Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija visuomet pasisakė už tai, kad šalies gyventojai merus galėtų rinkti tiesiogiai. Tačiau frakcijos nuomone, tiesiogiai išrinktas meras turėtų turėti vykdomosios valdžios galias.
„Vakar parlamente vykęs balsavimas dėl konstitucinės pataisos, kuri turėjo suteikti galimybę piliečiams rinkti merus tiesiogiai, iš esmės nebūtų pakeitęs dabartinės situacijos. Meras išlaikytų atstovaujamosios valdžios galias, tokias pačias, kaip ir šiuo metu. Tai reiškia, kad net ir tiesiogiai išrinktas meras neprivalėtų atsiskaityti rinkėjams už savivaldybės priimamus sprendimus, o tai darytų visa savivaldybės taryba kolegialiai“, - komentuoja frakcijos seniūnas Erikas Tamašauskas.
Pasak jo, Liberalų sąjūdžio frakcija laikosi nuomonės, kad tiesiogiai išrinktas meras turėtų vykdomosios valdžios įgaliojimus. Tokiu atveju rinkėjai galėtų tikėtis savivaldybės vadovo, kuris į savo poziciją ateitų su konkrečia programa, kurią turėtų įgyvendinti kadencijos metu, bei tiesiogine atsakomybe rinkėjams. Situacija, kai nėra konkrečių pareigūnų, atsakančių už savivaldybėje įgyvendinamus sprendimus, kuria nepasitikėjimą ir neigiamą požiūrį į savivaldą apskritai. Tai puikiai įrodo itin negausus rinkėjų dalyvavimas savivaldybių rinkimuose.
„Tačiau nors Liberalų sąjūdžio frakcija ir turi atskirą nuomonę, kurią nuolat reiškė viešai, dėl tiesiogiai renkamų merų galių – vakar vykusiame balsavime dauguma Seimo posėdyje dalyvavusių frakcijos narių palaikė konstitucinę pataisą. Todėl politines spekuliacijas dėl balsavimo vertiname neigiamai“, - teigia E.Tamašauskas.
Primename, kad Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, kuriame atstovaujamos visos politinės frakcijos, vienbalsiai pritarė tiesiogiai renkamų merų, turinčių vykdomosios valdžios galias, koncepcijai.