Apie posėdžius 

EN  FR

2011-06-08 PRANEŠIMAS SPAUDAI


 


         LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 

Visuomenės informavimo ir žiniasklaidos poskyriui                                           2011-06-09

 

Žmogaus teisių komitetas aptarė nacionalinės žmogaus teisių institucijos steigimo klausimą

 

Birželio 8 d. Žmogaus teisių  komitetas svarstė nacionalinės žmogaus teisių institucijos, atitinkančios Paryžiaus principus, steigimo klausimą ir galimus modelius. Nacionalinės žmogaus teisių institucijos steigimo klausimą daug metų kelia nevyriausybinės organizacijos. Svarstyme dalyvavo teisingumo ministras, Seimo kontrolieriai, vaiko teisių apsaugos kontrolierė, visuomenės atstovai, kiti suinteresuoti asmenys.

            Pasaulyje veikia 67 nacionalinės žmogaus teisių institucijos, kurios atitinka vadinamus Paryžiaus principus – Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos patvirtintus Nacionalinių žmogaus teisių institucijų principus.

            Paryžiaus principuose yra numatytos šiai institucijai priskirtinos funkcijos: žmogaus teisių stebėjimas, patarimai valdžios institucijoms, įskaitant patarimus dėl galiojančių ir rengiamų teisės aktų;  žmogaus teisių sklaida ir visuomenės švietimas žmogaus teisių klausimais; tarptautinis bendradarbiavimas ir galima papildoma skundų nagrinėjimo funkcija Pagal Paryžiaus principus šios institucijos kompetencija nustatoma įstatymu arba Konstitucija.

            Svarstymo metu buvo išsakytos nuomonės dėl tokios institucijos steigimo poreikio Lietuvoje. Seimo narys Mantas Varaška pasisakė, kad būtina stiprinti esamas institucijas bei peržiūrėti žmogaus teises ginančių kontrolierių siūlymus dėl žmogaus teisių apsaugos tobulinimo, o tik tada galvoti apie naujas struktūras.

            Aptartas Seimo Žmogaus teisių komiteto kartu su Teisingumo ministerija inicijuotas institucijos veiklos projektas, kuriuo siekiama išplėsti esamos Seimo kontrolierių įstaigos galias bei suburti naują koordinacinę instituciją – Žmogaus teisių tarybą (toliau – Taryba). Siūlyta derinti Seimo kontrolierių įstatymą su Paryžiaus principais. Seimo kontrolierių įstatymas  būtų papildomas nuostatomis dėl Paryžiaus principuose numatytų funkcijų, taip pat dėl Tarybos sudarymo. Tarybos nariais būtų žmogaus teises ginančių institucijų vadovai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, Seimo atstovai bei stebėtojų teisėmis – Vyriausybės atstovai. Taip būtų užtikrinamas pliuralistinio atstovavimo principas.

Visuomenės atstovų nuomonės nesutapo – buvo pritarta minėtam modeliui, keičiant Seimo kontrolierių įstatymą, tačiau  kai kurie nevyriausybininkai siūlė Tarybą sudaryti vien tik iš visuomenės atstovų. Taip pat buvo kalbėta, kad Seimo kontrolieriams būdingos funkcijos nesutampa su nacionalinei institucijai priskiriamomis funkcijomis. Viena visuomenės atstovių kalbėjo apie tai, kad žmogaus teises reikia ginti, o ne stebėti, todėl suabejojo institucijos misija.

 

             Komiteto pirmininko Armino Lydekos nuomone, siūlomas nacionalinės žmogaus teisių institucijos modelis taupytų valstybės lėšas – nereiktų steigti naujos institucijos, tuo pačiu stiprintų žmogaus teisių apsaugos sistemą. Kuriamas modelis turėtų būti aptariamas ir vystomas užtikrinant deramą visuomenės atstovų vaidmenį formuojant institucijos veiklos principus bei numatant skaidrų visuomenės atstovų dalyvavimą Taryboje.

A.Lydeka pakvietė visuomenės atstovus teikti siūlymus kaip tokia institucija turėtų veikti.  Diskusijos apibendrintos nusprendus pradėti rengti teisės, nustatant Seimo kontrolierių veiklą pagal Paryžiaus principus.

 

 

 

Eglė Gibavičiūtė  (Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja) tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ