„Paskubomis priimtas Mokslo ir studijų įstatymas susilaukė pelnytos kritikos ir įvertinimo ne tik iš akademinės bendruomenės, bet ir visuomenės. Reformuotas aukštasis mokslas privertė jaunus žmones palikti Lietuvą ir rinktis studijas užsienyje. Padaryta nemaža žala ir valstybei, ir visuomenei, todėl Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimas yra logiškas ir neišvengiamas“, – mano Seimo nariai Vytenis Povilas Andriukaitis, Vida Marija Čigriejienė ir Vydas Gedvilas.
Anot jų, daugiausia klausimų akademinės bendruomenės atstovams kilo dėl aukštųjų mokyklų valdymo nuostatų, įtvirtintų šiame įstatyme. Baimintasi nebe pagrindo, nes didžiųjų aukštojo mokslo reformos architektų pastangos bei užsispyrimas bet kokiomis priemonėmis politizuoti valdymą, sumenkinti universitetų autonomiją — pasiektas.
„Mokslo ir studijų įstatymu įtvirtinta Taryba yra valdymo organas, bet kartu ji atlieka kontrolės bei priežiūros funkcijas. Ji ne tik tvirtina universiteto viziją ir misiją, bet ir gali inicijuoti ūkinės ir finansinės veiklos auditą, vertinti universiteto veiklos atitiktį strateginiam planui, užtikrinti aukštosios mokyklos atskaitingumą ir ryšį su visuomene ir steigėjais, rengti metinę veiklos ataskaitą ir teikti ją Seimui. Daugiau kaip pusę Tarybos narių, nepriklausančių akademinei bendruomenei, turi teisę skirti Švietimo ir mokslo ministras. Taigi, kokia gi čia autonomija, kai yra tiesiogiai nustatyta vykdomosios valdžios kontrolė? Rektorius yra renkamas tos pačios Tarybos narių daugumos, kuri yra paskirta ministro“, – aukštųjų mokyklų valdymo trūkumus vardija V. Gedvilas.
Pasak Seimo narių, dar iki įstatymo priėmimo didelė dalis Seimo narių įspėjo reformą stumiančius valdančiuosius, kad mokslo ir studijų įstatymas pažeis aukštųjų mokyklų autonomijos konstitucinį principą, neigiamai paveiks universitetų savivaldą ir ignoruos akademinę bendruomenę, todėl būtina nustatyti tarybos, kaip valstybinės aukštosios mokyklos priežiūrą atliekančios institucijos kompetenciją, o valdymo funkcijas deleguoti senatui ir rektoriui. Tik tokia tvarka garantuotų šių institucijų autonomiją ir atskaitingumą visuomenei. Deja, visas šias pastabas Vyriausybė ignoravo, todėl buvo kreiptasi į Konstitucinį Teismą, prašant išaiškinti nuostatą „autonomija suprantama kaip teisė savarankiškai nustatyti ir įtvirtinti įstatuose ar statute savo organizacinę ir valdymo struktūrą“.
KT konstatavo, kad „savivalda turi būti įgyvendinama per aukštųjų mokyklų institucijas, kurių formavimo tvarka negali būti nustatyta tokia, kad aukštosios mokyklos akademinė bendruomenė negalėtų lemti sprendimų priėmimo dėl aukštosios mokyklos reikalų tvarkymo“, kad „aukštųjų mokyklų valdymo institucijas formuoja pačios aukštosios mokyklos“. O svarbiausia yra nepainioti valdymo su kontrolės ir priežiūros funkcijomis, antraip nebus užtikrinama aukštųjų mokyklų autonomija. Tai ir patvirtino KT, konstatuodamas, kad vykdomosios valdžios institucijų atstovai gali būti skiriami į kontrolės ir priežiūros funkcijas vykdančias aukštųjų mokyklų institucijas, bet jų sudarymo tvarka negali paneigti autonomijos principo.
„Tenka apgailestauti, kad švietimo ir mokslo ministras savivaldą supranta kaip būtinybę valdyti „iš viršaus“, „iš išorės“, bet ne kaip konstitucinę teisę valdyti pačiai akademinei bendruomenei“, – sako V. Gedvilas.
Seimo nariai įspėja, kad Mokslo ir studijų įstatyme yra ir kitų nuostatų galimai prieštaraujančių Konstitucijai, tai nemokamo mokslo garantavimas pirmuosius dvejus studijų metus pagal mokslo pasiekimus bendrojo lavinimo mokykloje, trečiosios pakopos (doktorantūros) studijų organizavimo tvarka. Dėl tų nuostatų taip pat yra paprašyta KT išaiškinimo.
Įdomu, kas ir kokiu mastu atsakys už veiksmus, sukėlusius antikonstitucinę situaciją ir sumaištį aukštajame moksle? Juk konstituciniai nutarimai, išvados, sprendimai yra privalomi visoms valdžios institucijoms. Vos per plauką išsilaikęs savo poste Švietimo ir mokslo ministras turėtų rimtai susimąstyti dėl savo veiksmų teisinių pasekmių.
Daugiau informacijos:
Seimo nariai:
Vytenis Povilas Andriukaitis, tel. 239 6607
Vida Marija Čigriejienė, tel. 239 6655
Vydas Gevilas, tel. 239 6341