Frakcijos pranešimai spaudai 

EN  FR

A. Lydeka: Alytaus pataisos namų problemas artimiausiu metu nagrinės Žmogaus teisių komitetas


Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas A. Lydeka siūlys Komitetui svarstyti kaip pagerinti pataisos namuose dirbančių medikų darbo sąlygas bei inicijuos diskusiją dėl privalomos nuteistųjų patikros dėl žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV).

Pasak A. Lydekos šios iniciatyvos kilo po to, kai Žmogaus teisių komiteto atstovai lankėsi Alytaus pataisos namuose. Ši bausmės atlikimo vieta yra didžiausia Lietuvoje, be to,  Alytaus pataisos namai yra nuskambėję ir kaip ŽIV židinys. Juose šiuo metu bausmę atlieka 1250 nuteistųjų, iš jų 201 nustatytas ŽIV.

„Pataisos namų vadovybei nerimą kelia pareigūnų darbo sąlygas. Pareigūnai priversti dirbti pavojingoje, psichologiškai slegiančioje aplinkoje, tačiau šiuo metu finansinė paskata jiems neįmanoma. Pataisos namuose sudėtingomis sąlygomis dirba gydytojai. Labai reikalingo gydytojo psichiatro nėra dėl ekstremalių darbo sąlygų ir atlyginimo, kuris mažesnis negu bet kurioje kitoje gydymo įstaigoje“, - sakė A. Lydeka.

Be to, pataisos namų administracija atkreipė dėmesį, kad dėl didelio nuteistųjų skaičiaus pataisos namuose egzistuoja sunkiai suvaldomos kalinių subkultūros, narkomanija, sudėtingas prevencinių programų diegimas. „Susipažinus su Alytaus pataisos namų realijomis, susirūpinimą kelia tai, kad pastaruoju metu daugėja jaunų nuteistųjų, kurie yra beraščiai. Jų šiuo metu atlieka bausmę 85. Apie 350 nuteistųjų yra įgiję tik pradinį išsilavinimą. Paminėtoms asmenų grupėms suteikiamos galimybės siekti išsilavinimo nuo žemesnių klasių, nes neraštingumas apsunkina dalyvavimą socialinės reabilitacijos programose“, - sakė Žmogaus teisių komiteto pirmininkas.

Šiuo metu galiojantys teisės aktai nesuteikia galimybės priverstinai patikrinti nuteistuosius ir išsiaiškinti, ar jie nėra ŽIV viruso nešiotojai. Be to, nuolat daugėja atsisakančių išsitirti. Seimo Žmogaus teisių komitetas žada svarstyti ir teikti siūlymus ateityje kurti „kamerinę“ bausmės atlikimo vietos sistemą, kadangi dabartinė „bendrabutinė“ sistema apsunkina nuteistųjų saugumo užtikrinimą.

 

 

Daugiau informacijos:

Arminas Lydeka

8 698 42131





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ