Frakcijos pranešimai spaudai 

EN  FR

Arminas Lydeka: Šalia Motinos dienos – ir motinų naktis


Sekmadienį paminėjome Motinos dieną. Daug kalbėjome apie moterims gamtos suteiktą dovaną – gimdyti vaikus. Tačiau moteriai tenka patirti ne tik motinystės džiaugsmą, bet ir nėštumo, gimdymo komplikacijas, rūpesčius dėl kontracepcijos ir neplanuoto nėštumo nutraukimo, kurie žaloja moterį tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Kai kurios tautos ir šiandien nepaiso moters apsisprendimo teisės ir laisvių: pastoti ir gimdyti verčiamos paauglės, niekam nerūpi jų siekiai, sveikata ir sugebėjimai auginti vaikus, juos auklėti, apsupti meile.

Moterys, už savo laisvę ir lygybę pradėjusios kovoti 19 amžiuje, buvo tikros šiuolaikinių žmogaus teisių idėjų formuotojos ir įkvėpėjos. Tačiau tenka apgailestauti, kad 21 amžiuje milijonai pasaulio moterų vis dar negali pačios pasinaudoti žmogaus teisėmis. Moteris vis dar kausto žmogiškumą žeminančios tradicijos – jos priverstos tarnauti vyrų giminei ir tenkintis reproduktorių vaidmeniu.

Giminė pragmatiškai parenka moteriai gyvenimo partnerį, jai primetama žmonos pareiga tenkinti vyrą, kai tik jis to nori. Kasmet milijonai Afrikos moterų dėl kraupių tradicijų vienaip ar kitaip yra sužalojamos.

Manau, kad tradicija turi pasitarnauti visuomenės santarvei ir gerovei. Tradicijų, kurios nukreiptos prieš moterų teisę rinktis, pasekmės mums sunkiai suvokiamos: daugiau negu 1 milijardas pasaulio žmonių gyvena absoliučiame skurde; kas penkios sekundės nuo skurdo ir bado miršta vaikas, kuris dar nesulaukė 5 metų; kiekvieną minutę dėl nėštumo ar gimdymo komplikacijų miršta viena moteris.

Daugelyje šalių su žmogaus teisėmis prasilenkiančios tradicijos išlieka svarbesnės nei moterų sveikata ir gyvybė, o vaikų ir moterų mirtys priimamos kaip natūralus reiškinys.

Reikia suvokti, kad pasaulio žmonių bendruomenė yra susieta bendrais saitais. Visuomenė, kurioje žmogus yra bevertis, negali prisidėti prie pasaulio gerovės kūrimo. Kaip žmogus išmoko elgtis savo šeimoje, savo tautoje, tokias vertybes jis ir puoselėja bei skleidžia pasauliui. 21 amžiaus tikslas – santarvė skirtybėse. Visas pasaulio moteris jungia bendras bruožas – pagarba gyvybei. Laisva ir savarankiška moteris, kuri pati gali būti atsakinga už savo pasirinkimus planuojant šeimos gyvenimą, yra santarvės šeimoje ir pasaulyje garantas. Europiečių moterų balsas už laisvę ir savarankiškumą labai svarbus besivystančių šalių moterims.

Tradicija nėra šventa karvė. Turime gerbti ir puoselėti tradicijas, kurios kelia kultūros lygį, skatina pagarbą ir susikalbėjimą tarp vyrų ir moterų, ir negailestingai naikinti tokias tradicijas kaip lytinė ir reprodukcinė prievarta, moters kūno žalojimas ir kitoks orumą žeminantis elgesys.

2000 metų rugsėjį Niujorke vykusiame pasaulio viršūnių susitikime 189 valstybių vadovai, tarp kurių buvo ir Lietuvos Respublikos Prezidentas, pasirašė Tūkstantmečio deklaraciją ir suformulavo Tūkstantmečio tikslus siekiant pasaulio visuomenės gerovės. Moterų reprodukcinės sveikatos užtikrinimas ir moterų lygios galimybės visame pasaulyje – vieni svarbiausių užsibrėžtų uždavinių. Šiandien reiškiamas solidarumas su pasaulio moterimis yra labai svarbus siekiant pasaulinės darnos ir susikalbėjimo. Lietuvos moterų patirtis, įgyta mokantis gyventi sveikai, laisvai ir oriai, jų iškovoti pasiekimai – tai vertybė, kuria būtina dalintis su visu pasauliu.

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas,

Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys Arminas Lydeka

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ