Apie posėdžius 

EN  FR

2011-05-19 PRANEŠIMAS SPAUDAI


 


         LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

                                                ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 

Visuomenės informavimo ir žiniasklaidos poskyriui                                           2011-05-18

 

 

Žmogaus teisių komitetas svarstė Europos Komisijos pasiūlymus dėl tarptautinių porų turtinių teisių

           

Gegužės 18 dienos posėdyje Komitetas apsvarstė Pasiūlymą dėl Tarybos reglamento dėl jurisdikcijos, taikytinos teisės, teismo sprendimų pripažinimo ir vykdymo, susijusių su sutuoktinių turto teisiniu režimu bei Pasiūlymą dėl Tarybos reglamento dėl jurisdikcijos, taikytinos teisės, teismo sprendimų pripažinimo ir vykdymo, susijusių su registruotos partnerystės turtinėmis pasekmėmis.

 

Vis daugiau Europos Sąjungos piliečių kerta savo valstybės narės sienas, todėl daugėja tarptautinių porų. Problemą kelia tai, kad žmonėms labai sunku nustatyti, kurios valstybės teismas turi jurisdikciją ir kurios valstybės teisė taikytina jiems patiems ir jų turtui. Dėl šių priežasčių kyla sunkumų porai ne tik kasdieniame gyvenime, bet ir išsiskyrus arba mirus vienam iš sutuoktinių.

 

Problemų, šiuo metu kylančių partnerystę įregistravusioms ir susituokusioms poroms, priežastys iš esmės yra tokios pat. Tačiau registruotiems partneriams tenka įveikti nemažai papildomų sunkumų, nes registruotos partnerystės institutas egzistuoja tik keturiolikoje valstybių narių. Pasiūlymuose nagrinėjami su susituokusiomis poromis ir registruotais partneriais susiję aspektai. Santuoka – nuo seno visų 27 valstybių narių teisėje egzistuojantis teisės institutas, o registruota partnerystė – naujesnis teisės institutas, numatytas, kaip jau minėta, tik keturiolikoje valstybių narių.

Bendras pasiūlymų tikslas – padėti sukurti tikrą Europos civilinės teisenos, susijusios su susituokusių porų ir registruotų partnerių turto teisiniu režimu, erdvę ir pateikti bendras teismų jurisdikcijos bei teisės, taikytinos tarptautinio pobūdžio porų turtinėms teisėms, nustatymo normas.

Komitetas, atlikęs Pasiūlymų nuostatų analizę,  mano, kad Pasiūlymų nuostatos atitinka nurodytąjį teisinį pagrindą, yra tarpnacionalinio pobūdžio, todėl Europos Sąjunga Pasiūlymuose keliamus tikslus galėtų pasiekti geriau nei valstybės narės nacionaliniu lygiu. Pasiūlymuose pateiktos normos taikytinos tik tarpvalstybinio pobūdžio situacijoms. Pažymėtina, kad Pasiūlymais nederinamas ir nekeičiamas registruotos partnerystės reglamentavimas nacionalinėje materialinėje teisėje, taip pat nesiekiama valstybes nares įpareigoti nustatyti registruotos partnerystės institutą nacionalinėje  teisėje, o siekiama padėti partneriams išspręsti turtinius klausimus.

Komiteto nuomone, Pasiūlymai yra geri ir  neprieštarauja subsidiarumo principui.

 

 

 

Eglė Gibavičiūtė  (Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja) tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ