Seimo narys Žilvinas Šilgalis kreipėsi į ūkio ministrą Dainių Kreivį, prašydamas konkrečių atsakymų, kas nuveikta užtikrinant Lietuvos turizmo sektoriaus kontrolę. Parlamentaro pastebėjimu, ekonominis sunkmetis sudavė skaudų smūgį šio verslo subjektams. Jų patiriamus nuostolius dar labiau padidino Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio pelenai, sutrikdę beveik visos Europos oro uostų veiklą.
Man susirūpinimą kelia besiklostanti sudėtinga situacija Lietuvos turizmo sektoriuje, kai didelio atgarsio visuomenėje sulaukęs kelionių organizatoriaus Novus orbis bankrotas, aviakompanijos airBaltic komplikuotas atsiskaitymas su klientais už neįvykusius skrydžius bei įtartina Amber promotion veikla liko neįvertinta atsakingų institucijų, sakė Ž. Šilgalis.
Pasak Seimo nario, šie pavyzdžiai atskleidė visišką kontrolės sistemos nebuvimą, kai institucijos ir atsakingi pareigūnai tik bejėgiškai konstatuoja jau įvykusį faktą. Lietuvai ir vėl belieka tik pavydžiai stebėti, kaip panašiose situacijose tvarkosi Estija. Šioje šalyje neseniai įvykęs vieno didžiausių kelionių organizatoriaus Top Tours bankrotas suponavo kardinalų kontrolės mechanizmo pakeitimą, kurį įvedus reguliariai tikrinami visi kelionių organizatoriai, atliekamas jų įsipareigojimų, finansinių gebėjimų stebėjimas, kontroliuojamas verslo planų įgyvendinimas ir ataskaitų teikimas, teigė Seimo narys.
Viena iš pagrindinių kontroliuojančių institucijų Valstybinis turizmo departamentas vykdo strateginį šalies turizmo veiklos planavimą, teikia pasiūlymus dėl Lietuvos ūkio ekonominio plėtojimo prioritetų ir tikslų, rengia jo plėtojimo strategiją ir programas, sudaro teisines ir kitas sąlygas jas įgyvendinti, atsižvelgdamas į kitų ministerijų pasiūlymus, tvarko paramą verslo plėtrai. Ž. Šilgalio vertinimu, institucijos, įgyvendinančios turizmo politiką šalyje, vykdo daugiau ar mažiau deklaratyvias funkcijas, kurios efektyvios tik esant nusistovėjusiems įprastiems santykiams, tačiau visiškai neveiksmingos ūkinės krizės ir potencialių problemų fone.
Kyla įtarimas, kad institucijos neturi realios galios veiksmingai kontroliuoti ūkio subjektų, vykdančių turizmo veiklą. Bendrovės Novus orbis bankroto atvejis parodo, jog nebuvo atlikti būtini kontrolės veiksmai, siekiant užbėgti galimiems neigiamiems padariniams už akių. Iki šiol niekas negali garantuoti, jog analogiška ar panaši situacija ateityje nepasikartos ir nepalies kitų kelionių organizatorių, kadangi nė vieno jų mokumas, gebėjimas vykdyti prisiimtus įsipareigojimus, veiklos tęstinumo klausimai nėra kontroliuojami, sakė Ž. Šilgalis.
Anot parlamentaro, vertėtų prisiminti dar vieną pavyzdį, kai bankrutavus Lietuvos nacionaliniam oro vežėjui nukentėjo ne tik privatūs asmenys, finansinių nuostolių patyrė valstybė, tačiau tarptautiniu mastu nukentėjo ir Lietuvos įvaizdis.
Seimo nario Ž. Šilgalio rašte ministrui D. Kreiviui prašoma pateikti išsamią informaciją, kas yra padaryta, kokių veiksmų ruošiamasi imtis, kad būtų išvengta analogiškų atvejų pasikartojimo Lietuvoje. Taip pat prašoma pateikti duomenis, kaip konkrečiai vykdoma kelionių organizatorių kontrolė, ar vertinamas jų mokumas, ar žinoma jų finansinė būklė, pagaliau, ar turima pakankamai informacijos apie įmonių akcininkus.
Daugiau informacijos:
Žilvinas Šilgalis
+370 698 42255