Frakcijos naujienos 

EN  FR

A. Butkevičiaus ir E. Žakario pranešimas: kam naudinga iš Lietuvos aukštųjų mokyklų išguiti esamus vadovus?


Lietuvos aukštųjų mokyklų rektoriai ir prorektoriai priversti palikti darbo vietas, nors penkerių metų kadencijos, kurioms jie buvo išrinkti remiantis LR Aukštojo mokslo įstatymu, dar nesibaigė. Tokia situacija susidarė po to, kai įsigaliojo dar 2009 m. gegužės 12 d. LR Mokslo ir studijų įstatymas, o Aukštojo mokslo įstatymas neteko galios.  

 

„Daugelio Lietuvos aukštųjų mokyklų rektorių ir prorektorių darbo kadencijos nesutampa su minėtame įstatyme numatyta valdymo organų galiojimo data (2011 m. gruodžio 31 d.) ir yra ilgesnės. Bėda ta, kad jau dabar aukštosiose mokyklose vyksta valdymo organų rinkimai, o senoji vadovybė verčiama trauktis, nors tai prieštarauja teisės aktams“, – sako LSDP frakcijos seniūnas A. Butkevičius. 

 

Apie susidariusią padėtį buvo informuotas Seimo Teisės departamentas, tačiau taip ir nesugebėta paaiškinti, kokiu konkrečiu Darbo kodekso straipsniu remiantis aukštosiose Lietuvos mokyklose turėtų būti atleidžiami rektoriai ir prorektoriai. Seimo narys, socialdemokratas Edvardas Žakaris teigia, kad teisybės ieškota Valstybinėje darbo inspekcijoje. 

 

„Oficialiame Darbo inspekcijos atsakyme teigiama, kad Lietuvos universitetų rektoriai ir prorektoriai turėtų pabaigti šią kadenciją. Tik suėjus darbo sutartyje numatytam terminui, darbdavys turi teisę nutraukti darbo sutartis. Esmė ta, LR Mokslo ir studijų įstatymas negali būti taikomas atgaline data aukštųjų mokyklų vadovams, išrinktiems į pareigas iki šio įstatymo įsigaliojimo. Universitetų vadovams yra taikomos Darbo kodekso normos. Teisininkų teigimu, jei tarp vienodą darbo santykį reglamentuojančių Darbo kodekso ir kito įstatymo nuostatų yra prieštaravimų, viršenybę turi Darbo kodeksas. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerijai bendra visiems taikoma tvarka ir įstatymai nė motais. Pagalbos universitetų vadovai nesulaukė ir iš Seimo Pirmininkės, kuri atsakomybę perkėlė ant Švietimo ir mokslo komiteto pečių, problemos nesiėmė spręsti ir komitetas. Kai vyksta tokie dalykai, galima daryti tik vieną išvadą, norima į aukštųjų mokyklų vadovų postus skubiai ir slaptai susodinti savus“, – mano Seimo narys E. Žakaris. 

 

Tikimasi, kad problemą padės išspręsti Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, į kurią jau kreiptasi. Kol kas aukštųjų mokyklų vadovai gyvena nežinioje, o per tą laiką vyksta slapti naujų vadovų rinkimai. 

 

Daugiau informacijos suteiks Seimo narys Edvardas Žakaris 8 698 42244



www.lsdp.lt


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ