Teisinį turizmo sektoriaus reglamentavimą Lietuvoje reikia tobulinti. Tokia išvada šiandien buvo padaryta po grupės Seimo narių, turizmo paslaugų sektoriaus ir vartotojų teisių apsaugos organizacijų atstovų diskusijų. Pasak jų, esama padėtis negarantuoja, kad turizmo sektoriaus plėtra ir kokybė ateityje galės patenkinti augančius keliaujančiųjų bei vidaus turizmo poreikius.
Šiuo metu nagrinėjamas įstatymų paketas, pateiktas Ūkio ministerijos, yra nepakankamas ES Paslaugų direktyvos prasme. Jame ne tik nenustatytas pačių kelionių draudimas, bet ir nesutvarkyta institucinė sarang\uriama turizmo infrastruktūra s, reglamentuojančias atvykstančių į šalį turistų iš ES Paslaugų direktyvos, neatsižvelgiansąranga. Į įstatyminę turizmo reglamentavimo sritį reikia pažvelgti daug plačiau ir ne tobulinti esamą įstatymą, bet kurti naują. Artimiausiu metu, konsultuodamiesi su ekspertais, planuojame pateikti naujo turizmo įstatymo projektą, - teigia Seimo narys Dainius Budrys.
Šiuo metu turizmo sektoriaus veiklą reglamentuoja Turizmo įstatymas, derinamas su Europos Sąjungos (ES) teisės aktais. Tačiau pasak ekspertų, didelė dalis turizmą reglamentuojančių nuostatų techniškai perkeliamos iš ES Paslaugų direktyvos, neatsižvelgiant į jų įgyvendinimo galimybes, kitus specifinius Lietuvos turizmo aspektus. Teisinės spragos ypač išryškėjo po neseniai įvykusių kelionių organizatorių bankroto atvejų, kuomet klientai prarado už keliones įmokėtus pinigus.
Lietuvos gyventojai, pirkdami turizmo paslaugas, negali būti tikri ne tik dėl jų kokybės, bet ir dėl to, ar kelionė tikrai įvyks ir ar ji įvyks ten, kur suplanuota. O juk iš įvairių apklausų matyti, kad keliones lietuviai planuoja gerokai iš anksto, taupo tam pinigus, ieško patraukliausių atostogų pasiūlymų. Tačiau sunkmečiu padidėjus bankrotų galimybei turizmo sektoriuje, keliones užsisakę asmenys negali atgauti pinigų, - situaciją komentuoja Petras Auštrevičius.
Pasak jo, būtina sutvarkyti draudimų nuo neįvykusių kelionių sistemą, kad neįvykus suplanuotai kelionei, ją užsisakę asmenys galėtų atgauti įmokėtus pinigus. Tačiau tai reikia padaryti papildomai neapkraunant kelionių organizatorių naujais mokesčiais ir neapsunkinant jų finansinės padėties.
Turizmo sektorius labai svarbus bendrajai Lietuvos ekonomikai, todėl reikia peržiūrėti ir nuostatas, reglamentuojančias atvykstamąjį turizmą. Tam, kad į šalį atvyktų kuo daugiau turistų, o kartą apsilankę jie dar ir norėtų grįžti svarbu užtikrinti, kad būtų kuriama turizmo infrastruktūra, turizmo paslaugos atitiktų įprastus standartus, būtų kokybiškos, - sako Seimo narys Vaidotas Bacevičius.