Apie posėdžius 

EN  FR

2012-04-11 PRANEŠIMAS SPAUDAI (2)


LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 

 

Visuomenės informavimo ir žiniasklaidos poskyriui                                           2012-04-11

 

 

 

 

Žmogaus teisių komitetas pritarė lygių galimybių kontrolieriaus ataskaitai

 

Balandžio  11 d. Žmogaus teisių komitetas apsvarstė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos 2011 m. ataskaitą (toliau – Ataskaita). Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba prižiūri Moterų ir vyrų lygių galimybių bei Lygių galimybių įstatymų įgyvendinimą.

Per ataskaitinį laikotarpį Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavo 157 skundus, o kontrolieriaus iniciatyva buvo pradėta 13  tyrimų dėl galimų diskriminacijos atvejų.

Ataskaitą pristačiusi Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė pažymėjo, kad 2011 metais, kaip ir visais ankstesniais metais, skundai dėl diskriminavimo lyties pagrindu sudaro didžiausią dalį visų gaunamų skundų, antroje vietoje atsiduria skundai dėl diskriminavimo amžiaus pagrindu ir trečioje vietoje – dėl diskriminavimo socialinės padėties pagrindu.

2011 m. pirmieji Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos veiklos metai kai nebuvo gauta nei vieno skundo dėl seksualinio priekabiavimo.

2011 m. metais gauti 38 skundai ir atlikti 3 tyrimas kontrolieriaus iniciatyva dėl galimo diskriminavimo lyties pagrindu. Visais Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos veiklos metais skundai dėl diskriminavimo lyties pagrindu sudarė ir sudaro didžiąją daugumą tarp kitų gaunamų skundų, išskyrus 2008 metus. Manoma, kad diskriminacija dėl lyties yra labiau paplitusi nei diskriminacija dėl kitų pagrindų ir, tikėtina, geriau atpažįstama nei kitos diskriminacijos rūšys.

2011 m. dėl diskriminavimo lyties pagrindu moterys skundėsi žymiai dažniau nei vyrai. Tokia vyraujanti  tendencija išlieka daugelį metų.

Per 2011 metus Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavo 36 skundus dėl diskriminacijos amžiaus pagrindu. Ataskaitoje pažymėta, kad diskriminacija dėl amžiaus ypač pastebima užimtumo sferoje. Pasak lygių galimybių kontrolierės, darbdaviai turi susiformavusias išankstines neigiamas nuostatas vyresnių darbuotojų atžvilgiu. Šios darbdavių nuostatos gali būti paaiškinamos tuo, kad vyresnės kartos žmonės dar dažnai identifikuojami su sovietinėje aplinkoje dirbusiais darbuotojais, kuriems automatiškai priskiriamas pasyvaus vykdytojo amplua.

Taip pat Ataskaitoje nurodoma, kad dažnai darbdaviai pretendentams nepagrįstai nustato reikalingą darbo patirties reikalavimą, kurio jauni žmonės dažniausiai neturi, todėl tokiais atvejais jauni pretendentai gali patirti netiesioginę diskriminaciją dėl jauno amžiaus ir reikalaujamos patirties neturėjimo. 

2011 m., kaip ir 2010 metais, dėl patirtos diskriminacijos amžiaus pagrindu ženkliai dažniau skundėsi moterys nei vyrai. Ataskaitoje pažymėta, kad moterys, sulaukusios vyresnio amžiaus, dažniau atsiduria socialiniame užribyje.

2011 m., lyginant su ankstesniais metais, padaugėjo skundų dėl diskriminavimo atvejų darbo santykių srityje, t.y. 38 proc. visų gautų skundų skundžiamasi lygių teisių pažeidimais įsidarbinant, stojant į valstybės tarnybą, nustatant darbo užmokestį, darbo sąlygas. Dėl diskriminavimo atvejų užimtumo srityje pradėjo žymiai dažniau skųstis valstybės tarnybos tarnautojai, pavyzdžiui, dėl darbo užmokesčio nustatymo kriterijų, kurie esą yra skirtingi moterims ir vyrams, dėl valstybės tarnybos sąlygų organizavimo ir kt.

Skundų dėl lytinės orientacijos ataskaitiniu laikotarpiu nežymiai padaugėjo, tačiau atsižvelgiant į tai, kad bendras Tarnyboje gautųjų skundų skaičius išaugo, jie sudarė tik 2 proc. visų skundų. Visus skundus dėl diskriminavimo lytinės orientacijos pagrindu pasirašė vyrai.

Tačiau Ataskaitoje pažymėta, kad ataskaitiniu laikotarpiu viešoje erdvėje, ypatingai interneto portaluose buvo aptikta užgaulių komentarų homoseksualių asmenų atžvilgiu. Lietuvos Respublikos Generalinės prokuratūros prašymu Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba teikė savo išvadas atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl jų pobūdžio. Ataskaitiniu laikotarpiu buvo parengta 15 išvadų.

Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė pažymėjo, kad nustačius pažeidimus lygių galimybių srityje, kontrolieriaus sprendimus sparčiau įgyvendina privačios įmonės.

Žmogaus teisių komitetas ataskaitai pritarė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos 2011 m. ataskaitai ir pasiūlė tarnybai parengti projektus, siekiant patobulinti įstatymus,  kuriuos Lygių galimybių kontrolierė pažymėjo kaip tobulintus siekiant visuomenėje santykių be diskriminacijos.

 

 

 

 

 

 

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja Eglė Gibavičiūtė tel. (8 5) 239 6809, el.p. [email protected]





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ