2008 

EN  FR

2008-12-17 dienos posėdyje


Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas Lietuvos Respublikos Vyriausybei siūlo kuo greičiau patvirtinti Nacionalinę lituanistikos plėtros 2009-2015 metų programą,

 

 

2008-12-17 d. posėdyje Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas kaip papildomas svarstė Seimo nario J. Oleko teikiamą Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 2, 3, 10, 11, 16, 17, 21, 22, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 36, 38, 42, 44, 45, 50, 52, 53, 54, 55, 56, 59, 60, 62, 65, 66, 68, 69, 73 straipsnių pakeitimo ir 46 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektą XIP-36, skirtą tobulinti karo tarnybos sąlygas, karių socialines garantijas, pakeisti nekarininkų karinių laipsnių sistemą.

Komitetas atidžiau gilinosi į svarstomo projekto 34 straipsnį, kuriame siūloma nustatyti, kad Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytomis sąlygomis ir tvarka gali būti sumokamos įmokos ar jų dalis už ne ilgesnes nei 4 metų trukmės atsargos kario aukštojo mokslo studijas, jeigu jis pirmą kartą studijuoja Lietuvos aukštojoje mokykloje pagal pagrindinių arba vientisųjų studijų programą. Seimo nariai diskutavo, kurią mokesčių už studijas dalį – studijų įmoką ar visą studijų kainą – finansuoti valstybės lėšomis buvusiam kariui. Kitų straipsnių pataisų Komitetas nesvarstė, nes tai ne jo kompetencijos sritis.

Nuspręsta sprendimą priimti kitame Komiteto posėdyje.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius Mindaugas Kvietkauskas ir Lietuvos istorijos instituto direktorius Rimantas Miknys informavo Komitetą, kad Nacionalinė lituanistikos plėtros 2008-2015 m. programa nėra įtraukta į nacionalinių mokslo programų sąrašą. Taigi kyla pavojus, kad nuo 2009 m. prioritetiniai lituanistikos moksliniai tyrimai gali likti be pagrindinio finansavo šaltinio. Respublikos Prezidento patarėja dr. Irena Vaišvilaitė tikino, kad Nacionalinė lituanistikos plėtros 2008-2015 m. programa parengta, tik dar nepatvirtinta. Artimiausiu metu ją Vyriausybė ją patvirtins ir remdamasi Lietuvos mokslo tarybos nuostatais paves Lietuvos mokslo tarybai vykdyti.

Nuspręsta siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei kuo greičiau patvirtinti Nacionalinę lituanistikos plėtros 2009-2015 metų programą, kad lituanistikos moksliniai tyrimai būtų tęsiami.

Komitetas svarstė klausimą dėl mokesčių ir sąnaudų didėjimo kultūros sektoriui. Buvo aptarti veiksniai, susiję su pastaruoju metu blogėjančia šios sferos veiklos ekonomine aplinka. Posėdyje dalyvavęs „Menų spaustuvės“ direktorius A. Imbrasas teigė, kad tarptautinius kultūros projektus vykdančioms organizacijoms didelį nerimą kelia sprendimai apmokestinti išmokas užsienio atlikėjams, panaikinti PVM lengvatas, pakeisti Viešųjų pirkimų įstatymą. Komitetas nusprendė:

1. Siūlyti Finansų ministerijai susitikti su kultūros įstaigų bei organizacijų atstovais ir išsiaiškinti mokesčių kultūros projektams ir renginiams klausimus.

2. Siūlyti Kultūros ministerijai nedelsiant ieškoti būdų, kaip sušvelninti pablogėjusios ekonominės aplinkos padarinius kultūros sektoriui.

3. Surengti 2009 metų sausio mėn. apskrito stalo diskusiją kartu su Finansų ministerijos, Kultūros ministerijos, Valstybės kontrolės, Mokesčių inspekcijos, Kultūros įstaigų bei organizacijų atstovais ir aptarti konkrečias priemones, kurios galėtų pagerinti kultūros sektoriaus padėtį.

Bendrame Europos reikalų bei Švietimo, mokslo ir kultūros komitetų posėdyje buvo išklausyta informacija apie pasirengimą įgyvendinti nacionalinę programą „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“. Posėdyje dalyvavo Kultūros ministras Remigijus Vilkaitis, VšĮ ,,Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“, Finansų ministerijos ir kitų institucijų atstovai.

Bendrame komitetų sprendime siūloma po valstybės biudžeto antrojo svarstymo Seime, Vyriausybei taisant valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą, Kultūros ministerijai skirtus asignavimus peržiūrėti taip, kad būtų užtikrintas projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ įgyvendinimas, įskaitant jau pradėtų priemonių tęstinumą, esamų įsiskolinimų įvertinimą. Be to, Vyriausybė turėtų iki 2009 m. sausio 30 d. parengti konkretų 2008 m. susidariusių Kultūros ministerijos įsiskolinimų, įgyvendinant šį projektą, nevykdymo likvidavimo planą.

Už bendro komitetų sprendimo įgyvendinimo parlamentinę priežiūrą paskirti atsakingi abiejų komitetų atstovai: Vilija Aleknaitė Abramikienė, Vytenis Povilas Andriukaitis, Julius Dautartas ir Dalia Teišerskytė.

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ