Apie posėdžius 

EN  FR

2010-11-24 PRANEŠIMAS SPAUDAI


 


         LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

                                                ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 

Visuomenės informavimo ir žiniasklaidos poskyriui                                           2010-09-22

 

 

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas A.Lydeka: Lietuvos piliečių konstitucinės teisės lygios, nepriklausomai nuo tautybės.

 

 

Lapkričio 24 d. posėdyje Komitetas aptarė Europos Komisijos moterų ir vyrų lygybės strategiją 2010-2015 metams ir pritarė šios strategijos įgyvendinimo veiksmams. Strategijoje išdėstytos penkios prioritetinės lyčių lygybės užtikrinimo sritys: vienoda ekonominė nepriklausomybė, vienodas atlyginimas už vienodos vertės darbą, lygybė sprendimų priėmime, orumas, dora ir smurto lyčių pagrindu panaikinimas.

Komitetas paragino Vyriausybę, nustatant Lietuvos Respublikos prioritetus ir priimant atitinkamas nacionalines priemones, atsižvelgti į Europos Komisijos strategiją, siekiant nuosekliai ir sistemingai spręsti atitinkamų sričių moterų ir vyrų lygybės problemas, užtikrinti moterų ir vyrų padėties skirtumų mažinimą.  Moterų potencialias nėra veikmingai išnaudojamas, todėl  siekiant  įgyvendinti strategijos ,, Europa 2020“ tikslus reikia toliau siekti lyčių lygybės visose politikos srityse.

 

Komitetas susitiko su Europos komisija kovai prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI). ECRI – tai Europos Tarybos įkurta nepriklausoma žmogaus teisių stebėsenos institucija, kurioje dirba ekspertai. ECRI ekspertais renkami nepriklausomi ir nešališki aukštos moralės asmenys, pripažinti kovotojai su rasizmu, ksenofobija ,antisemitizmu ir netolerancija.

Komitete viešinčius ECRI ekspertus domino žydų turto grąžinimo klausimai; asmenų, priklausančių tautinėms mažumoms, teisių užtikrinimas; Seimo narių atsakomybė už viešai reiškiamą netoleranciją; kitataučių galimybės dalyvauti rinkimuose.

            Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka patikino, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įstatymai draudžia bet kokią diskriminaciją. Lietuvos įstatymai nustato baudžiamąją atsakomybę už neapykantos kurstymą. Baudžiamojon atsakomybėn gali būti patraukti ir Seimo nariai, jei prokuroras pateiks įtikinančius motyvus dėl Seimo nario imuniteto panaikinimo. A. Lydeka ekspertams aiškino, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijoje tautos samprata nėra tapatinama su lietuvių tautybe. „Tauta – tai pilietinė tauta, Lietuvos piliečiai, nepriklausomai nuo jų tautybės, yra lygūs ir turi visas pilietines teises, taip pat ir teisę būti renkamais“

 

Eglė Gibavičiūtė  (Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja) tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ