Liepos 13 d. Seime vykusioje Socialdemokratų frakcijos seniūno Algirdo Butkevičiaus ir Seimo nario Algirdo Syso spaudos konferencijoje kalbėta apie Lietuvos pastangas įsivesti eurą. Socialdemokratų frakcijos seniūno nuomone, tai padaryti iki 2012 m. Lietuvai nepavyks.
Pasak A.Butkevičiaus, Seimo nariams išplatintas dokumentas – nacionalinis susitarimas – “Už nepraskolintą valstybę – už saugią Lietuvos ateitį” yra diskutuotinas. Politiko nuomone, nėra numatyta priemonių, kurios skatintų ekonomikos augimą, sudarytų sąlygas verslui ir investuotojams ateiti į mūsų šalį. Daug dėmesio skiriama išlaidų mažinimui ir euro įvedimui 2012 m.
Anot Socialdemokratų frakcijos seniūno, panagrinėjus minėto dokumento medžiagą peršasi mintis, jog iki minėto laikotarpio euro įsivesti nepavyks.
“Iki 2011 metų darbo užmokesčio fondas bus mažinamas. O nuo 2011-ųjų turėsime jį didinti. Norint jį didinti, reikia turėti papildomų asignavimų, nes didės biudžeto išlaidos. Didėjant darbo užmokesčio fondui, rinkoje didės apyvarta. Tai reiškia, kad didės prekių ir paslaugų kainos, o kartu ims augti infliacija. Europos Komisija ir Europos Taryba analizuoja, ar nebus tam tikrų grėsmių tose šalyse, kur dirbtinai buvo mažinamas darbo užmokestis. Lietuvoje šiuo metu tai daroma”, – aiškina A.Butkevičius.
Socialdemokratai mano, kad esant finansinių resursų trūkumui, reikia greičiau įsisavinti ES lėšas. Tai turi būti vienas pagrindinių Vyriausybės uždavinių. Šiuo metu minėtos lėšos įsisavinamos gana vangiai, nes vyko naujų ministerijų steigimas, funkcijų perskirstymas, planuojama apskričių reforma, sukėlusi neaiškumų regioninėje politikoje, todėl regioniniams projektams lėšų paskirstymas stringa.
Anot A.Butkevičiaus, beveik visi ministerijų sekretoriai, atsakingi už ES lėšų panaudojimą, nuo liepos 1 d. buvo atleisti iš darbo. O nauji žmonės – viceministrai – neturi pakankamai patirties. Šiemet iš planuojamų ES skiriamų lėšų įsisavinta tik 13,6 procento.
Socialdemokratų lyderio nuomone, eurą būtų galima įsivesti tik tada, jei 2011 m. ekonominė krizė bus pasibaigusi, ir pavyks atstatyti realų darbo užmokestį į tokį lygį, koks buvo 2008 m.
“Manau, kad tai pavyks padaryti tik 2013-2014 metais”, – svarsto A.Butkevičius.