Pranešimai spaudai 

EN  FR

Minusinis PVM, gerinami santykiai su Rusija ir planas, kaip pargabenti emigrantus namo


Penktadienį Seime vykusiame moksleivių idėjų Vyriausybės programai konkurso finalininkai siūlė gerinti santykius su kaimynine Rusija, mažinti mokesčius, įvesti minusinį PVM ekologiškiems produktams ir labiau rūpintis verslumo skatinimu. Iš trylikos komandų labiausiai išsiskyrė Vilniaus Žirmūnų gimnazijos bei Abraomo Kulviečio mokyklos komandos, kurios pateikė ne tik itin kruopščiai parengtas galimas Vyriausybės programas, bet ir suformulavo siūlymus, nustebinusius konkurso komisiją.

 

„Žinoma, moksleiviams dar trūksta tam tikrų ekonomikos, politikos, valstybės valdymo ir teisės žinių, tačiau kai kurie jų siūlymai iš tiesų galėtų būti panaudoti realybėje, yra ganėtinai brandūs ir įdomūs. Jaunimas pasižymi tuo, kad jie yra drąsesni, labiau linkę sugalvoti naujų idėjų ir, kartais, rizikuoti. Visa tai leidžia sukurti tai, apie ką mes, vyresnieji, net nepagalvojame“, - sako Petras Auštrevičius, vienas iš moksleivių idėjų konkurso iniciatorių.

 

Pasak P.Auštrevičiaus, labiausiai šio konkurso dalyviai nustebino atkreipdami dėmesį į verslumo skatinimo problemas Lietuvoje. Klaipėdos turizmo mokyklos komandos atstovė, simuliaciniame Vyriausybės posėdyje prisiėmusi premjerės vaidmenį, siūlė bedarbius, turinčius aukštesnį nei vidurinis išsilavinimas, mokyti ne atskirų profesinių kompetencijų, bet kurti ir sėkmingai plėtoti savo įmones. Taip pat, sėkmingiems jauniems verslininkams pirmaisiais veiklos metais kompensuoti bankų palūkanas ar taikyti mažesnį pelno mokestį.

 

Tuo tarpu kita komanda iš Tauragės Žalgirių gimnazijos akcentavo šiuo metu esančius ministerijų darbo trūkumus ir siūlė, kaip juos galima būtų pašalinti. Moksleiviai simuliuodami Vyriausybės darbą teigė, kad reikėtų peržiūrėti ne tik ministerijų, bet ir valstybės biudžeto prioritetus, o pačiose ministerijose įdarbinti kuo daugiau konkrečios srities profesionalų, gerai įsigilinusių į ministerijos darbo sritį. „Pavyzdžiui, švietimo ministerijoje turėtų dirbti kuo daugiau buvusių mokytojų“, - sakė tauragiškiai.

 

Tarp jaunimo idėjų galimai Vyriausybės programai sklandė ir tokios, kurios siūlė įvesti minusinį PVM mokestį ekologiškiems produktams. Iš esmės, toks mokestis reikštų savotišką valstybės dotaciją, mažintų šių produktų kainas ir skatintų Lietuvoje ekologišką ūkį ir vartojimą. Kita idėja – gerinti santykius su Rusija, kurios rinka galėtų tapti viena iš tų, į kurias orientuojasi šalies gamintojai. Jaunuoliai sugalvojo, kaip išnaudoti ir į užsienį emigravusius lietuvius – jie galėtų skatinti lietuviškų produktų pardavimus užsienyje. Tokiu būdu padidėtų eksportas, verslas kurtų naujas darbo vietas, o emigrantai – galėtų grįžti namo.

 

Geriausiai idėjų konkurse pasirodžiusios moksleivių komandos laimėjo kelionę į pasaulinės gėrimų gamybos lyderės Coca-Cola Company atstovybę COCA-COLA HBC Lietuva Alytaus gamykloje, kur artimiau susipažins su šios kompanijos veikla, jos sėkmės istorija, turės galimybę gauti įmonės atstovų patarimus verslo kūrimo klausimais. Be to, geriausia moksleivių sukurta Vyriausybės programa – bus pristatyta ir šalies premjerui Andriui Kubiliui.

 

Moksleivių idėjų konkurse galėjo dalyvauti 9-12 klasių „Lietuvos Junior Achievement“ programų moksleivių komandos. Po pirmojo etapo – idėjų pateikimo – į finalą pateko Elektrėnų, Tauragės, Kėdainių, Vilniaus ir Klaipėdos miestų mokiniai. Finaliniame projekto etape buvo pristatyta 13 geriausių Vyriausybės programų. Mokinių idėjų konkursą rengė VšĮ „Lietuvos Junior Achievement“ ir Petro Auštrevičiaus fondas.

 

„Lietuvos Junior Achievement” – ne pelno organizacija, jaunimo verslo ir ekonominio švietimo programų lyderė Lietuvoje, siekianti ugdyti Lietuvos jaunimą laisvosios rinkos dvasia, mokyti suprasti verslą ir ekonomiką, puoselėti iniciatyvą, verslumą ir lyderio savybes. Pagal LJA programas mokomasi virš 250 mokyklų 120 Lietuvos vietovių, kasmet tai pritraukia apie 20 000 vyresniųjų klasių mokinių, 

 

Petro Auštrevičiaus fondas siekia prisidėti prie modernios valstybės ir atviros, savarankiškos bei iniciatyvios pilietinės visuomenės kūrimo, demokratinių vakarietiškų tradicijų Lietuvoje plėtojimo, visuomenės švietimo. Fondas inicijuoja ir remia pilietines, kultūrines labdaringas veiklas.





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ