Pranešimai žiniasklaidai 

EN  FR

Darbo grupė Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo projektui parengti išklausė informaciją apie vėjo jėgainių poveikį paukščių migracijai ir visuomenės sveikatai


Seimo valdybos sprendimu sudaryta darbo grupė, vadovaujama Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Jono Šimėno, rengia Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymą. Darbo grupę sudaro visas frakcijas atstovaujantys Seimo nariai, vyriausybės institucijų bei asocijuotų struktūrų atstovai, mokslininkai. Planuojama jau šių metų gruodį Seime užregistruoti įstatymo projektą, kuris numatys visų atsinaujinančių energijos šaltinių darnų vystymą, pagamintos energijos naudojimą, reglamentuos Vyriausybės ir kitų valstybės institucijų funkcijas, pareigas ir atsakomybę.

 

Kadangi šiuo metu šalyje dar nėra parengta išsami „žaliąją energetiką“ reglamentuojanti teisinė bazė, statydami naujus objektus investuotojai neretai susiduria su kliūtimis. Pastaruoju metu padaugėjo straipsnių spaudoje ir kreipimųsi į įvairias atsakingas institucijas dėl galimo vėjo jėgainių poveikio paukščių migracijai ir žmonių sveikatai. Keli tokie raštai pasiekė ir Aplinkos apsaugos komitetą.

 

Todėl buvo nuspręsta darbo grupėje susipažinti su atsakingų ministerijų turima informacija šiuo klausimu. Rugsėjo 16 dienos posėdyje pranešimus padarė Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Salemonas Paltanavičius ir Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento vyr.specialistas Vaidotas Palionis.

 

Iš pateiktos informacijos paaiškėjo, kad šiuo metu Lietuvoje nėra atlikti išsamūs tyrimai apie galimą vėjo elektrinių poveikį paukščiams ir jų migracijai, o danų, olandų, vokiečių mokslininkų modeliai, pasak S.Paltanavičiaus, mūsų valstybei netinka. Nėra netgi vieningos mokslininkų nuomonės dėl galimos vėjo jėgainių žalos paukščiams, tačiau ministerijos valdininkų teigimu, investuotojai bei teisės aktų projektų rengėjai privalo derinti savo pozicijas su mokslininkais ir užsakyti atitinkamus mokslinius tyrimus. Taip pat, jų manymu, būtina įstatymiškai numatyti kompensavimą už gamtai ir ūkininkams galimai padarytą žalą.

 

Dar mažiau žinoma apie vėjo jėgainių poveikį žmonių sveikatai, nes tokie tyrimai užsienyje dar tik pradedami atlikti, be to, tobulėjant energetikos įrenginiams, šis galimas poveikis vis mažėja. V.Palionis pateikė įdomius švedų mokslininkų atliktų apklausų rezultatus, iš kurių seka, kad ekonominę naudą iš vėjo jėgainių turintys gyventojai praktiškai nesiskundžia jų poveikiu sveikatai. Taip pat jis informavo apie Sveikatos apsaugos ministerijoje rengiamus teisės aktų projektus, kuriais siekiama sumažinti akustinio triukšmo ribas prie gyvenamųjų ir visuomeninės paskirties pastatų bei patikslinti prie vėjo jėgainių esančių sanitarinių apsaugos zonų ribas.

 

Išklausę informaciją, darbo grupės nariai rekomendavo ministerijoms nedelsiant parengti strateginį poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai vertinimą, o rengiant poįstatyminius aktus dėl sanitarinių zonų tokiems objektams, vadovautis nuostata, kad saugus atstumas turėtų būti nustatomas pagal konkretaus statomo objekto galingumą ir jam naudojamos žemės pobūdį.

 

 

Aplinkos apsaugos komiteto patarėja Rasa Matusevičiūtė
Tel. 2396190, el.p.
[email protected]

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ