Pranešimai spaudai 

EN  FR

Tarptautinę smurto prieš moteris panaikinimo dieną, prasideda 16-os dienų kampanija, raginsianti atkreipti dėmesį į smurto aukas


Lietuvoje net 45 proc. gyventojų pažįsta asmenį, kuris nors kartą naudojo smurtą prieš moterį privačioje aplinkoje, 40 proc. moterų – tokį smurtą patiria. Vien 2009 m. mūsų šalyje užregistruoti 41982 policijos iškvietimo atvejai dėl smurto šeimoje[1], tačiau pradėti tik 737 ikiteisminiai tyrimai. Tokiais faktais šiandien dalinosi Seime surengtos spaudos konferencijos, pristačiusios tarptautinę 16-os dienų kampaniją kovai su smurtu prieš moteris, dalyvės.

 

Kaip vieną didžiausių smurtą patiriančių moterų problemų, „Kauno moterų draugijos“ direktorė Daiva Baranauskienė, įvardino teisinės pagalbos trūkumą. Pasak jos, gana dažnai moterų baimę imtis veiksmų prieš smurtautoją lemia ekonominės priežastys: „Išeiti iš smurto rato – sudėtinga. Tiek dėl visuomenės, kuri nepalaiko smurto aukų, požiūrio, tiek dėl to, kad moterys bijo likti vienos, bijo, kad negalės išlaikyti savęs ar savo vaikų. Būtent todėl labai svarbu sukurti saugaus prieglobsčio mechanizmą, kuris galėtų apsaugoti šias moteris, suteikti joms galimybę pačioms atsistoti ant kojų“.

 

16-os dienų kampanija, kovai su smurtu prieš moteris, oficialiai vykdoma nuo 1993 m., kai Jungtinių Tautų (JT) konferencijoje Vienoje buvo pripažinta, kad moterų teisės yra žmogaus teisės ir smurtas prieš moteris yra šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas. Visoje Lietuvoje, Lygių galimybių ir plėtros centro projektų koordinatorės Vilanos Pilinkaitės-Sotirovič teigimu, šios 16-a dienų taip pat aktyviai minima jau keletą metų. Tiek įvairiais renginiais, skatinančiais atkreipti visuomenės dėmesį, tiek konferencijomis ir diskusijomis su iškiliais visuomenės veikėjais.

 

Spaudos konferencijoje dalyvavusios Seimo narės Dalia Kuodytė ir Ona Valiukevičiūtė atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuva – paskutinė valstybė Europos Sąjungoje iki šiol neturinti įstatymo, reglamentuojančio smurto privačioje erdvėje klausimus. „Smurtas prieš moterį – plačiai paplitusi, tačiau dažnai ignoruojama problema. Ne tik iki galo nesuvokiame šio aspekto, bet dažnai net ir neteisingai teisiame smurto auką, o ne smurtautoją. Įstatymo projektas, galintis nors kiek ištaisyti esamą padėtį, yra parengtas, todėl belieka tikėtis, kad Seimui artimiausiu metu pakaks valios jį priimti“, – spaudos konferencijos metu sakė liberalė Dalia Kuodytė.

 

 



[1] Policijos departamento prie VRM duomenys apie pranešimus dėl konfliktų ir smurto šeimoje 2007-2008-2009 m. http://www.bukstipri.lt/lt/statistika.





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ