Spaudos konferencijos dalyvavo Seimo opozicijos lyderis Gediminas Kirkilas, Europos Parlamento narys Justas Paleckis, Seimo LSDP frakcijos narė Vilija Blinkevičiūtė, Seimo LSDP frakcijos narė Birutė Vėsaitė, Moterų informacijos centro vadovė Jūratė Šeduikienė.
Lietuvos socialdemokratai sveikina moteris su Kovo 8 d., tuo pačiu primindami šios šventės esmę: moterų teisių bei galimybių užtikrinimas visose gyvenimo srityse. Seimo opozicijos lyderis Gediminas Kirkilas sako, kad mūsų šalis yra viena pirmaujančių tarp rytinių Europos Sąjungos valstybių lygių teisių ir galimybių srityje. „Lietuva iškovojo teisę įsteigti Lygių teisių institutą mūsų šalyje, o tam reikėjo nemažai ir ankstesnės Vyriausybės bei Europos Parlamento narių pastangų, turime daug aktyvių moterų politikių, verslininkių, įmonių vadovių ir t.t.“, – sako LSDP pirmininkas G. Kirkilas. Lietuvos socialdemokratų partija – vienintelė mūsų šalyje partijos statute įtvirtinusi kvotas moterims rinkimų sąrašuose.
Pasak G. Kirkilo, šeštadienį vyksiančiame LSDP suvažiavime turėtų būti priimtos partijos statuto pataisos, kuriose bus fiksuojama, kad visuose renkamuose partijos organuose bei dalyvaujančių rinkimuose sąrašuose vienos lyties atstovų skaičius negali viršyti santykio 40:60.
Lietuvos socialdemokratai didžiuojasi, kad Europos Sąjungos socialdemokratai skiria ypatingą dėmesį moterų teisėms bei lygioms galimybės. Europos Sąjungoje gyvena 52 proc. moterų, tad PES manifeste yra iškelti visoms Europos Sąjungos moterims itin aktualūs uždaviniai.
* Sukurti Europos Moterų Teisių Chartiją;
* Pagerinti tėvystės/motinystės atostogų teises;
* Skatinti lygų vyrų ir moterų politinį atstovavimą;
* Įsteigti Europos Lyčių Lygybės Komisaro postą;
* Pasiekti jau nustatytą ES tikslą dėl vaikų priežiūros įstaigų;
* Sumažinti lyčių atlyginimų skirtumą;
* Paskatinti moteris verslininkes, mokslininkes ir tyrėjas;
* Užtikrinti ir skatinti moterų seksualines reprodukcines teises ES;
* Panaikinti prekybą žmonėmis ir seksualinę eksploataciją.
Seimo LSDP frakcijos narės Birutės Vėsaitės teigimu, tokiais siekiais socialdemokratai iš esmės skiriasi nuo konservatoriškų politinių jėgų, todėl Lietuvos moterys turėtų gerai pagalvoti už ką balsuoti Europos Parlamento rinkimuose. Oponentai, deja, gali pasiūlyti tik žmogaus teisėms bei Lietuvos Konstitucijai prieštaraujančią Šeimos politikos koncepciją.
Spaudos konferencijoje frakcijos narė Vilija Blinkevičiūtė teigė, jog Lietuvos socialdemokratai jau pakilo į tokį lygį, kai nebijoma savo statute įtvirtinti nuostatų, siekiančių lyčių lygybės. „Sieksime, kad būtų įtvirtinta nuostata, kuria vienos lyties atstovų rinkimų sąrašuose turėtų būti nemažiau kaip 40 proc. Iki šiol galiojo 30 ir 70 proc. proporcija. Vadinasi, socialdemokratų sąmonė ir įsitikinimai darosi pažangesni kaip ir ES socialistų“, – mano V. Blinkevičiūtė.
Anot buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės, vienas iš labai svarbių tikslų socialdemokratų programoje – lyčių lygybė. „Mes kartu turime kurti socialinę Europą“, – teigė V. Blinkevičiūtė.
Moterų informacijos centro vadovė Jūratė Šeduikienė spaudos konferencijoje pristatė ES Moterų lobisčių iniciatyvą. „Mes aktyviai palaikome ES Moterų lobisčių organizacijos kvietimą, kad rengiamuose rinkimuose į Europos Parlementą moterys kandidatės būtų kas antra rinkimų sąrašuose. Palaikome Europos Socialistų Partijos Moterų socialisčių kvietimą rinkimų sąrašus formuoti užtrauktuko principu, išlaikant 50 proc. moterų kvotą“, – kalbėjo J.Šeduikienė.
Europos Parlamento narys Justas Paleckis pristatė konkursą žiniasklaidos atstovams:
LSDP kartu su būsimaisiais EP parlamentarais socialdemokratais skelbia konkursą žiniasklaidos atstovams, aktyviai skleidžiantiems žinias lyčių lygybės srityje ir moterų teisių įgyvendinimo srityje. Konkurso startas – 2009 m. kovo 8 d. Finalas – 2009 m. spalio 1 d. Trys žurnalistai, rašantis ar rengiantis reportažus TV bei radijo laidose, bus apdovanoti kelione į Briuselį. Išsamesnę informaciją rasite www.lsdp.lt
Kovo 8-oji - Tarptautinė moters diena
Šios šventės užuomazgų galima rasti dar Antikos laikais. Aptinkama žinių, kad tam tikrą dieną Graikijoje moterys reikalaudavo ypatingo savo vyrų dėmesio. Netgi kariaujantys vyrai tą dieną turėdavo nutraukti visus karus ir būti su savo moterimis.
Tikroji Tarptautinė moters diena atsirado dėl politinių priežasčių. 1899 m. socialdemokratė Klara Cetkin pirmoji pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių. 1907 m. jos iniciatyva Štutgarte buvo surengta pirmoji tarptautinė moterų konferencija. Konferencijos metu nuspręsta įkurti tarptautinę moterų organizaciją, kovojančią už moterų teises.
1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vyko moterų konferencija, kurioje dalyvavo apie 100 įvairių šalių atstovių. Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje, Švedijoje.(šaltinis: www.day.lt)
Statistika
Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, 2009 m. pradžioje Lietuvoje gyveno 1792,3 tūkst. moterų ir 1557,8 tūkst. vyrų. Moterys sudarė 54 procentus visų gyventojų, 100 vyrų teko 115 moterų. Nors berniukų gimsta daugiau nei mergaičių (100 naujagimių mergaičių vidutiniškai tenka 105 berniukai). 2008 m. pradžioje Lietuvoje jaunų (iki 30 metų amžiaus) vyrų buvo 28,4 tūkst. daugiau nei šio amžiaus moterų, o nuo 30 metų amžiaus vyrų skaičius, palyginti su moterų, mažėja. Ypač skiriasi pagyvenusių (60 metų ir vyresnio amžiaus) moterų ir vyrų skaičius. Šalyje gyveno 443,7 tūkst. 60 metų ir vyresnio amžiaus moterų ir 247,1 tūkst. šio amžiaus vyrų, t. y. pagyvenę buvo kas ketvirta moteris ir kas šeštas vyras. Pagrindinė priežastis, lemianti moterų ir vyrų struktūros pagal amžių skirtumą, yra ta, kad gerokai daugiau vyrų negu moterų miršta nuo nelaimingų atsitikimų, apsinuodijimų, traumų ir kitų išvengiamų mirčių. 2007 m. vyrų standartizuotas mirtingumo dėl šių priežasčių rodiklis net 4,6 karto viršijo moterų.
(šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas)
Seimo LSDP frakcijos informacija
Tel. 2396327, 865292009