Frakcijos naujienos 

EN  FR

Seimo narys Bronius Pauža siūlo apsaugoti ūkininkus bankroto atveju


Seimo LSDP frakcijos narys Bronius Pauža registravo Ūkininko ūkio įstatymo papildymo projektą, kuriuo siekiama apsaugoti ūkininkus nuo jų nuskurdinimo, pablogėjus jų finansinei būklei sudaryti sąlygas, kad jie galėtų tęsti savo veiklą, nebūtų išparduodamas už skolas visas jų turtas. “Šalies ūkininkai aktyviai dalyvavo Europos Sąjungos (ES) ir valstybės paramos įsisavinimo programose. Daugelis jų skolinosi pinigų bankuose, naudojosi lizingo paslaugomis įsigydami žemės ūkio techniką, statė naujus gamybinius pastatus. Tačiau dabar gilėjant ekonominei krizei, ie gali nepakelti priimtų finansinių įsipareigojimų naštos ir prarasti visą savo turtą ir papildyti bedarbių gretas”,- sako Seimo narys B.Pauža.

Seimo nario teigimu, šiuo metu į ūkininko nuosavybės teise turimą turtą gali būti nukreiptas skolų išieškojimas ir jis  visas gali būti išparduotas. Tokiu atveju ūkininkas ir jo šeima gali būti iškeldinta iš  nuosavo namo nepaliekant jokių pragyvenimo šaltinių. Teisės aktai šio proceso visai nereguliuoja. Todėl Seimo nario B.Paužos registruotame projekte siūloma nustatyti socialines garantijas ūkininko turtui ir pajamoms, kad jis skolų mokėjimo laikotarpiu nebūtų visiškai sužlugdytas, galėtų gyventi kaime, vykdyti savo veiklą, o išmokėjęs skolas galėtų pradėti viską iš pradžių.

Įstatymo projekte numatoma, kad ūkininkas, kuris negali vykdyti savo finansinių įsipareigojimų, viešai spaudoje paskelbia nemokaus ūkininko ūkio statusą ir raštu praneša visiems kreditoriams. Per 15 darbo dienų po nemokaus ūkininko ūkio statuso paskelbimo ūkininkas kartu su kreditoriais parengia ūkininko ūkio mokumo atkūrimo planą, nustatydami skolų grąžinimo grafiką.

Vyriausybė nustato nemokiam ūkininkui minimalius normatyvus gyvenamajam būstui, pagalbinėms patalpoms, namų apyvokos daiktams ir nuosavybėje turimam žemės plotui, siekiant užtikrinti jo ir jo šeimos buitį bei žemės ūkio veiklos tęstinumą. Šis minimaliai reikalingas turtas atskiriamas ir netraukiamas į bendrą ūkininko nuosavybės teise turimą turtą, į kurį gali būti nukreiptas ieškinys dėl skolų išieškojimo.

Vyriausybė nustato nemokiam ūkininkui minimalų gaunamų pajamų dydį, reikalingą skolų išieškojimo laikotarpiu ūkininko ir jo šeimos bei jo nepilnamečių vaikų poreikiams tenkinti, būtiniesiems žemės ūkio, pasėlių, gyvulių priežiūros darbams atlikti.  Skolų išieškojimo laikotarpis iš ūkininko nuosavybės teise turimo turto negali tęstis ilgiau kaip 10 metų, po kurių negrąžintos skolos nurašomos. Skolų išieškojimas vykdomas iš to ūkininko nuosavybės teise turimo turto, kurį jis turėjo skolų išieškojimo pradžioje.

            Seimo narys B.Pauža tikisi, kad priimtas įstatymo projektas sumažins bedarbystę kaime, iš valstybės biudžeto reikės mokėti mažiau bedarbystės pašalpų, bus sumažintas ūkininkų ūkių žlugimas.

 

 

Daugiau informacijos: Seimo narys Bronius Pauža, tel.865842676

 

 

Seimo LSDP frakcijos informacija

Tel. 2396327, 865292009



www.lsdp.lt


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ