nes nebuvo jam suteiktas žodis iki 3 minučių pasiaiškinti Seimui.

2. 2009 m. liepos 7 d. vykusio Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio posėdžio Nr. 97 metu Seimui priimant sprendimą įrašyti į posėdžio protokolą įspėjimą Seimo nariui Petrui Gražuliui jo teisės nebuvo pažeistos.

3. 2009 m. liepos 7 d. vykusio Lietuvos Respublikos Seimo eilinės sesijos vakarinio neeilinio posėdžio Nr. 97 metu Seimo Pirmininkas teikdamas balsuoti dėl įspėjimo Seimo nariui Petrui Gražuliui įrašymo į protokolą netinkamai suformulavo klausimą balsavimui.

 

2.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto prašymas

Įvertinti, ar svarstant Asmens turto saugos įstatymo 7, 12, 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete nebuvo padaryta Seimo statuto pažeidimų.

1. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, apsvarstęs Asmens ir turto saugos įstatymo 7, 12, 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIP – 397 ir neatsižvelgęs į papildomo Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadą, nesilaikė Seimo statuto 50 straipsnio 5 dalies ir 149 straipsnio 1 dalies nuostatų.

2. Remiantis Seimo statuto 149 straipsnio 1 dalimi, siūlyti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui įvertinti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadą dėl Asmens ir turto saugos įstatymo 7, 12, 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIP – 397.

3.

Liberalų sąjūdžio frakcijos prašymas

Pateikti išvadą, ar nebuvo pažeista Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto svarstymo Seimo posėdyje procedūra.

1. 2009 m. rugsėjo 24 d. Seimo posėdyje teikiant Seimui balsuoti dėl protokolinio nutarimo „Dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIP – 442“, kurio tekstas neatitiko Ekonomikos komiteto išvadoje pateikto teksto, pažeistas Seimo statutas.

2. Atkreipti Seimo narių dėmesį, kad Seimo nariai, paskirti pateikti komiteto išvadas Seimo posėdyje, turi pristatyti tik komiteto išvados apie projekto svarstymo pagrindiniame komitete rezultatus.

3. Seimo posėdžių pirmininkams užtikrinti, kad komitetų pranešėjai pristatytų komitetų išvadas jų nekomentuodami.

4.

Komisijos iniciatyva

Įvertinti Seimo narės Astos Baukutės elgesį.

Rekomenduoti Seimo narei Astai Baukutei už transporto priemonės remontą ir autoįvykio metu padarytą žalą sumokėti savo lėšomis.

5.

Komisijos iniciatyva

Dėl Seimo nario Gedimino Navaičio parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo.

1. Seimo narys Gediminas Navaitis lėšomis, skirtomis su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms, apmokėjęs už politinę reklamą DELFI, UAB, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

2. Siūlyti Seimo nariui Gediminui Navaičiui, vadovaujantis Seimo narių lėšų su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms skyrimo, naudojimo ir atsiskaitymo už jas tvarkos aprašo 9 punktu, 3332 Lt sumą, panaudotą e-knygos reklamai, padengti iš asmeninių lėšų.

6.

Komisijos iniciatyva

Dėl Seimo nario Sauliaus Stomos parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo.

1. Seimo narys Saulius Stoma, parlamentinei veiklai skirtomis lėšomis sumokėjęs leidyklai už 350 savo romano „ Anapus tavęs ir manęs“egzempliorių, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

2. Siūlyti Seimo nariui Sauliui Stomai, vadovaujantis Seimo narių lėšų su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms skyrimo, naudojimo ir atsiskaitymo už jas tvarkos aprašo 9 punktu, 1284.40 Lt sumą, panaudotą savo kūrybos knygų įsigijimui, padengti iš asmeninių lėšų.

7.

Seimo nario Sauliaus Stomos prašymas

Išsiaiškinti, ar neleidžiant jam dalyvauti Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje, nebuvo nusižengta Seimo statutui.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas 2009 m. spalio 14 d. uždarame posėdyje, kuriame buvo pateikiama ikiteisminio tyrimo medžiaga, pažymėta „riboto naudojimo“ žyma, neleisdamas dalyvauti Seimo nariui Sauliui Stomai, Lietuvos Respublikos Seimo statuto ir kitų teisės aktų nuostatų nepažeidė.

8.

Komisijos iniciatyva

Dėl galimo interesų konflikto Seimo nariui Remigijui Ačui panaudojant parlamentinei veiklai skirtas lėšas.

1. Seimo narys Remigijus Ačas, už valstybės biudžeto lėšas, skirtas Seimo nario parlamentinei veiklai, nuomodamas patalpas Seimo nario biurui iš savo sutuoktinės sesers sutuoktinio, pažeidė Lietuvos Respublikos Seimo statuto 18 straipsnio 2 dalies ir Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 2 punkto nuostatas.

2. Remiantis Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 11 punkto nuostata informuoti Seimą, kad Seimo narys Remigijus Ačas nevykdė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo ir Seimo statuto 18 straipsnio reikalavimų.

9.

Komisijos iniciatyva

Dėl Seimo nario Antano Bauros parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo.

Seimo narys Antanas Baura iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų Seimo nario parlamentinei veiklai, nupirkęs televizorių jį padovanojęs Anykščių rajono Katlėrių kaimo bendruomenei, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

10.

Komisijos iniciatyva

Dėl Seimo narės Agnės Bilotaitės parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo.

Seimo narė Agnė Bilotaitė iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų Seimo nario parlamentinei veiklai, apmokėdama už transporto, kuriuo buvo vežami dalyviai į Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų Jaunimo bendruomenės steigiamąjį suvažiavimą, nuomą, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

11.

Komisijos iniciatyva

Dėl Seimo nario Kęsto Komskio parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo.

Seimo narys Kęstas Komskis iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų Seimo nario parlamentinei veiklai, apmokėdamas už spalvotus šviestuvus ir žibintus, kurie buvo paleisti į orą, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

12.

Komisijos iniciatyva

Dėl Seimo nario Armino Lydekos parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo.

Seimo narys Arminas Lydeka lėšomis, skirtomis su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms, apmokėjęs už politinę reklamą, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

13.

Komisijos iniciatyva

Dėl Seimo nario Kazimiero Uokos parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo.

1. Seimo narys Kazimieras Uoka iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų Seimo nario parlamentinei veiklai, 2009 m. rugsėjo 6 d. apmokėdamas už motorlaivio paplaukioti Kauno mariose bendruomenių ir jaunimo folkloro ansamblio „Vieversa“atstovams nuomą, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

2. Seimo narys Kazimieras Uoka iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų Seimo nario parlamentinei veiklai, dalindamas paramą fiziniams ir juridiniams asmenims, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

3. Seimo narys Kazimieras Uoka iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų Seimo nario parlamentinei veiklai, apmokėdamas už kitų asmenų transporto išlaidas, šias lėšas panaudojo ne pagal paskirtį.

14.

Komisijos iniciatyva

Dėl atsiskaitymo tvarkos už Seimo narių lėšų su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms panaudojimo

1. Seimo nario Broniaus Bradausko 2009 m. rugsėjo mėnesį apmokėtos sąskaitos už transporto priemonės nuomą I ir II ketvirčio išlaidoms susijusioms su Seimo nario parlamentine veikla priskirtos pažeidžiant Seimo narių lėšų su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms skyrimo, naudojimo ir atsiskaitymo už jas tvarkos aprašo 4.4 punkto nuostatas.

2. Seimo narės Irenos Šiaulienės remiantis 2009 m. gegužės 4 d. sudaryta transporto priemonės nuomos sutartimi 2009 m. gegužės 7 d. apmokėtos transporto priemonės nuomos sąskaitos I ketvirčio išlaidoms susijusioms su Seimo nario parlamentine veikla priskirtos pažeidžiant Seimo narių lėšų su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms skyrimo, naudojimo ir atsiskaitymo už jas tvarkos aprašo 4.4 punkto nuostatas.

15.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos prašymu

Dėl galimo balsavimo vienasmeniškumo pažeidimo.

1. Seimo narys Valentinas Mazuronis, 2009 m. lapkričio 24 d. vakariniame Seimo plenariniame posėdyje balsuodamas už kitus Seimo narius, pažeidė Lietuvos Respublikos Seimo statuto 11 straipsnio 4 dalį.

2. Siūlyti Seimui, remiantis Seimo statuto 121 straipsnio 4 dalies nuostata, perbalsuoti dėl Seimo nario Dainiaus Budrio pateiktos Pelno mokesčio įstatymo 4. 5. 12. 13. 17. 18. 26. 31. 33. 34. 35. 38(2). 40(1). 41. 55 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo X(1) skyriumi įstatymo projekto Nr. XIP‑1222(2) 2 straipsnio pataisos.

16.

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ prašymas

Išnagrinėti klausimą dėl galimo procedūrinio pažeidimo svarstant Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą.

Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto (Nr. XIP – 1262(2)) svarstymo 2009 m. gruodžio 2 d. posėdyje metu Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys ir Seimo Pirmininkė Irena Degutienė nepažeidė Seimo statuto 154 straipsnio 3 dalies nuostatos.

17.

Komisijos iniciatyva

Dėl Seimo nario Broniaus Bradausko veiklos atitikimo Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatoms.

1. Seimo narys Bronius Bradauskas už valstybės biudžeto lėšas, skirtas Seimo nario parlamentinei veiklai, nuomodamas automobilį iš UAB „Lamantinas“, pažeidė Lietuvos Respublikos Seimo statuto 18 straipsnio 2 dalies ir Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 2 punkto nuostatas.

2. Remiantis Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 11 punkto nuostata informuoti Seimą, kad Seimo narys Bronius Bradauskas nevykdė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo ir Seimo statuto 18 straipsnio reikalavimų.

18.

Seimo pirmininkės pavedimu

Dėl Seimo nutarimo pateikimo procedūros

Remiantis Seimo statuto 138 straipsnio 2 dalies nuostata siūlyti perduoti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui preliminariai apsvarstyti Seimo nutarimo „Dėl vietos savivaldos modelio ir tiesioginių mero rinkimų“ projektą Nr. XIP – 1582.

19.

Seimo pirmininkės pavedimu

Dėl galimo interesų konflikto Seimo nario Jono Šimėno veikloje

Seimo nariui Jonui Šimėnui nėra pagrindo nusišalinti nuo planuojamos Regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos klausimų svarstymo ir sprendimų priėmimo.

20.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo skundo pagrindu

Dėl vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio veiksmų, galimai pažeidžiančių Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodeksą.

Remiantis Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 2 punktu ir Etikos ir procedūrų komisijos darbo tvarkos taisyklių 39 punkto 2 papunkčiu, apsiriboti svarstymu Komisijoje.

21.

Seimo protokoliniu sprendimu

Dėl galimo balsavimo vienasmeniškumo pažeidimo

1. Seimo narys Aleksandr Sacahruk, daug kartų sąmoningai 2010 m. sausio 14 d. ir sausio 19 d. balsuodamas už kitą Seimo narį, pažeidė Lietuvos Respublikos Seimo statuto 111 straipsnio 4 dalį.

2. Seimo narys Linas Karalius, sudaręs galimybę pasinaudoti savo balso teise kitam Seimo nariui, pažeidė Lietuvos Respublikos Seimo statuto 111 straipsnio 4 dalį.

3. Seimo narys Aleksandr Sacharuk, daug kartų sąmoningai nesąžiningai balsuodamas pažeidė Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 3 ir 5 punktų nuostatas ir pakenkė Lietuvos Respublikos Seimo reputacijai ir autoritetui.

4. Remiantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 20 straipsnio 2 dalies nuostata, siūlyti Seimo nariui Aleksandrui Sacharukui už nesąžiningą balsavimą į posėdžio protokolą įrašyti įspėjimą.

5. Siūlyti Seimui kuo skubiau papildyti Seimo statutą, įtvirtinant Seimo narių finansinę atsakomybę už sąmoningą tyčinį balsavimo vienasmeniškumo pažeidimą.

22.

Teisės ir teisėtvarkos komiteto prašymu

Dėl balsų skaičiavimo priimant komiteto sprendimą, kai balsai pasiskirsto po lygiai.

Seimo komitete priimant sprendimus lemiamą balsą, kai komiteto narių balsai pasiskirsto po lygiai, turi tik komiteto pirmininkas.

 

           

Per ataskaitinį laikotarpį Komisija gavo 238 laiškus ir kitokius dokumentus ir išsiuntė 245 laiškus bei kitokius dokumentus.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                                                                               Algimantas Salamakinas

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ