Seime įvyko bendras Aplinkos apsaugos komiteto ir Antikorupcijos komisijos posėdis dėl medicininių atliekų deginimo įmonės UAB Senovė veiklos.
Į Seimą kreipėsi Lazdynų bendruomenės atstovai, gavę informacijos apie šios įmonės galimai viršijančius normą į orą išmetamų teršalų kiekius. Jie prašė inicijuoti tyrimą dėl Aplinkos ministerijos pareigūnų, atsakingų už aplinkos kokybę, ir Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento vadovybės veiksmų ir neveikimo bei imtis priemonių, kad tokie veiksmai nesikartotų.
Posėdyje dalyvavęs įmonės steigėjo Vilniaus savivaldybės tarybos narys, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Vidas Urbanavičius negalėjo atsakyti į visus Seimo narius dominusius klausimus, todėl kad jis nebuvo pilnai susipažinęs su UAB Senovė steigimo dokumentais ir veikla. Jis negalėjo atsakyti, kodėl pavojingų medicininių atliekų deginimą buvo nuspręsta atiduoti į privačios firmos rankas, vėliau sudarant jiems sąlygas deginti ir kitas pavojingas bei nepavojingas atliekas. Savivaldybės administracijos direktorius neatsakė į Seimo Antikorupcijos komisijos laišką ir net neatsiuntė atstovo į bendrą posėdį. Darytina išvada, kad savivaldybė nepakankamai kontroliuoja įmonę, kurios steigimui be konkurso buvo skirtas žemės sklypas, o jos veikla kelia visuomenės susirūpinimą.
Posėdžio metu, svarstant klausimą dėl teisinių ir aplinkosauginių reikalavimų laikymosi, deginant atliekas UAB Senovė ir dėl kontroliuojančių aplinkos apsaugos institucijų ir pareigūnų veiklos, nesutapo įrangos gamintojų Čekijos bendrovės SMS CZ atstovo bei Vilniaus RAAD pateikta informacija apie 2007-2009 metais įmonės išmestų į orą teršalų kiekius. Aplinkos ministerijos sekretorius Aleksandras Spruogis teigė, kad ministerija pasitiki Lietuvos specialistų atliktais tyrimais ir kaltino įrangos gamintoją vengimu bendradarbiauti. Tuo tarpu įmonės SMS CZ direktorius Petr Jirsa teigė, kad tiek UAB Senovė, tiek kontroliuojančios institucijos nesilaiko ES Atliekų deginimo direktyvoje bei įrangos techninėje dokumentacijoje numatyto reikalavimo vykdyti automatinę išmetimų kontrolę. Jis pateikė savo turimus duomenis apie užfiksuotus ribines vertes viršijančius išmetimus.
Kadangi posėdžio metu pateikta prieštaringa informacija apie UAB Senovė veiklą, aplinkosauginių reikalavimų laikymąsi, gamyboje naudojamas technologijas bei oro išmetimų kontrolės metodikas, Aplinkos apsaugos komitetas nutarė tęsti šio klausimo svarstymą, gavus išsamesnę bei patikimesnę informaciją.
Vilniaus miesto savivaldybei ir Aplinkos ministerijai pavesta per mėnesį išsiaiškinti situaciją ir spręsti, ar ši įmonė gali tęsti veiklą. Taip pat abi šios institucijos privalo pateikti informaciją visuomenei dėl to, ar medicininių atliekų deginimo įmonė neteršia aplinkos. Čekijos įrangos gamintojo paprašyta pateikti oficialiai patvirtintus oro taršos monitoringo duomenis.
Posėdyje dalyvavę Generalinės prokuratūros atstovai paprašyti įvertinti situaciją ir spręsti dėl tyrimo, siekiant apginti viešąjį interesą, reikalingumo.
Aplinkos apsaugos komiteto biuro patarėja
Rasa Matusevičiūtė