Apie posėdžius 

EN  FR

2010-05-12 PRANEŠIMAS SPAUDAI


 


         LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

                                                ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 

Visuomenės informavimo ir žiniasklaidos poskyriui                                           2010-05-12

 

 

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas A.Lydeka: žmogus turi turėti galimybę pasirinkti asmens dokumentą

 Gegužės 12 d. Žmogaus teisių komitetas apsvarstė Asmens tapatybės kortelės įstatymo 2, 5, 6 ir 7 straipsnių pakeitimo ir papildymo projektą. Priėmus įstatymą piliečiai išvengtų nepatogumų ir papildomų išlaidų galėdami pasirinkti kokį dokumentą turėti – asmens tapatybės kortelę ar pasą. Žmonės išvengtų ir papildomų finansinių išlaidų.

Pagal esamą teisinį reguliavimą kiekvienas pilietis turi turėti asmens tapatybės kortelę, o tie piliečiai, kurie ketina vykti į užsienio valstybes, kurios asmens tapatybės kortelės nepripažįsta, privalo gauti ir pasą. Rengti teikiamą įstatymo projektą paskatino piliečių nepasitenkinimas dėl šio reikalavimo, nes jis sukelia piliečiams nepatogumų ir reikalauja papildomų išlaidų.

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka išreiškė nuomonę, kad žmonėms turi būti suteikta galimybė pasirinkti asmens dokumentą. Pasak A.Lydekos,  šiuo sunkiu laikotarpiu  negalima apkrauti piliečių nebūtinomis finansinėmis prievolėmis.

Taip pat apsvarstyti ir Asmens tapatybės kortelės įstatymo, Paso įstatymo  ir Tarnybinio paso įstatymo pakeitimo ir papildymo projektai, kuriais  siekiama įgyvendinti nuostatas dėl asmens teisės pasirinkti asmens dokumentą.

Komitetas pritarė įstatymo projektams.

Posėdžio metu Komitetas surengė diskusiją dėl tautybės įrašymo asmens dokumentuose. Diskusija surengta atsižvelgiant į piliečių nuomonę, kad  asmens dokumentuose turi būti matoma ne tik  asmens pilietybė bet ir tautybė, kaip prigimtinis asmens bruožas. Diskusijos metu nuomonės išsiskyrė. Buvo išsakyta nuomonė, kad turi būti suteikta galimybė įrašyti tautybę į pasą. Taip pat išreikšta nuomonė, kad asmens tapatybę įrodantys dokumentai neturi būti perkrauti papildomais įrašais, kurie būtų pertekliniai identifikuojant asmenį. Atkreiptas dėmesys ir į šiuolaikinės konstitucijos dvasią. Dabartinė Lietuvos Respublikos Konstitucija priklausymą Tautai identifikuoja su pilietybe. Ikikariniame laikotarpyje asmens vertybinis požymis buvo tautybė. A.Lydekos nuomone, grįžti į dvidešimto amžiaus pradžią būtų nemodernu ir neperspektyvu. Nebuvo pritarta siūlymui kreiptis į Vidaus reikalų ministrą su prašymu numatyti tvarką, suteikiančią galimybę į pasą dėti spaudą su tautybės įrašu.

Eglė Gibavičiūtė  (Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja) tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ