POSĖDŽIO PROTOKOLAS
2009-02-18 Nr. 117-P-6
Posėdis įvyko 2009-02-18
Posėdžio pirmininkas Rokas Žilinskas.
Posėdžio sekretorė patarėja Rūta Bėčiūtė.
Dalyvavo:
Komisijos nariai Rokas Žilinskas, Audronius Ažubalis, Antanas Baura, Dainius Budrys, Kęstutis Daukšys, Algimantas Dumbrava, Donatas Jankauskas, Kęstutis Masiulis, Vitas Matuzas, Juozas Palionis, Rimantas Sinkevičius, Valdemaras Valkiūnas;
Kviestieji asmenys Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau VATESI) viršininkas Gytis Maksimovas, Radiacinės apsaugos departamento direktorius Vidas Paulikas, Branduolinės saugos departamento direktorius Sigitas Šlepavičius, Projektų valdymo skyriaus vedėjas Ovidijus Šeštokas, Branduolinių medžiagų kontrolės ir fizinės saugos skyriaus vedėjas Marius Davainis;
Komisijos patarėja Rūta Bėčiūtė.
DARBOTVARKĖ
1. VATESI branduolinę saugą reguliuojanti institucija. Tarptautinės konvencijos ir sutartys, TATENA vaidmuo;
2. Pagrindiniai branduolinės energetikos saugos reguliavimo ir priežiūros uždaviniai;
3. Branduolinės energetikos objekto eksploatavimo nutraukimas ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymas;
4. Branduolinio ginklo ir technologijų neplatinimo garantijos. Fizinės saugos aspektai;
5. Tarptautinis bendradarbiavimas.
SVARSTYTA.
1. VATESI branduolinę saugą reguliuojanti institucija. Tarptautinės konvencijos ir sutartys, TATENA vaidmuo.
VATESI viršininkas Gytis Maksimovas informavo, kad VATESI misija yra vykdyti branduolinės energetikos objektų saugos valstybinį reguliavimą ir priežiūrą, siekiant apsaugoti visuomenę ir aplinką nuo branduolinių ir radiologinių įvykių ir avarijų žalingo poveikio. VATESI nustato branduolinės saugos, fizinės saugos ir branduolinių medžiagų apsaugos reikalavimus; vertina saugą, organizuoja licencijavimo procesus ir kontroliuoja licencijuojamą veiklą; įgyvendina tarptautinius įsipareigojimus branduolinio ginklo neplatinimo srityje ir užtikrina valstybinę branduolinių medžiagų ir branduolinių objektų naudojimo tik taikiems tikslams kontrolę.
Komisija įvertinusi, kad VATESI yra pagrindinė valstybinė branduolinės energetikos saugos reguliavimo ir priežiūros institucija, kurios teisinis statusas, kompetencija ir materialiniai techniniai ištekliai lemia branduolinės energetikos saugumą ir sėkmingą plėtrą; įvertinusi, kad Europos Komisija ir TATENA pabrėžia būtinybę stiprinti branduolinės energetikos saugą reguliuojančias institucijas ir užtikrinti jų nepriklausomybę nuo institucijų, atsakingų už branduolinės energetikos plėtrą, nusprendė kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę.
NUTARTA:
Siūlyti Vyriausybei:
1. Apsvarstyti galimybę reorganizuoti sujungiant VATESI ir Radiacinės saugos centrą (RSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kad būtų išvengta jų kompetencijų bei funkcijų dubliavimosi ar konflikto, neefektyvaus valstybės biudžeto lėšų naudojimo. Naujai už branduolinę ir radiacinę saugą atsakingai institucijai perduoti ir aplinkos radiacinės stebėsenos funkciją, dabar atliekamą Aplinkos apsaugos agentūros prie Aplinkos apsaugos ministerijos;
2. Stiprinant branduolinės energetikos saugos reguliatoriaus nepriklausomybę bei veiksmingumą, naujos už branduolinę ir radiacinę saugą atsakingos institucijos atskaitomybę palikti Vyriausybei;
3. Svarstyti galimybę keisti branduolinės energetikos reguliatoriaus finansavimo sistemą, įvedant mišraus finansavimo modelį, kai darbuotojų atlyginimai finansuojami iš biudžeto, o kitos veiklos išlaidos ir ekspertinės paslaugos - iš licencijos mokesčio ir licencijos priežiūros mokesčių, idant būtų taupomos biudžeto lėšos, reguliatorius turėtų išteklių jam priskirtoms funkcijoms;
4. Gerinti reguliatoriaus materialinę techninę bazę, kad jis deramai pasirengtų IAE veiklos nutraukimo ir NAE projekto įgyvendinimo priežiūrai.
SVARSTYTA.
2. Pagrindiniai branduolinės energetikos saugos reguliavimo ir priežiūros uždaviniai.
VATESI Branduolinės saugos departamento direktorius Sigitas Šlepavičius pabrėžė, kad branduolinės saugos reguliavimo ir priežiūros svarbiausias uždavinys užtikrinti žmonių ir aplinkos apsaugą nuo žalingo radiacijos poveikio. Visuose branduolinės jėgainės gyvavimo etapuose, pradedant aikštelės parinkimu ir baigiant eksploatavimo nutraukimu, įvertinama galima rizika atliekamas jėgainės saugos įvertinimas. Inspekcijos viena efektyviausių priemonių, leidžiančių VATESI kiekvienais metais įvertinti, ar branduolinė jėgainė yra eksploatuojama saugiai bei išaiškinti esamus trūkumus ir kylančias problemas tiesiogiai bendraujant su Ignalinos Atominės elektrinės (toliau IAE) personalu. Pastovi investicija į saugą ir jos periodinis įvertinimas yra eksploatuojamų branduolinių jėgainių saugos lygio didinimo garantas.
Komisija, įvertinusi, kad besirengiant uždaryti IAE ir įgyvendinti NAE projektą būtina tobulinti branduolinės energetikos saugą reglamentuojančių teisės aktų sistemą, priėmė sprendimą kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę.
NUTARTA:
Siūlyti Vyriausybei:
Spartinti Branduolinės saugos įstatymo projekto rengimą, kad branduolinės energetikos saugos reguliavimo ir priežiūros sistema taptų veiksmingesnė, turėtų aiškiai nustatytus priežiūros ir poveikio priemonių mechanizmus, lankstesnę finansavimo sistemą.
SVARSTYTA.
3. Branduolinės energetikos objekto eksploatavimo nutraukimas ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymas.
VATESI Radiacinės apsaugos departamento direktorius Vidas Paulikas savo pranešime supažindino Komisijos narius su teisės aktais, reglamentuojančiais branduolinės energetikos objekto eksploatavimo nutraukimą ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymą. Taip pat buvo kalbama apie eksploatavimo nutraukimo planavimą, kokie yra radioaktyviųjų atliekų tvarkymo principai (socialiniai ir saugos aspektai) ir radioaktyviųjų atliekų klasifikavimas, pristatė radioaktyviųjų atliekų tvarkymo projektus.
Komisija, išklausiusi VATESI informaciją apie I-ojo IAE bloko veiklos nutraukimo priežiūrą ir pasirengimą jo demontavimui, II-ojo bloko eksploatavimo priežiūrą ir pasirengimą jo veiklos nutraukimui, IAE uždarymui projektuojamų ir statomų branduolinės energetikos objektų saugos priežiūrą bei pasirengimą NAE projekto įgyvendinimui; priėmė sprendimą kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir VATESI.
NUTARTA:
Siūlyti Vyriausybei:
Tobulinti Branduolinės energijos įstatymą, Radiacinės saugos įstatymą, Radioaktyvių atliekų tvarkymo įstatymą, Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymą, Civilinės saugos įstatymą ir kitus teisės aktus, kad būtų laiku pasirengta NAE projekto įgyvendinimui.
Siūlyti VATESI kuo efektyviau išnaudoti turimus resursus prižiūrint IAE veiklą ir pasirengimą jos nutraukimui, IAE uždarymui, projektuojamų ir statomų objektų saugą bei pasirengimą NAE projekto įgyvendinimui.
SVARSTYTA.
4. Branduolinio ginklo ir technologijų neplatinimo garantijos. Fizinės saugos aspektai.
VATESI Branduolinių medžiagų kontrolės ir fizinės saugos skyriaus vedėjas Marius Davainis kalbėjo apie branduolinio ginklo ir technologijų neplatinimo garantijas (branduolinio ginklo neplatinimo sutartis ir garantijos bei branduolinių medžiagų ir technologijų eksporto kontrolė). Pranešėjas pažymėjo, kad nuo 2007 m. birželio 1 d. Lietuvoje TATENA taiko kompleksines garantijas, o 2008 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo trišalis susitarimas dėl garantijų taikymo bei jo papildomas protokolas tarp ES ne branduolinio ginklo valstybių, Euratom ir TATENA. Kalbėdamas apie fizinę saugą skyriaus vedėjas akcentavo, kad Fizinę saugą reglamentuoja branduolinių medžiagų fizinės saugos konvencija. VATESI yra patvirtinusi reikalavimus branduolinių medžiagų ir branduolinės energetikos objektų fizinei saugai ir kontroliuoja kaip jų laikomasi.
NUTARTA:
Siūlyti VATESI:
Parengti pasiūlymus Vyriausybei dėl branduolinės energetikos saugos priežiūros sistemos tobulinimo rengiantis NAE projekto įgyvendinimui.
SVARSTYTA.
5. Tarptautinis bendradarbiavimas.
VATESI Projektų valdymo skyriaus vedėjas Ovidijus Šeštokas paminėjo kad tarptautinis bendradarbiavimas branduolinės energetikos srityje remiasi supratimu, kad branduolinė avarija bet kur yra branduolinė avarija visur. VATESI bendradarbiauja su tarptautinėmis organizacijomis (TATENA, WENRA, WANO, WNA ir kt.), ES institucijomis, branduolinę energetiką plėtojančiomis šalimis ir kaimynėmis valstybėmis siekdama stiprinti Lietuvos branduolinės saugos reguliavimo sistemą ir VATESI autoritetą tarptautiniame lygmenyje, įgyvendinti tarptautinius įsipareigojimus branduolinio ginklo neplatinimo srityje ir užtikrinti valstybinę branduolinių medžiagų ir branduolinių objektų naudojimo tik taikiems tikslams kontrolę, efektyviai valdyti ES paramos projektus.
NUTARTA:
Siūlyti VATESI:
Rengtis ES struktūrinės paramos projektų įgyvendinimui, teikti pasiūlymus dėl reikiamų projektų ir vykdyti įgyvendinamų ES paramos projektų priežiūrą.
Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.
Posėdžio pirmininkas Rokas Žilinskas
Protokolą rašė Rūta Bėčiūtė