Apie posėdžius 

EN  FR

2012-06-27 PRANEŠIMAS SPAUDAI


     LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 


 

Visuomenės informavimo ir žiniasklaidos poskyriui                                           2012-06-27

 

 

            Žmogaus teisių komitetas reikalauja  prisijungti prie vaiko teises ginančio tarptautinio protokolo

 

Komitetas nusprendė   kreiptis į Vyriausybę dėl prisijungimo prie  papildomo protokolo, įtvirtinančio skundo procedūrą JT vaiko teisių komitetui. Komitetas ragina Vyriausybę kuo skubiau parengti pasirašymui reikalingus dokumentus ir Trečiojo protokolo pasirašymą užtikrinti dar šiais 2012 metais.

2011 m. gruodžio 19d. Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja priėmė trečiąjį papildomą Vaiko teisių konvencijos protokolą (toliau – Trečiasis protokolas), įtvirtinantį skundo dėl vaikų teisių pažeidimo procedūrą.

Komiteto pirmininkas Arminas Lydeka išreiškė susirūpinimą, kad Lietuvos nėra tarp pažangiausių 20 šalių, kurios pirmosios 2012 m. vasario 28 d. pasirašė Trečiajį protokolą.

Komitetui  nesuprantama, kodėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dėl Trečiojo protokolo vertimo į Vyriausybę kreipėsi tik šių metų kovo mėnesį. Komitetui taip pat buvo nesuprantama, kad iki šiol nėra atliktas Trečiojo protokolo vertimas į lietuvių kalbą, nes dokumento tekstas – tik į  12 puslapių. Komiteto nuomone, vaiko teisės turi būti aiškiu valstybės prioritetu ir delsimas  prisijungti  prie tokių svarbių tarptautinių dokumentų yra neleistinas. Trečiojo protokolo pasirašymo ir ratifikavimo būtinybę pabrėžė ir vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

            Trečiuoju papildomu protokolu siekiama stiprinti vaiko teisių apsaugos ir gynimo mechanizmą ir suteikti vaikams, kurių teisės galimai pažeistos, arba jų atstovams kreiptis į Jungtinių Tautų vaiko teisių komitetą.

Septintame Trečiojo protokolo straipsnyje numatyti reikalavimai, kurių reikia laikytis norint, kad skundas būtų priimtas svarstyti:

1)      pranešimas negali būti anoniminis;

2)      pranešimas turi būti pateiktas raštu;

3)      pranešimas turi būti pateikiamas nepiktnaudžiaujant pareiškimo teise;

4)      JT Komitetas dar neturi būti nagrinėjęs arba nenagrinėti tokio paties klausimo;

5)      turi būti išnaudotos visos įmanomos vidinės (nacionalinės) teisinės gynybos priemonės;

6)      pranešimas turi būti pakankamai pagrįstas;

7)      pranešime nurodyti faktai neįvyko anksčiau, nei konkrečios šalies atžvilgiu įsigaliojoTrečiasis  protokolas;

8)      pranešimas turi būti registruojamas per vienerius metus nuo to laiko, kai buvo išnaudotos vidinės teisinės gynybos priemonės (išskyrus atvejus, kai pareiškėjas gali įrodyti, jog per atitinkamą laiką užregistruoti pranešimo buvo neįmanoma).

Tam, kad būtų galima naudotis skundo pateikimo procedūra, valstybė turi būti ratifikavusi šį protokolą.

 

 

Eglė Gibavičiūtė  (Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja) tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ