Ataskaitos 

EN  FR

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos 1 eilinės sesijos ir 1 ir 2 neeilinių sesijų (2008 m. lapkričio 17 d. – 2009 m. vasario 19 d. ) veiklos ataskaita


Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje (toliau Komisija) ataskaitiniu laikotarpiu dirbo 14 Seimo narių.

Vaidotas Bacevičius                                                                              (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija)

Vytautas Bogušis                                                                                  (Liberalų ir centro sąjungos frakcija)

Vida Marija Čigriejienė (Komisijos pirmininko pavaduotoja)            (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija)

Julius Dautartas                                                                                  (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija))

Jonas Juozapaitis                                                                                (Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija)

Egidijus Klumbys                                                                                   (Frakcija „Tvarka ir teisingumas“)

Vytautas Kurpuvesas                                                                            (Tautos prisikėlimo partijos frakcija)

Konstantas Ramelis                                                                             (Mišri Seimo narių grupė)

Rūta Rutkelytė                                                                                  (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija)

Algimantas Salamakinas (Komisijos pirmininaks)                              (Socialdemokratų partijos frakcija)

Dalia Teišerskytė                                                                               (Liberalų sąjūdžio frakcija)

Ona Valiukevičiūtė (nuo 2009-02-12)                                           (Frakcija „Tvarka ir teisingumas“)

Mantas Varaška                                                                                   (Tautos prisikėlimo partijos frakcija)

Mečislovas Zasčiurinskas                                                                (Darbo partijos frakcija)

Per ataskaitinį laikotarpį nuo 2008 m. lapkričio 18 d. iki 2009 m. sausio 20 d. sušaukta 14 Komisijos posėdžių. Komisijos posėdžiuose buvo apsvarstyti 48 klausimai. Iš jų: 9 procedūriniai ginčai, 9 klausimai dėl galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto, 5 klausimai dėl Seimo narių elgesio, Seimo narių dalyvavimas Seimo posėdžiuose ir kiti klausimai. Lentelėje pateikiami Komisijoje svarstyti klausimai, kuriuos apsvarsčiusi Komisija pateikė savo išvadas.

 

Eil. Nr.

Kokiu pagrindu remiantis svarstyta

 

Dėl ko kreiptasi

 

Komisijos sprendimai

1.

Seimo posėdžio pirmininko pavedimas

Išnagrinėti, ar teisėtai į 2008 m. lapkričio 27 d. plenarinių posėdžių darbotvarkę įtrauktas klausimas dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo projekto

Atsižvelgiant į tai, kad Seimo frakcija „Tvarka ir teisingumas“ dėl tam tikrų, nuo jų valios nepriklausančių aplinkybių, neturėjo galimybės pareikšti savo nuomonės balsuojant dėl Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko pavaduotojo kandidatūros, siūlyti, kad būtų pakartotinai teikiama balsuoti dėl tos pačios kandidatūros į Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko pavaduotojus.

2.

Seimo valdybos kreipimasis

Dėl Seimo narių naudojimosi dažnai skraidančių klientų lojalumo programų privilegijomis.

Rekomenduoti Seimo kanceliarijai už Seimo narių užsienio keliones aviakompanijose sukauptus lojalumo taškus apmokėti Seimo nario, sukaupusio lojalumo taškus, užsienio komandiruočių išlaidas.

3.

Seimo Pirmininko pavaduotojos I. Degutienės kreipimasis

Išsiaiškinti, kokių procedūrų turėtų laikytis Seimas, nepritaręs Lietuvos Respublikos Seimo rezoliucijos „Dėl Seimo nario R. Žilinsko asmens neliečiamybės“ projektui Nr.XIP-115.

Siūlyti pirmininkaujančiam Seimo posėdžiui skelbti alternatyvų balsavimą. Balsavus „prieš“ rezoliucijos projektą daugiau kaip pusei visų Seimo narių, laikyti, kad Seimas davė sutikimą, kad Seimo narys būtų traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas ar kitaip suvaržoma jo laisvė.

4.

Seimo nario Andriaus Šedžiaus prašymas

Išaiškinti individualios veiklos suderinamumą su Lietuvos Respublikos Seimo nario pareigomis.

Seimo nariui Andriui Šedžiui rekomenduoti išregistruoti jo vardu registruotą individualią veiklą.

5.

Seimo nario Edmundo Jonylos prašymas

Išaiškinti ūkininko veiklos suderinamumą su Lietuvos Respublikos Seimo nario pareigomis.

Seimo nariui Edmundui Jonylai rekomenduoti asmeniškai nevykdyti veiklos, susijusios su ūkininko ūkio valdymu, įgaliojant ūkio valdymo veiksmus atlikti kitą asmenį.

6.

Etikos ir procedūrų komisijos iniciatyva

Dėl Seimo nario Egidijaus Vareikio veiklos galimo nesuderinamumo su Seimo nario pareigomis.

1.Seimo narys Egidijus Vareikis, neatsisakydamas darbo, nesuderinamo su Seimo nario pareigomis, pažeidė Lietuvos Respublikos Seimo statuto 6 straipsnio 1 dalies nuostatą.

2. Seimo narį Egidijų Vareikį įpareigoti nutraukti veiklą, nesuderinamą su Seimo nario pareigomis.

7.

Seimo nario Juliaus Sabatausko prašymas

Išaiškinti Seimo statuto 13 straipsnio 3 dalį

Pritarta Komisijos išaiškinimui „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto 13 straipsnio 3 dalies išaiškinimo“

8.

Darbo partijos frakcijos kreipimasis

Įvertinti, ar 2008 m. gruodžio 4 d. Seimo plenariniame posėdyje, svarstant Seimo rezoliuciją „Dėl Seimo nario Viktoro Uspaskicho asmens neliečiamybės“ pirmininkaujantis Seimo posėdžiui nepažeidė Seimo statuto 109 straipsnio 1 dalies nuostatų.

2008 m. gruodžio 4 d. Seimo plenarinio posėdžio pirmininkė Irena Degutienė, teikdama balsuoti dėl Seimo rezoliucijos „Dėl Seimo nario Viktoro Uspaskicho asmens neliečiamybės“ (XIP‑113) svarstymo pertraukos, nepažeidė Seimo statuto 109 straipsnio 1 dalies nuostatų

9.

Grupės Seimo narių (43) kreipimasis

Dėl eilės įstatymų projektų priėmimo procedūrų

1. Priimant Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio papildymo ir Įstatymo papildymo 3 priedu įstatymo pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektą XIP-3427(3), Gyventojų santaupų atkūrimo 3, 5 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektą XIP–151(2), Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XIP–183(2), Teisėjų atlyginimų įstatymo 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XIP–184(2), Valstybės tarnybos įstatymo 24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XIP-185(2), Darbo kodekso 162(1) straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektą XIP-187(2), ir Valstybinių pensijų įstatymo 4, 5, 6 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XIP-190(2) buvo pažeista įstatymų leidybos procedūra, bet tai nelėmė Seimo sprendimo.

2. Priimant Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, taikomo 2009 metais, įstatymo projektą XIP-186(2) buvo šiurkščiai pažeista įstatymų leidybos procedūra.

10.

Seimo Pirmininko pavedimu Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos kreipimasis

Pateikti išvadą dėl Seimo valdybos sprendimo „Dėl tvarkos Seimo rūmuose“ Nr.1881, pakeitimo teisėtumo

Lietuvos Respublikos Seimo valdyba, reglamentuodama viešosios informacijos rengėjų atstovų darbo tvarką Lietuvos Respublikos Seime, neviršijo jai suteiktų įgaliojimų.

11.

Seimo statuto nuostatos, įpareigojančios svarstyti, ar nedalyvavimo Seimo posėdyje priežastys yra pateisinamos

Dėl Seimo nario Jono Jagmino kreipimosi “Dėl nedalyvavimo Seimo plenariniame posėdyje”

Nepateisinti Seimo nario Jono Jagmino nedalyvavimo Seimo plenariniame posėdyje.

12.

Seimo statuto nuostatos, įpareigojančios svarstyti, ar nedalyvavimo Seimo posėdyje priežastys yra pateisinamos

Dėl Seimo narės Irenos Šiaulienės kreipimosi “Dėl nedalyvavimo Seimo plenariniame posėdyje”

Pateisinti Seimo narės Irenos Šiaulienės nedalyvavimą Seimo plenariniame posėdyje.

13.

Seimo statuto nuostatos, įpareigojančios svarstyti, ar nedalyvavimo Seimo posėdyje priežastys yra pateisinamos

Dėl Seimo nario Sauliaus Stomos kreipimosi “Dėl nedalyvavimo Seimo plenariniame posėdyje”.

Pateisinti Seimo nario Sauliaus Stomos nedalyvavimą Seimo plenariniame posėdyje.

14.

Seimo Pirmininko kreipimasis

Išaiškinti, ar tokia Seimo narių veikla, kai atliekama koncertinė programa, už kurią sumokamas autorinis honoraras, yra laikytina kūrybine veikla.

Seimo narių veikla, kai atliekama koncertinė programa, už kurią sumokamas autorinis honoraras, nelaikytina kūrybine veikla.

15.

Darbo partijos frakcijos prašymas

Išnagrinėti ir pateikti išvadas dėl galimų procedūrinių pažeidimų 2008 m. gruodžio 5 d. Seimo posėdyje.

1. Vyriausybės programos svarstymo Seimo plenariniame posėdyje metu neteikiant balsuoti dėl frakcijos reikalavimo daryti klausimo svarstymo pertrauką, pažeista Seimo statuto 109 straipsnio 1 dalies nuostata.

2. Laikyti, kad nepateikus balsuoti dėl frakcijos reikalavimo daryti klausimo svarstymo pertrauką, įstatymų leidybos procedūra pažeista nešiurkščiai.

3. Atkreipti pirmininkaujančių Seimo posėdžiams dėmesį, kad Seimo statuto 109 straipsnio nuostatos taikytinos svarstant kiekvieną klausimą.

16.

Seimo nario J. Jagmino prašymas ir Seimo nario J.Stanevičiaus prašymas

Ištirti, ar Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas J. Stanevičius nepažeidė Seimo nario etikos.

1. Seimo nariai turi elgtis taip, kad visuomenėje nekiltų abejonių dėl jų elgesio sąžiningumo.

2. Rekomenduoti Seimo nariams ir struktūriniams padaliniams griežtai laikytis Seimo valdybos nustatytos tarnybinių automobilių naudojimo tvarkos reikalavimų.

3. Atkreiptinas dėmesys, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija klausimų dėl asmens įžeidimo ar šmeižto nenagrinėja. Už asmens įžeidimą ar šmeižtą Seimo nariai gali būti traukiami atsakomybėn bendra tvarka.

17.

Komisijos iniciatyva

Etikos ir procedūrų komisijos darbo tvarkos nuostatų projektas

Pritarti Etikos ir procedūrų komisijos darbo tvarkos nuostatams.

18.

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ prašymas

Ištirti, ar valstybės biudžeto antrojo svarstymo metu nebuvo grubiai pažeistas Seimo statuto 177 straipsnis.

Lietuvos Respublikos Seimo 2008 m. gruodžio 16 d. posėdyje, svarstant 2009 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą XP‑3420(2), nepilnai įvykdytas Respublikos Seimo statuto 177 straipsnio 2 dalyje įtvirtintas reikalavimas motyvuoti Seimo narių pasiūlymų bei pataisų atmetimo priežastis.

19.

Grupės Seimo narių prašymas

Įvertinti Seimo Pirmininko elgesį 2008 m. gruodžio 18-19 d. Seimo posėdyje.

Remiantis Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 2 punkto nuostata, apsiriboti svarstymu Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje.

20.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos prašymas

Ištirti, ar socialinės apsaugos ir darbo ministras Seimo narys R. J. Dagys nepažeidė Seimo nario etikos viešai apkaltindamas profesines sąjungas neatstovaujant švietimo darbuotojų interesams, šmeiždamas jas, taip siekdamas jas diskredituoti, tuo pačiu griaudamas pasitikėjimą socialiniais partneriais.

Atskiros Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro Rimanto Jono Dagio frazės, išsakytos TV laidoje „Sąmokslo teorija“, apie Aukštaitijos švietimo darbuotojų profsąjungas ir apie buvusią Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrę Viliją Blinkevičiūtę, buvo neetiškos.

21.

Tautos prisikėlimo partijos frakcijos prašymas

Įvertinti Tautos prisikėlimo partijos frakcijos narės Donaldos Meiželytės Svilienės elgesį, pasitvirtinus faktui, kad 2008 m. gruodžio 22 d. ji nedalyvavo Seimo posėdžiuose, o vedė pramoginį renginį.

1. Seimo narė Donalda Meiželytė Svilienė, 2008 m. gruodžio 22 d. be svarbios pateisinamos priežasties nedalyvaudama Seimo posėdžiuose, nesilaikė Seimo statuto 10 straipsnio 1 dalies nuostatos.

2. Rekomenduoti Seimo narei suderinti savo elgesį ar veiklą su Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse, Lietuvos Respublikos Seimo statute, Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatyme ar kituose teisės aktuose nustatytais valstybės politiko elgesio principais ir reikalavimais.

22.

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro prašymas

Ištirti Seimo Antikorupcijos komisijos narės Aurelijos Stancikienės ir Seimo Audito komiteto nario Kazimiero Uokos veiksmus atliekant Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro rekonstrukcijos darbų patikrinimą.

1. Seimo nariai Aurelija Stancikienė ir Kazimieras Uoka, reikalaudami, kad Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras juos neatidėliojant priimtų ir pateiktų reikiamą informaciją ne Seimo narių veiklos klausimais, nesilaikė Lietuvos Respublikos Seimo statuto 14 straipsnio 1 dalies nuostatos.

2. Rekomenduoti vykdant parlamentinę kontrolę vadovautis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 56, 71 ir 72 straipsnių nuostatomis.

23.

Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prašymas

Nustatyti, ar Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nepažeidė įstatymo projekto svarstymo komitete procedūros.

Seimo Biudžeto ir finansų komitete, svarstant Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 21, 22, 23, 24, 28, 33, 34, 35 ir 37 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą (Nr. XIP-153), Lietuvos Respublikos Seimo statuto nuostatos nebuvo pažeistos.

24.

Seimo narių V. Mazuronio, K. Komskio, A.Dumbravos, A. Petkaus ir R. Ručio prašymas

Įvertinti Seimo Pirmininko Arūno Valinsko elgesį 2009 m. sausio 19 d. Utenos kultūros centre vykusiame renginyje.

1. Seimo Pirmininkas, viešai pareiškęs, kad nesilaikys Seimo Etikos ir procedūrų komisijos rekomendacijų, nusižengė etikos principams.

2. Rekomenduoti Seimo Pirmininkui suderinti savo elgesį su Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse, Lietuvos Respublikos Seimo statute ar kituose teisės aktuose nustatytais valstybės politiko elgesio principais ir reikalavimais.

 

Per ataskaitinį laikotarpį Komisija gavo 111 laiškų ir išsiuntė 69 laiškus bei kitokius dokumentus.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                                                                               Algimantas Salamakinas

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ