Frakcijos naujienos 

EN  FR

B.Vėsaitės pranešimas: sužlugdžiusi verslo informacinius centrus, Vyriausybė imasi Mokslo ir technologijų parkų


Konservatorių Vyriausybė užuot skatinusi darbo vietų su didele pridėtine verte kūrimą energingai ėmėsi griauti jau esančią verslo paramos sistemą. Savo valdymo pradžioje sunaikino Verslo informacinių centrų, kurie veikė visoje respublikoje, tinklą. Iš iki 2008 m. veikusių verslo informacinių centrų yra likę tik trečdalis ir tie patys vegetuoja be valstybės dotacijų. Tačiau konservatoriams šito buvo maža. Dabar imtasi naikinti Mokslo ir technologijų parkus (MPT).

Mokslo ir technologijų parkuose Lietuvoje yra įsikūrę apie 270 subjektų (2010 m. gruodžio mėn. duomenimis), kurie kiekvienais metais sukuria apie 200 aukštą pridėtinę vertę kuriančių naujų darbo vietų. Kiekvienais metais parkų įmonės į valstybės ir savivaldybių biudžetus sumoka apie 20 mln. litų įvairių mokesčių, o parkų paslaugomis kasmet pasinaudoja apie 2000 verslo subjektų. Mokslo ir technologijų parkai sudaro palankias sąlygas steigtis įmonėms, vykdysiančioms taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės) plėtros darbus ir diegsiančioms inovacijas.

Viena iš MPT funkcijų lengvatinėmis sąlygomis nuomoti naujai besisteigiančioms įmonėms patalpas bei teikti verslo konsultavimo bei kitas paslaugas. Todėl stebina Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės išvada, paralyžiuojanti tolimesnę MPT veiklą. Valstybės kontrolė, atlikdama Klaipėdos universiteto, Kauno technologijos universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto auditą, nustatė, kad Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje yra nustatytas draudimas asmenims, gavusiems pagal panaudotą valstybės ir savivaldybių turtą, jį išnuomoti ar kitaip perduoti naudotis kietiems asmenims. Remiantis tokia išvada Mokslo ir technologijų parkams perduotose patalpose negali kurtis verslo įmonės.

Susidariusi situacija neleidžia laukti, nes kyla pagrįsta grėsmė atskirų mokslo ir technologijų parkų veiklos tęstinumui. Dėl Valstybės kontrolės išvadų Kauno technologijos universitetas nuo 2011 m. lapkričio mėn. siekia nutraukti panaudos sutartį, o Ūkio ministerija 2011 m. rugsėjo 2 d. jau paskelbė pastato nuomos konkursą, kur pastato nuomos kaina bus 21,1 tūkst. Litų. Tai sudaro apie 50 proc. esamų mėnesio pajamų už įmonėms teikiamas nuomos paslaugas. Šie sprendimai garantuotai įtakos Mokslo ir technologijų parkų veiklos pabaigą.

Didelį dėmesį reikia skirti verslumo skatinimui ir remti verslą, jo kūrimosi stadijoje. Kiekvienas verslus pilietis turi turėti galimybę pradėti verslą ir jį sėkmingai vystyti. Tik tuomet didesnė dalis  vertės bus sukuriame žiniomis ir kūryba grįstose įmonėse, kuriose didžioji dalis darbuotojų dirbs intelektualių ir didelės pridėtinės vertės produktų bei paslaugų kūrime.“ Štai kaip konservatorių realūs veiksmai skiriasi nuo deklaruojamų vizijų, kurie išdėstyti  „Lietuva 2030“ projekte.

Ko siekia konservatoriai, žlugdydami Mokslo ir technologijų parkus?



www.lsdp.lt


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ