Frakcijos naujienos 

EN  FR

Vytenis Povilas Andriukaitis: Nauji mokesčiai žlugdo knygų leidybą


 “Panašu, kad laikas, kai knyga taps prabanga – artėja.  Suveržusi diržus, Naujoji Vyriausybė uždėjo apynasrį ir spausdintam žodžiui. 5 proc. PVM neteko spausdintas žodis”,- Seime vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo Seimo LSDP frakcijos narys Vytenis Andriukaitis, pristatydamas  problemas, su kuriomis susiduria knygų leidėjai. Jo teigimu, 25 Europos Sąjungos šalyse knygų prekybai yra taikomi mažesni mokesčiai. Airija, Didžioji Britanija ir Lenkija taiko nulinį mokesčių tarifą. Jau paskaičiuota, kad padidinus mokesčius kiekviena knyga brangsta nuo 35 iki 45 procentų.

“Didžiausia problema - kad kokybiški ir vertingi leidiniai, knygos pasmerkti arba žlugimui, arba "recesijai". Nukentės tiek knygų turinys, tiek išorė, bus problemų su knygų kokybe, prabrangs ir knygų pardavimas, atsiras su tuo susijusių ir socialinių problemų", - sakė V. Andriukaitis.

Politiko teigimu, kai skaitytojai nebegalės įpirkti pabrangusių knygų, jos bus kopijuojamos ir platinamos internetu arba kitokiu būdu. "Šie sprendimai eina prieš žinių visuomenės formavimo principus Lietuvoje ir atsisuks prieš pačią valstybę, kadangi padidės valstybės biudžeto išlaidų kaštai bibliotekų fondų formavimui, vadovėlių pirkimui, nacionalinės literatūros leidybai. Neaiškus santykis tarp mokinių krepšelio ir bibliotekų fondų formavimo principų", - teigė V. Andriukaitis.

Dėl padidėjusių ir dar didėsiančių mokesčių ir išlaidų sunerimę knygų leidėjų ir bibliotekininkų atstovai tikino, kad nauja mokesčių politika skaudžiai palies ne tik knygų leidybos verslą, bet ir biudžetines įstaigas (mokslo institutus, muziejus ir kt.), kurios leidžia vertingas mokslines knygas, foto albumus ir pan. 

Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Aida Dobkevičiūtė-Džiovėnienė teigė, kad
leidėjams visos paslaugos šiais metais pabrangsta po 10 procentų, taip pat drastiškai didėja knygos kaštai.  Anot direktorės, vidutiniškai 37 proc. siekęs antkainis knygoms knygynuose, gali dar labiau išaugti. A.Dobkevičiūtė-Džiovėnienė piktinosi, kad autorinės teisės yra apmokestinamos "Sodros" mokesčiu. “Kokie gali būti "Sodros" mokesčiai, jei autorinės teisės yra paveldimos arba jas įsigyja užsienio leidėjas, kuris tikrai nebepirks lietuvių autorių teisių, jeigu jiems reikės mokėti "Sodros" mokestį?", - klausė Leidėjų asociacijos direktorė.  Ji neabejojo, kad Lietuva grįžta atgal į viduramžius, o Lietuvos politikams lietuvių visuomenė, kaip žinių visuomenė, nėra reikalinga.

"Baltų lankų leidybos" generalinis direktorius Saulius Žukas pateikė knygų kainų kaitos dinamiką: pavyzdžiui, romanas, išleistas 2 tūkst. tiražu, pernai knygyne kainavo 39 Lt., o 2011 metais kainuos 56 Lt.

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkas Petras Zurlys apgailestavo, kad bibliotekų fondai daugiau negu skurdūs, ypač kenčia kaimų bibliotekos, kurios per metus sugeba įsigyti 50-60 naujų knygų, o ateityje dar labiau brangstant knygų leidybai, ši problema tik didės. "Šie metai apniukę, o ateityje bus tamsos metai. Manau, kad valdžia sąmoningai skurdina bibliotekų fondus ir dvasiškai skurdina tautą, nes tamsią tautą lengviau valdyti", - kalbėjo Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkas.

Seimo narys V.P.Andriukaitis kalbėjo apie būtinybę artimiausiu laiku inicijuoti diskusiją apie leidėjų iškeltus klausimus ir sudėtingą situaciją Lietuvoje po Skaitymo metų, o taip pat, įvertinus situaciją, inicijuoti Seime įstatymų pakeitimus vasario mėnesio neeilinėje sesijoje arba kovo mėnesį.

Daugiau informacijos: V.P.Andriukaitis, tel. 869905030


www.lsdp.lt


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ