Apie posėdžius 

EN  FR

2012-05-16 PRANEŠIMAS SPAUDAI


LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 

 

Visuomenės informavimo ir žiniasklaidos poskyriui                                           2012-05-16

 

 

Žmogaus teisių komitetas: prekybos žmonėmis prevencija ir kontrolė išlieka prioritetiniais uždaviniais

 

 

Gegužės 16 d. komitetas svarstė Ataskaitą apie prekybos žmonėmis prevencijos ir kontrolės 2009 – 2012 metų programos įgyvendinimą 2011 metais.

 

Komiteto pirmininkas Arminas Lydeka pažymėjo, kad prekybos žmonėmis problema išlieka prioritetiniu žmogaus teisių klausimu ir Europos Sąjungos mastu, ir Lietuvoje. Valstybės dėmesys šiai problemai spręsti neturi mažėti, nežiūrint į sunkmečio sukeltas pasekmes.

 

Remiantis policijos duomenimis, 2011 m. administracinių teisės pažeidimų protokolų dėl vertimosi prostitucija ar atlygintino naudojimosi prostitucijos paslaugomis surašyta net 22 proc., daugiau negu 2010 m., t.y. 413, iš jų 17 – už atlygintinį naudojimąsi prostitucijos paslaugomis (pastarieji visi pažeidėjai buvo vyrai).

 

Nusikalstamų veikų žinybinio registro ir įtariamų, kaltinamų ir teistų asmenų žinybinio registro statistiniais duomenimis, 2011 m. pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 147 („Prekyba žmonėmis“) ir 157 („Vaiko pirkimas arba pardavimas“) straipsnius 44 asmenims pareikšti įtarimai, 28 asmenims pateikti kaltinimai, 17 asmenų nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis.

 

Remiantis ikiteisminiais tyrimais, 2011 m. Lietuvoje išliko tos pačios prekybos žmonėmis rizikos grupės ir socialiniai veiksniai: socialinės rizikos ir nepilnos šeimos su minimaliomis pajamomis, rizikos neįvertinimas migruojant, merginų ir jaunų moterų asmeninės priežastys (nesusiformavę socialiniai įgūdžiai, bendraamžių įtaka, naivumas, patiklumas, psichikos ir psichologinės problemos ir pan.), nedarbas, greito uždarbio siekimas, prostitucijos ir pigios darbo jėgos paklausa kitose valstybėse ir kt.

 

Dėl veikos latentinio pobūdžio sunku įvertinti tikruosius prekybos žmonėmis mastus. Daug nukentėjusiųjų slepia išnaudojimo faktus dėl gėdos ir nesaugumo jausmo.

 

Prekybos žmonėmis prevencijos, aukų integracijos  ir pagalbos srityse veikia nevyriausybinė organizacija Dingusių žmonių šeimų paramos centras. Posėdyje dalyvavusi šio centro direktorė Natalija Kurčinskaja atkreipė dėmesį, kad prekiautojai žmonėmis tiesiog buria  merginas tapti   prekybos žmonėmis aukomis prie globos namų ir sutrikusio intelekto globos namų. Pasak N. Kurčinskajos, šioms merginoms būtina išankstinė  pagalba, siekiant jas apsaugoti nuo šių dienų vergovės. Tačiau katastrofiškai trūksta lėšų prevencijai. Taip pat pastebėta, kad projektinis finansavimas gaunamas balandžio mėnesį, tuo tarpu trys mėnesiai be valstybės paramos – neigiamai atsiliepia organizuojant prevencines priemones ir teikiant pagalbą. Pasak Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamento Visuomenės saugumo ir viešosios tvarkos užtikrinimo skyriaus patarėjos Redos Sirgedienės,  programos priemonėms įgyvendinti realiai buvo skirta tik nedidelė dalis numatytų lėšų.

 

                       Atsižvelgdamas į prekybos žmonėmis mastą bei šia veika daromą žalą visuomenei, komitetas nusprendė kreiptis į Vyriausybę su siūlymu parengti ilgalaikę kovos su prekyba žmonėmis programą ir siūlymu skirti pakankamą finansavimą numatytų priemonių įgyvendinimui.

 

                      Komitetas taip pat svarstė Įstatymo dėl Europos Tarybos konvencijos dėl veiksmų prieš prekybą žmonėmis ratifikavimo projektą, taip konvencijos nuostatoms įgyvendinti reikalingus projektus: Baudžiamojo kodekso 147, 147(1), 157 ir 303 straipsnių pakeitimo, Kodekso papildymo 147(2) straipsniu ir Kodekso priedo papildymo įstatymo projektą ir  Baudžiamojo proceso kodekso 212 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą.

 

Konvencijos tikslai – užkirsti kelią prekybai žmonėmis ir kovoti su ja, apsaugoti prekybos aukų žmogaus teises, sukurti aukų ir liudytojų apsaugos ir pagalbos jiems sistemą, užtikrinant lyčių lygybę, taip pat užtikrinti veiksmingą tyrimą ir patraukimą baudžiamojon atsakomybėn bei skatinti tarptautinį bendradarbiavimą veiksmų prieš prekybą žmonėmis srityje. Komitetas įstatymų projektams pritarė.

 

 

 

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja Eglė Gibavičiūtė tel. (8 5) 239 6809, el.p. [email protected]





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ