Renginiai, susitikimai 

EN  FR

2012-10-11 ŽODŽIO LAISVĖS RIBŲ KRIMINALIZAVIMAS LIETUVOJE: LAIMĖJIMAI IR PRALAIMĖJIMAI ŽMOGAUS TEISIŲ SRITYJE


Apskritas stalas „Žodžio laisvės ribų kriminalizavimas Lietuvoje:

 Laimėjimai ir pralaimėjimai žmogaus teisių srityje“

2012 10 11

Lietuvos Respublikos Seimas

Konstitucijos salė

 

Žmogaus teisių komitetas

Lietuvos žurnalistikos centras

Lietuvos žurnalistų sąjunga

Lietuvos žurnalistų draugija

Žmogaus teisių stebėjimo institutas

 

Renginio moderatorius:

Žurnalistas Česlovas Iškauskas

 

Programa

 

09.00 – 09.10                     Sveikinimo žodis

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka

 

09.10 – 09.30                     Žmogaus teisės ir žodžio laisvės ribos: ESBO ginamos vertybės ir standartai

                                           Dunja Mijatovič, ESBO atstovė žiniasklaidos laisvei (tiesiogiai iš Tbilisio)

 

09.30 – 09.50                     Žodžio laisvė ir tarptautiniai standartai Lietuvoje

                                           Henrikas Mickevičius, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius

 

09.50 – 10.10                     Žodžio laisvės ribojimai Lietuvoje – teoriniai aspektai

                                           Deividas Velkas, Žurnalistų etikos inspektoriaus patarėjas

 

10.10 – 10.30                     Žodžio laisvės ribojimai Lietuvoje – teismų praktika

Kęstutis Švirinas, advokatas (advokatų kontora Sorainen ir partneriai)

 

10.30 -  10.50                     Kava

 

10.50 – 11.10                     Žodžio laisvė ir baudžiamoji atsakomybė – Kultūros ministerijos pozicija

Gediminas Rutkauskas,  Kultūros viceministras

Regina Jaskelevičienė, Kultūros ministerijos Informacinės visuomenės plėtros skyriaus vedėja

 

11.10 – 11.30                     Visuomenės informavimo politika ir Baudžiamasis kodeksas

Deimantas Jastramskis, Lietuvos žurnalistikos centro direktorius

 

11.30 – 11.50                     Žodžio laisvės ir žmogaus teisių sankirtos žiniasklaidoje

Tomas Čyvas, Lietuvos žurnalistų draugijos valdybos narys

 

11.50 – 12.30                     Diskusija: Žodžio laisvę ribojančių Baudžiamojo kodekso straipsnių dekriminalizavimas – ar Lietuva tam pasirengusi?

 

 

 

 

                 Žmogaus teisių komiteto pirmininko A. Lydekos sveikinimo žodis

 Brangūs žurnalistai, žmogaus teisių gynėjai,

 

Žodžio laisvė yra laikoma viena iš kertinių žmogaus teisių, paskelbta visų pirma Visuotinės Žmogaus Teisių Deklaracijos 19-u straipsnyje, o taip įtvirtinta ir ne viena tarptautine sutartimi.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 straipsnis skelbia: „...Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas...>. Tačiau Konstitucijoje yra pasakoma ir tai, kad laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją gali būti ribojama  įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai.

 

Žodžio laisvės  ribų pajautimas atspindi visuomenės brandą. Šiuo požiūriu tikriausiai esame dar paaugliai. Taigi, žodžio laisvės ribos, remiantis Konstitucija,  nustatomos įstatymu. Taip siekiama apsaugoti kitas ne mažiau svarbias pamatines teises, tokias kaip teisę į privatumą ar nekaltumo prezumpciją, teisę į garbę ir orumą. Įstatymas nustato atsakomybę už piktnaudžiavimą žodžio laisve pažeidžiant kitas teises.

 

Asmeniui, kuris paskleidė klaidingą arba neatitinkančią  tikrovės informaciją, ne tik numatyti įpareigojimai pagal pagal Visuomenės informavimo įstatymą, bet ir gresia atsakomybė remiantis Civiliniu kodeksu.

 

Žurnalistų etikos inspektorius vertina, kaip informuojant visuomenę laikomasi Visuomenės informavimo įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytų visuomenės informavimo principų. Už žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimų nevykdymą, nustačius  garbės ir orumo pažeidimus, gresia administracinė atsakomybė pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 18713 straipsnį.  

 

Remiantis Civilinio kodekso 2.24 straipsniu Asmens garbės ir orumo gynimas, asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus neatitinkančius tikrovės duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą, taip pat reikalauti  atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą. 

 

Už šmeižtą, garbės ir orumo pažeidimą Lietuvoje gresia ir baudžiamoji atsakomybė, jei  yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas.

 

Pagal  Baudžiamojo kodekso 154 straipsnį, už šmeižtą gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas net iki dvejų metų. Pagal Baudžiamojo kodekso 155 straipsnį, už viešą įžeidimą gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų.

 

Tikriausiai daugiausia pavojų iškreipti žodžio laisvės sampratą kelia kiekvienam prieinamos viešos internetinės erdvės. Čia plačiai ir laisvai reiškiasi asmenys, kurie nejaučia atsakomybės ribų, nėra varžomi profesinių etikos kodeksų, o taip pat nėra saistomi profesinės  prievolės informuoti visuomenę.

 

Įstatymai visiems turi būti vienodi, tačiau kalbant apie žodžio laisvę šiandien visgi labai aktualus  žurnalistinės veiklos klausimas. Žinia, kad žurnalistui, kuris turi operatyviai informuoti visuomenę, o darbdavys reikalauja girdimos žinios, yra pakankamai sudėtinga nesuklupti įvertinant žodžio laisvės ribas.  Dažnai tenka remtis kitais informacijos šaltiniais, neturint laiko resursų įsitikinti pateiktų žinių tikrumu. Žurnalistas turi skleisti ir kritinę žinią, kuri daug kam gali nepatikti. Reikia pripažinti, kad Baudžiamojo kodekso straipsniai kai kam gali pasirodyti patrauklūs, norint įbauginti nemalonią informaciją paskleidusį žurnalistą. Juk kritiškai rašantys  žurnalistai visuomet turi priešų, kurie gali labai paprastai pasinaudoti Baudžiamojo kodekso suteikiama galimybe privataus kaltinimo tvarka  kriminalizuoti  žurnalistą, įkišti jį už grotų ir paženklinti teistumo žyma. 

 

Ne veltui Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencijoje didelis dėmesys skiriamas žurnalistų teisėms ir pasisakoma prieš reikalavimą iš žurnalisto būti absoliučiai tiksliu. Europos Žmogaus Teisių Teismas saviraiškos laisvę vertina kaip vieną esminių demokratinės visuomenės pagrindų. Pasak teismo, ši laisvė taikytina ne tik palankiai informacijai ar idėjoms, bet ir toms, kurios trikdo, gali būti nemalonios. Tokie yra demokratinės visuomenės pliuralizmo, tolerancijos ir liberalumo, principai.

 

Atsižvelgiant į žurnalistinės veiklos uždavinius ir iš jų natūraliai kylantį pavojų peržengti žodžio laisvės ribas, Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija (ESBO)  vis plačiau kalba apie   žodžio laisvės dekriminalizavimo klausimą. 

 

Bet koks pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių ribojimas sietinas su konkuruojančių vertybių santykiu. Baudžiamoji atsakomybė yra griežčiausia negatyviosios atsakomybės rūšis, kraštutinė priemonė (lot. ultima ratio). Šios priemonės derėtų imtis tik tada, kai jokiomis kitomis socialinėmis ir teisinėmis priemonėmis negalima užtikrinti teisinio gėrio – tai vadinamas ultima ratio principas. Ultima ratio principas demokratinėje Europoje jau seniai tapo aksioma, tačiau mums šiuo požiūriu sovietinės teisės tradicijos kartais pakiša koją. 

 

Užkurti baudžiamąjį procesą privataus kaltinimo tvarka , įtraukti ir taip apkrautas teisėsaugos institucijas, atsakovui taikyti griežtas baudžiamąsias sankcijas, mano giliu įsitikinimu, kalbant apie žeidžiančią viešą  informaciją, dažniausiai  yra neproporcinga. Taigi, šiandien, vertinant baudžiamųjų įstatymų taikymo praktiką, žinant žodžio laisvės ir visuomenės teisės žinoti svarbą užtikrinant demokratinius procesus,  reikia dar sykį diskutuoti, kiek  proporcinga yra  baudžiamoji atsakomybė už neapdairiai paskleistą žodį. Tais atvejais, kai padaroma itin didelė žala asmeniui, tuomet, gal būt baudžiamoji byla galėtų būti keliama prokuroro iniciatyva. 

 

Civilinė atsakomybė ir administracinė atsakomybė už žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimo nevykdymą bet kuriuo atveju turi išlikti. Viešoje erdvėje tikrai daug pasakoma ir parašoma neteisingų žodžių, kurie sukelia žmogui tiek moralinę, kartais  ir materialinę žalą. Negalima leisti žodžio laisve naudotis blogiems tikslams, nes tai diskredituoja žodžio laisvės idėją ir pačius žmogaus teisių apsaugos principus. Taigi linkiu šiandien gero darbo proporcingai įvertinant žodžio laisvės santykį su kitomis žmogaus teisėmis ir randant geriausius sprendimus, kurie galimai greitu laiku įguls į įstatymą.

 

 

 

 

 

 

Eglė Gibavičiūtė, Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja, tel. 239 6809





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ