Frakcijos pranešimai spaudai 

EN  FR

LiCS frakcijos seniūnas: patobulintas įmonių restruktūrizavimo įstatymas – pagalbos ranka šalies verslui


Liberalų ir centro sąjungos frakcijos seniūnas A. Zuokas užregistravo įmonių restruktūrizavimo įstatymo pataisas. Siūlomais pakeitimais siekiama sudaryti palankesnes sąlygas vykdyti įmonių restruktūrizavimo procedūras. Iki šiol galiojusioje įstatymo redakcijoje nustatytas teisinis reguliavimas buvo itin palankus keletui stambiausių įmonės kreditorių, kurių reikalavimai, kaip rodo praktika, dažniausiai būna užtikrinti įmonės turto įkeitimu ar hipoteka.

 

Pagal dabartinį įmonių restruktūrizavimo įstatymą, būtent šie kreditoriai turi lemiamą įtaką sprendžiant tiek dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo, tiek dėl restruktūrizavimo plano patvirtinimo, tuo tarpu smulkesniems įmonės kreditoriams bei tiems kreditoriams, kurių reikalavimai nėra užtikrinti įkeitimu, hipoteka, garantija ar laidavimu, įstatymas nesuteikia jokių realių galių apginti savo interesus, įmonės skolininkės restruktūrizavimo atveju.

 

„Siekdami, kad valstybės ekonomika atsigautų ir būtų išsaugotos darbo vietos, įregistravome pataisas, pagal kurias įmonėms, turinčioms laikinų finansinių sunkumų: apyvartinių lėšų trūkumas, rinkų praradimas ir siekiančioms išsaugoti savo veiklą, priėmus sprendimą restruktūrizuotis, hipotekiniai kreditoriai - bankai arba lizingo kompanijos - kreditorių susirinkime neturėtų lemiamos įtakos sprendžiant klausimus tiek dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo, tiek dėl restruktūrizavimo plano patvirtinimo. Šiandien tai yra pagalba labiausiai rizikuojančiai visuomenės daliai – smulkiam ir vidutiniam verslui“, - sakė pataisų autorius, LiCS frakcijos seniūnas A. Zuokas.

 

Jei Seimas pritartų šiam projektui, būtų pagerintos verslo sąlygos Lietuvoje, skatinama verslo plėtra. Akivaizdu, kad išsaugoti privačią ūkinę veiklą, siekiant atkurti jos mokumą, valstybei ir visuomenei yra ekonomiškai naudingiau, nei leisti jai žlugti. Optimizavus įmonių restruktūrizavimo procedūras, didesniam skaičiui įmonių atsiras galimybė išvengti bankroto, atsiskaityti su kreditoriais ir išsaugoti darbo vietas, o tuo pačiu krizės laikotarpiu bus išsaugota nemaža dalis įmonių, prisidėsiančių prie Lietuvos ekonomikos stiprinimo pasibaigus krizei.

 

Atsižvelgiant į šiuo metu susiklosčiusią sudėtingą ekonominę situaciją, ženkliai padidėjusią bedarbystę, būtinybę užtikrinti įmonių veiklos tęstinumą sunkmečiu, taip pat atsižvelgiant į įmonės darbuotojų interesų apsaugą, tikslinga suteikti daugiau galių teismams, sprendžiant dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo bei restruktūrizavimo plano patvirtinimo.

 

Kadangi praktikoje galimi įvairūs kreditorių tarpusavio susitarimai, pasitaiko piktybinio konkurentų kenkimo, pasinaudojant laikinais įmonės sunkumais, restruktūrizavimo bylos iškėlimas gali tapti neįmanomas dėl formalių reikalavimų neatitikimo ar piktybinio šio proceso vilkinimo. Pataisų autorius A. Zuokas įsitikinęs, kad tokie piktnaudžiavimo atvejai jau fiksuojami Lietuvoje, todėl būtina tobulinti įstatyminę bazę.

 

 

Daugiau informacijos:

Artūras Zuokas

8698 42161





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ