Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas įregistravo Darbo kodekso pataisas dėl streikų teisėtumo ir kreipėsi į Socialinės apsaugos bei darbo ministrą Donatą Jankauską, prašydamas paaiškinti, kaip Ministerija užtikrins konstitucinę žmonių teisę į streiką.
Kreipimąsi Seimo narys išsiuntė dėl ginčo, kilusio tarp UAB Švyturio Utenos alaus administracijos ir įmonės profesinės sąjungos. Bendrovės profsąjungos atstovų teigimu, nesilaikoma kolektyvinės sutarties, o teismais stengiamasi sukliudyti streikuoti.
Profsąjunga stebisi pirmos instancijos teismo sprendimu, kuriame alaus gamyba priskiriama prie neatidėliotinų ir gyvybiškai reikalingų visuomenės poreikių tenkinimo paslaugų. Streikas buvo atidėtas 30 dienų. Tikėjomės, kad aukštesnės instancijos teismas paprasčiausiai panaikins minėtą sprendimą, deja, panašu, kad Klaipėdos apygardos teismas vilkina procesą. Nors darbo kodekso 81 str. 1 dalis aiškiai nurodo, kad Teismas bylą turi išnagrinėti per dešimt dienų, tačiau tai nevykdoma. Šiandien sprendimo dar nėra, todėl darbuotojai streikuoti vėl negali, piktinasi Seimo narys A.Sysas.
Dar labiau parlamentarą nustebino Švyturio Utenos alaus žingsnis kreipimasis dėl A.Syso spaudos konferencijoje gintų darbuotojų ir abejonių dėl teismo sprendimo į Seimo etikos ir procedūrų komisiją. Skundą įmonės vardu pasirašė pats įmonės generalinis direktorius.
Manau, kad bandoma ieškoti sliekų ant asfalto sausros metu. Palauksiu, kol Etikos ir procedūrų komisija pateiks atsakymą, tada žinosim, ar Seimo narys gali turėti ir reikšti savo nuomonę, ar yra paisoma Lietuvoje Konstitucijos, ironizuoja A.Sysas.
Parlamentaras priminė, jog alaus daryklos darbuotojai siekia ne didinti atlyginimus, bet indeksuoti juos, o tiksliau atstatyti žmonių perkamąją galią.
Ar aš teisingai spėju, kad direktoriaus atlyginimas yra tik dvidešimt kartų didesnis už įmonės darbuotojų vidutinį darbo užmokestį? Kokią dalį iš 100 milijonų litų dividendų jis gaus asmeniškai? Man labai sunku patikėti, kad įmonė, kuri uždirbo pernai 150 milijonų litų gryno pelno nerastų lėšų pakelti atlyginimus darbuotojams, kurie tą pelną sukūrė, sako Seimo narys.
Liepos 26 d. socialdemokratas A.Sysas užregistravo Darbo kodekso pataisas, kurios trumpina iki šiol galiojantį 30 dienų laikotarpį leisti teismui atidėti streiką ar sustabdyti jį. Parlamentaras siūlo laikotarpį mažinti perpus, kad procesas nebūtų vilkinamas.
Siūlyčiau pataisą, kuria teismai galėtų 15 dienų atidėti streiką arba jį sustabdyti, nes kitaip procesas gali būti vilkinamas neribotą laiką. Panašu, kad tai jau vyksta Klaipėdoje. Tikiuosi paaiškinimo iš Socialinės apsaugos ir darbo ministro, kaip jis užtikrins konstitucinę žmonių teisę į streiką, ar suderinamas socialiai atsakingos įmonės statusas su tuo, kas vyksta įmonėje, teigė A.Sysas.
Atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė