Lietuvoje jau bene dešimtmetį diskutuojama dėl to, reikia ar ne suteikti piliečiams teisę tiesiogiai rinkti merus. Nors tam pritarimą yra išreiškusi šalies Prezidentė, o visuomenės apklausos rodo, kad to norėtų ir patys Lietuvos gyventojai Seimas šiandien vėl atidėjo įstatymą, kuris būtų suteikęs tokią galimybę. Šio siūlymo iniciatoriai Erikas Tamašauskas, Vytautas Kurpuvesas, Valentinas Bukauskas ir Liudvikas Sabutis sako, kad parlamentarams pritrūko politinės valios.
Šiandien Seime, diskutuojant dėl šio siūlymo, daugiausiai prieštaravimų buvo išsakoma motyvuojant tuo, jog jam įgyvendinti pritrūks laiko. Tiesiog norime priminti, kad apie tiesioginius merų rinkimus ir savivaldos rinkimų reformą apskritai diskutuojame jau daug metų, visi aspektai aptarti po keletą kartų, todėl delsimas įvykdyti rinkėjų valią yra nesuprantamas, - sako projektai rengėjai.
Jei Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo projektas būtų buvęs patvirtintas Seime, jau 2011 m. per savivaldybių tarybų rinkimus gyventojai, balsuodami tiesiogiai, kartu su savivaldybės tarybos nariais būtų galėję išsirinkti ir merą. Meru būtų tapęs į savivaldybės tarybą išrinktas bei daugiausiai balsų surinkęs kandidatas, kuris kartu taptų ir savivaldybės, ir savivaldybės tarybos vadovu.
Pasak parlamentarų, tokiu būdu išrinkto mero galios padidėtų, bet iš principo apimtų ir tas, kurias jis turi šiandien. Tai būtų postūmis tobulinti teisės aktus ir siekti merams suteikti kai kurias vykdomosios valdžios galias, įtvirtinančias tiesioginę merų atsakomybę juos išrinkusiems gyventojams.