Seimo LSDP frakcijos narys Algirdas Sysas stebisi, kad mažinant atlyginimus visiems valstybės tarnautojams vidutiniškai 8 proc. teisėjams atlyginimai nebus mažinami. A.Syso teigimu, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija aiškina, kad karpyti algas teisėjams neva draudžia Konstitucinio Teismo nutarimas, tačiau politikas įsitikinęs tvirtina, kad ministerija Konstitucinio Teismo išaiškinimą traktuoja klaidingai: Konstitucinis Teismas yra numatęs, kad sunkmečiu algos gali mažėti visiems, ir tai nebūtų joks Konstitucijos pažeidimas.
Kai paklausiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kodėl teisėjams algos nemažinamos, man atsakė, kad vadovaujamasi Konstitucinio Teismo nuostata, kad teisėjams mažinti algų negalima. Teko priminti, kad Konstitucinis Teismas taip pat kalbėjo apie sunkmetį. Ir grąžinimas buvo ne už visą laiką, o tik nuo 2003 m., kai Lietuva išėjo iš krizės, spaudos konferencijoje kalbėjo A. Sysas. Politikas tvirtino, kad remiantis šiuo Konstitucinio Teismo išaiškinimu teisėjai sunkmečiu tampa lygesni už lygius. A.Sysas ironizavo, gal valdantieji, nemažindami atlyginimų teisėjams, iš anksto tikisi nusipirkti indulgenciją. Manęs neįtikina, kad tai yra logiška, teisinga, socialiai suprantama. Tai klaidingas ir neteisingas principas, kalbėdamas apie lygiateisiškumą išvis daryčiau išvadą, kad kažkas tarp visų lygiateisių piliečių yra lygesnis, piktinosi A. Sysas. Seimo narys stebėjosi, kad valdantieji eksperimentuoja įvesdami progresiją išmokoms, nors tokių dalykų nėra nė vienoje šalyje vietoj to, kad įvestų progresinius mokesčius, kurie užtikrintų solidarumą visuomenėje.
Spaudos konferencijoje Seimo narys A. Sysas informavo, jog Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo patobulintą Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo projektą, kuriame siūlo įteisinti diferencijuotą 15, 20 ir 40 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifą. Parlamentaras įsitikinęs, kad progresinio gyventojų pajamų mokesčio tarifo įvedimas leistų surinkti daugiau lėšų į valstybės biudžetą iš didesnes pajamas gaunančių asmenų, o ne taupyti mažiausias pajamas gaunančių asmenų sąskaita. Pagal patobulintą projektą, metinių pajamų daliai, neviršijančiai 24 tūkst. litų, siūloma taikyti 15 procentų tarifą. Jeigu Seimas pritartų, metinių pajamų daliai, viršijančiai 24 tūkst. litų, bet neviršijančiai 120 tūkst. litų, būtų taikomas 20 procentų tarifas. 40 procentų tarifą A. Sysas siūlo taikyti metinių pajamų daliai, viršijančiai 120 tūkst. litų.
Pavyzdžiui, jeigu gyventojo metinės pajamos sudaro 40 tūkst. litų, tai pajamų daliai iki 24 tūkst. litų būtų taikomas 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifas, o viršijančiai šią sumą pajamų daliai būtų taikomas 20 procentų tarifas. Pagal šiuo metu galiojančią Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 6 straipsnio redakciją, taikomas 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifas, išskyrus numatytas išimtis. A. Syso teigimu, įstatymo įgyvendinimui papildomų valstybės biudžeto lėšų nereikės, priešingai - tai garantuos papildomas įplaukas į valstybės biudžetą.
Seimo LSDP frakcijos informacija
Atstovė spaudai Auksė Kontrimienė
Tel. 2396327, 865292009