LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS
Seimo kontrolieriaus Romo Valentukevičiaus veiklos sričiai priskirtais klausimais per ataskaitinį laikotarpį buvo gauta 1310 skundų, 526 iš jų atsisakyta nagrinėti remiantis Seimo kontrolierių įstatymo 17 straipsniu, iš esmės ištirti 736 skundai dėl galimo pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar kitaip pažeidžiamų žmogaus teisių ir laisvių viešojo administravimo srityje.
Atsižvelgus į didelį skundų skaičių iš įkalinimo įstaigų buvo nuspręsta 2010 m. vykti į laisvės atėmimo vietas atlikti patikrinimų ir pasinaudoti galimybe, tarpininkaujant Seimo kontrolieriui, spręsti problemas vietoje. Vizitai į tokias įstaigas pasiteisino ir 2011 metais dėl jų pateiktų skundų skaičius buvo 10 procentų mažesnis. Daugiausia buvo skundžiamasi dėl netinkamo gydymo, laikymo sąlygų. Esant lėšų stygiui valstybėje, sunku užtikrinti tinkamas laikymo sąlygas,
nors jos yra pamažu gerinamos.
Kitą nemažą dalį iš esmės išnagrinėtų skundų sudarė kreipimaisi, kuriuose skundžiamasi dėl Žemės ūkio ministerijos bei jai pavaldžių įstaigų pareigūnų veikų. Tikėtina, kad tokią situaciją vėlgi lėmė 2010 m. liepos 1 d. įvykusi apskričių reforma. Taip pat nemaža dalis iš esmės išnagrinėtų skundų buvo kreipimaisi dėl Vidaus reikalų ministerijos bei jai pavaldžių įstaigų.
Seimo kontrolierius Augustinas Normantas, tiriantis skundus dėl savivaldybių pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar kitaip pažeidžiamų žmogaus teisių ir laisvių viešojo administravimo srityje, gavo per 500 skundų dėl savivaldybių pareigūnų galimo piktnaudžiavimo ir biurokratizmo. Iš visų Seimo kontrolieriui pateiktų skundų trys ketvirtadaliai nagrinėti iš esmės, o likusiuosius nagrinėti atsisakyta. Beveik pusė visų priimtų sprendimų buvo pripažinti skundą pagrįstu. 147 sprendimai buvo skundo (arba jo dalies) tyrimą nutraukti. Dažniausiai tyrimas būdavo nutraukiamas dėl to, kad keliamos problemos tarpininkaujant Seimo kontrolieriui buvo išsprendžiamos gera valia. Atsižvelgiant į skundų problematiką ypač didelis buvo skundų dėl teisės į tinkamą viešąjį administravimą ir teisės į būstą pažeidimų skaičius.
A. Normantas atkreipė dėmesį, kad 2011 metais svarbiausi pareiškėjų skunduose keliami klausimai buvo dėl kelių sodininkų bendrijose, dėl komunalinių atliekų tvarkymo, dėl daugiabučių namų savininkų bendrijų kontrolės, dėl klasių komplektų skaičiaus bendrojo lavinimo mokyklose nustatymo ir kt..
Išklausius Seimo kontrolierių 2011 metų veiklos ataskaitą jai pritarta bendru sutarimu.
Žmogaus teisių komitetas taip pat svarstė skundus dėl Seimo kontrolierių darbo. Visi skundai pripažinti nepagrįstais.
Parengė Žmogaus teisių komiteto biuro padėjėja Deimantė Žegunė tel. (8 5) 239 6824, el. p. [email protected]