Lvove (Ukraina) veikiantis Išsivadavimo judėjimo tyrimo centras penktadienį, rugsėjo 10 d., išplatino nerimą keliantį pranešimą, kuriame teigiama, kad Ukrainoje specialiosios tarnybos persekioja istorikus. Pranešime rašoma, kad Kijeve saugumo tarnyba neteisėtai sulaikė ir 14 valandų be pagrindo tardė istoriką, XX a. Ukrainos išsivadavimo judėjimo tyrinėtoją Ruslaną Zabilyj. Kitą dieną pradėtas baudžiamasis persekiojimas už bandymą išduoti valstybės paslaptį.
Be teismo sankcijos, kaip numato Ukrainos įstatymai, iš jo buvo atimtas nešiojamasis kompiuteris ir laikmena su jo moksliniais darbais. Taip pat čia jis saugojo buvusio Ukrainos KGB dokumentus, kurie buvo išslaptinti 2008-2010 metais. Šie dokumentai ir buvo įvardinti valstybės paslaptimi. Pats istorikas tokius veiksmus vertina kaip spaudimą bei bandymą nutraukti jo profesinę veiklą.
R.Zabilyj taip pat yra Okupacinių rėžimų aukoms skirto memorialo muziejaus Lvove direktorius. Dieną prieš jo sulaikymą, rugsėjo 9 d., saugumo tarnyba neįleido į pastatą muziejaus darbuotojų. Tai leidžia manyti, kad šio muziejaus egzistencijai iškilo reali grėsmė.
Buvęs Valstybinio saugumo tarnybos archyvo direktorius Volodimir Viatrovič teigia, kad tokiu būdu bandoma sutrukdyti dirbti su jau išslaptintai dokumentais bei apriboti jų sklaidą. Taip pat pareiškime teigiama, kad taip pažeidžiami Ukrainos įstatymai, kurie draudžia slėpti informaciją apie žmogaus teisių pažeidimus, t.p. ir buvusios SSRS teritorijoje.
Ne kartą teko bendrauti su minėtais Ukrainos istorikais, keistis informacija apie buvusios KGB darbo metodus slopinant pasipriešinimą režimui Lietuvoje ir Ukrainoje, todėl negaliu tylėti. Gerbiu Ukrainos mokslininkų pastangas nelengvomis sąlygomis tirti savo krašto XX a. istoriją ir laikau nepriimtinu reiškiniu bandymus užgniaužti tokius tyrimus. Deja, tokie veiksmai verčia manyti, kad Ukrainos demokratijai iškilo pavojus. Kita vertus, lieka viltis gal tai tik kvailas nesusipratimas, - sako Seimo narė Dalia Kuodytė.