Užsienio reikalų komitetas priėmė pareiškimą dėl ES Rytų Partnerystės iniciatyvos
2009 m. gegužės 6 d. Užsienio reikalų komitetas svarstė Užsienio reikalų ministro ataskaitą iš ES Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių tarybos posėdžio, vykusio 2009 m. balandžio 27-28 d. Briuselyje. Ataskaitą Komiteto nariams pristatė Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas. Komitetas pritarė pateiktai ataskaitai.
Komitetas taip pat išklausė Užsienio reikalų ministro informaciją prieš Rytų Partnerystės Viršūnių susitikimą, vyksiantį 2009 m. gegužės 7 d. Prahoje. Rytų partnerystės iniciatyva nustato išsamią ES strategiją rytinės kaimynystės valstybių - Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos atžvilgiu. Teigiama, kad ES įsipareigoja visokeriopai remti rytinių šalių pastangas įgyvendinant reformas, siekiama gilinti dvišalį ir daugiašalį bendradarbiavimą politinėje, prekybos, mobilumo, energetikos, socialinės sanglaudos skatinimo srityse. Oficialiai įtvirtinti šią iniciatyvą rengiamasi gegužės 7 d. Prahoje vyksiančiame ES valstybių vadovų aukščiausiojo lygio susitikime su Rytų partnerystės valstybėmis. Rytų partnerystės steigimo klausimas komitete svarstytas jau ne kartą. Šiame posėdyje, rengiantis Prahos viršūnių susitikimui, komitetas priėmė pareiškimą, kuriame sveikina ir visokeriopai remia ES Rytų partnerystės iniciatyvą. Jos paskelbimas žymi svarbią ES politikos kryptį, pripažįstant naują šešių Rytų Europos valstybių santykių su ES raidos etapą. Pareiškime taip pat pabrėžiama, kad visai ES yra gyvybiškai svarbu kurti savo kaimynystėje plačią demokratijos, saugumo ir stabilumo, sparčiai politiškai ir ekonomiškai besivystančią erdvę. Rytų partnerystės iniciatyvos įgyvendinimas ženkliai prisidės prie reikalingų demokratinių reformų Rytų Europos valstybėse partnerėse vykdymo. Tai turi tapti realiu ir veiksmingu praktinio politikos įgyvendinimo instrumentu, plėtojant europine perspektyva grindžiamus ryšius su šiomis šalimis.
Komitetas, paskirtas pagrindiniu, svarstė Įstatymo dėl Europos Sąjungos ir Australijos susitarimo dėl oro vežėjų atliekamo Europos Sąjungos pateiktų keleivio duomenų įrašo (PNR) duomenų tvarkymo ir perdavimo Australijos muitinės tarnybai įstatymo projektą Nr. XIP413. Įstatymo projektą Komiteto nariams pristatė Vidaus reikalų ministerijos Tarptautinių ryšių ir Europos Sąjungos departamento direktoriaus pavaduotoja Renata Mačiulaitytė. Susitarimu siekiama veiksmingai užkirsti kelią terorizmui ir su juo susijusiems nusikaltimams bei kitiems sunkiems nusikaltimams, įskaitant organizuotą nusikalstamumą, kurie yra tarpvalstybinio pobūdžio, ir kovoti su jais tam, kad būtų apsaugotos Europos Sąjungos ir Australijos demokratinės visuomenės bei jų bendros vertybės. Buvo nuspręsta pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui.
Komitetas, paskirtas pagrindiniu, taip pat svarstė Įstatymo dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo dėl glaudesnio bendradarbiavimo nusikaltimų prevencijos ir kovos su jais srityje ratifikavimo projektą Nr. XIP414. Įstatymo projektą Komiteto nariams taip pat pristatė VRM Tarptautinių ryšių ir Europos Sąjungos departamento direktoriaus pavaduotoja Renata Mačiulaitytė. Ratifikavus susitarimą, bus sudarytos prielaidos spręsti dvišalio bendradarbiavimo kovojant su nusikalstamumu problemas ir prisidėta prie viešojo saugumo Lietuvoje ir JAV stiprinimo. Susitarime numatyta keistis informacija ieškant pavojingų nusikaltėlių, tiriant nusikaltimus panaudojant DNR profilius, kurie yra labai veiksminga priemonė identifikuoti asmenis, padariusius nusikaltimus, arba tuos nusikaltimus apjungti pagal biologinius pėdsakus, rastus įvykio vietose. Taip pat numatyta keistis pirštų atspaudais, rastais įvykio vietose. Po svarstymo Komitetas nusprendė pritarti pateiktam įstatymo projektui.
Komitetas, paskirtas pagrindiniu, svarstė Įstatymo dėl Susitarimo dėl mirusiųjų kūnų pervežimo ratifikavimo projektą Nr. XIP432. Su šiuo projektu Komiteto narius supažindino Vilniaus valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius Vytautas Bakasėnas. Ratifikavus šį susitarimą bus palengvintos žmonių palaikų pervežimo iš Lietuvos į užsienio valstybes ir Lietuvos Respublikos piliečių, mirusių užsienio valstybėse, palaikų parvežimo į Lietuvą administracinės procedūros. Komitetas nusprendė pritarti pateiktam įstatymo projektui.
Komitetas taip pat išklausė Užsienio reikalų ministro informaciją apie vidaus audito, atlikto Lietuvos ambasadoje Jungtinėje Karalystėje, rezultatus. Komitetas, susipažinęs su pateikta informacija, nusprendė kreiptis į Seimo Audito komitetą su siūlymu kreiptis į Valstybės kontrolę, kuri atliktų sisteminį valstybės auditą pasirinktose Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse, įskaitant Jungtinėje Karalystėje, už 2006 2009 m.
Gintaras Ūsaitis
URK biuro patarėjas tel. 239 6797