_files/image002.gif)
LIETUVOS
RESPUBLIKOS SEIMO
ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS
Žmogaus teisių komitetas 2010 m. balandžio 14 d. posėdyje apsvarstė Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą (toliau Projektas). Įsigaliojus Projekte siūlomiems pakeitimams civilinis procesas turėtų būti skaidresnis, aiškesnis ir greitesnis.
Projektu siekiama modernizuoti civilinį procesą: sudaryti proceso šalims geresnes galimybes įgyvendinti savo teises, skatinti modernių komunikacijų naudojimą, skatinti taikius ginčų sprendimus, užkirsti kelią piktnaudžiavimui vilkinant procesą, palengvinti teismų darbą įtvirtinant aiškesnes civilinio proceso taisykles. Priėmus Projektą, numatomas teigiamas poveikis verslo sąlygoms ir plėtrai, nes bus sudarytos prielaidos greičiau išspręsti teisminius ginčus, kurie sudaro kliūtis verslo atstovų veiklai.
Siekiant teisinio aiškumo viešojo intereso gynimo srityje, Projekte detalizuojama, kokiais atvejais prokuroras turi teisę kreiptis į teismą su ieškiniu dėl viešojo intereso gynimo. Šiuo metu yra įtvirtinta abstrakti norma, kad įstatymų numatytais atvejais prokuroras gali pareikšti ieškinį viešajam interesui ginti. Tuo tarpu Projekte šie atvejai konkretizuojami. Numatoma, kad prokuroras turės teisę pareikšti ieškinį viešajam interesui ginti šiais atvejais: bylose, kylančiose iš viešųjų pirkimų teisinių santykių; bylose, kylančiose iš valstybės ar savivaldybių turto privatizavimo teisinių santykių; bylose, kylančiose iš išlikusio nekilnojamojo turto nuosavybės teisių atkūrimo teisinių santykių; bylose dėl tyčinio bankroto; kitais atvejais, kai yra pagrindas ginti visuomenės ar didelės jos dalies teises ir teisėtus interesus.
Projekte numatomos bylinėjimosi išlaidų lengvatos asmenims, kurie teikia teismui procesinius dokumentus tik elektroninių ryšių priemonėmis ar prieš kreipdamiesi į teismą arba teisminio proceso metu pabando ginčą spręsti taikinamojo tarpininkavimo būdu.
Informacinių ir elektroninių ryšių technologijų naudojimas teismo procese leis išvengti dokumentų įteikimo išlaidų, sąnaudų, kurios patiriamos protokoluojant teismo posėdžius.
Siūloma tobulinti ir varžytynių teisinį reguliavimą. Projektu pakeičiama šiuo metu galiojanti turto realizavimo tvarka, atsisakant turto pardavimo iš varžytynių antstolio kontorose, ir siūloma turtą parduoti elektroninėse varžytynėse. Tikimasi, kad tai lems aktyvesnį varžymąsi dėl parduodamo turto ir leis realizuoti turtą už aukščiausią kainą.
Komitetas iš esmės Projektui pritarė.
Eglė Gibavičiūtė (Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja) tel. (8 5) 239 6809, el.
p. [email protected]