Seime įregistruotas Vaikų išlaikymo fondo įstatymo pakeitimo ir papildymo projektas, kuriuo siekiama sudaryti didesnes teisines galimybes Vaikų išlaikymo fondui atgauti išmokėtas išmokas iš tų skolininkų, kurių gyvenamoji vieta yra užsienyje bei tokiu būdu padidinti valstybės biudžeto pajamas. Projektą įregistravusio parlamentaro Eriko Tamašausko teigimu, jei projektas būtų patvirtintas, fondas turėtų galimybę kreiptis į teismą supaprastinto proceso tvarka, kai skolininko gyvenamoji vieta yra užsienyje.
Valstybei numatyta pareiga teikti išlaikymą tiems vaikams, kurie nėra išlaikomi tėvo, motinos ar kitų, juos privalančių išlaikyti, asmenų. Esant tokiai situacijai, valstybė turi teisę reikalauti iš jų grąžinti išlaikymui skirtas lėšas ir net 5 proc. metinių palūkanų. Tačiau problema atsiranda tuomet, kai skolininkas gyvena užsienio valstybėje, nes remiantis tiek Lietuvos, tiek Europos Sąjungos teisės aktais, užsienyje gali būti pripažįstami ir vykdomi tik teismų sprendimai, - situaciją komentuoja Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas E.Tamašauskas.
Pasak liberalo, pagal šiuo metu galiojantį Vaikų išlaikymo fondo įstatymą, sprendimą dėl fondo išmokėtų lėšų išieškojimo iš skolininko priima pats Vaikų išlaikymo fondas ir nei tarptautiniai teisės aktai, nei Lietuvos su kitomis valstybėmis sudarytos sutartys nenumato galimybės tokius sprendimus vykdyti užsienio valstybėje. Taigi, fondo administratoriaus sprendimai dėl lėšų išieškojimo paprasčiausiai negali būti vykdomi užsienyje ir šalies biudžetas praranda dalį lėšų, skirtų išlaikyti vaikus.
Teisingumo ministerijos išsakyta nuomone, Vaikų išlaikymo fondo įstatyme būtų galimybė nustatyti, kad bylos, kuriose fondas kreipiasi dėl išmokėtų išmokų išieškojimo iš skolininko, būtų nagrinėjamos supaprastinto proceso tvarka. Tokia taisyklė praktikoje būtų taikoma tik tais atvejais, kai fondas kreiptųsi dėl išmokėtų išmokų būtent į Lietuvos teismą ir tik tais atvejais, kai konkretus skolininkas būtų užsienyje.