2010 m. rugpjūčio 17 d. pranešimas VIR
Kaip 2010 m. rugpjūčio 10 dieną informavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), pagrindinis gripo pandemijos etapas baigėsi ir pasaulis įžengė į po-pandeminį etapą. Tai reiškia, jog prasideda stebėjimo periodas bei džiaugiamasi, kad šį kartą pavyko išvengti blogiausio scenarijaus virusas nemutavo, todėl yra prognozuojamas ir valdomas.
Kaip teigia specialistai, virusas dar bus aktyvus kelerius metus, todėl Pasaulio sveikatos organizacija ir toliau registruos naujus susirgimus, todėl perspėja, jog kaip ir sezoninio gripo, labiausiai susirgimų turėtų saugotis pagyvenę asmenys, medikai, kūdikių besilaukiančios moterys bei vaikai. Šias grupes, kaip ir anksčiau, rekomenduojama skiepyti.
Visgi, itin daug šalių susidūrė su didžiuliu iššūkiu kur dėti dideles įsigytos ir nepanaudotos vakcinos nuo pandeminio gripo atsargas? Štai prieš keletą savaičių iš Pasaulio sveikatos organizacijos sandėlių į Bangladešą iškeliavo 12 mln. vakcinos vienetų, tačiau sandėliai netuštėja iš skirtingų pasaulio šalių kasdien atkeliauja siuntos besibaigiančio galiojimo vakcinos, ir šiuo metu vėl susikaupė 15 mln. vakcinos vienetų, kuriuos tikimasi išsiųsti į besivystančias šalis.
Pernai Afganistano vyriausybė svarstė galimybę skirti 60 mln. JAV dolerių pandemijos problemai spręsti, dėl pandemijos 3 savaitėms buvo uždarytos mokyklos. Pasaulio sveikatos organizacijos Afganistanas prašė skirti paramą vakcina, kuria galėtų paskiepyti bent medicinos darbuotojus bei didžiausios rizikos visuomenės grupes. Nors tikėtasi sulaukti 3 mln. vakcinos dozių paramos, pernai Afganistaną pasiekė vos 50 tūkst. dozių, o šių metų pradžioje 100 tūkst. vakcinos dozių skyrė Turkija ir dar 500 tūkst. PSO.
Ir šiandien manau, kad Lietuva neprotingai pirko vakciną. Kai buvo nuspręsta jos įsigyti, pandemija jau rimo, tačiau mes nesiderėjome ir nupirkome iš Nyderlandų vakciną už visą kainą, nors akivaizdu, jog buvo prasidėjęs išpardavimo metas. Juo labiau, nors vakcina galioja 2 metus, mes įsigijome seniausią partiją tą, kurios galiojimas baigsis jau po kelių mėnesių, sako Seimo narė Agnė Zuokienė.
Parlamentarė laiškais kreipėsi į Europos Sąjungos specialųjį įgaliotinį Afganistane Vygaudą Ušacką bei į Sveikatos apsaugos ministrą Raimondą Šukį drauge apsvarstyti galimybę, jog Lietuva, kaip atsakinga tarptautinė bendruomenė, remianti Afganistano Goro provincijos stabilizavimą bei vystymą, pusę nepanaudotos vakcinos (apie 15 tūkst. dozių) nuo pandeminio gripo paaukotų Afganistanui.
Jei Afganistane jaučiamas vakcinos poreikis, manau, jog Lietuva turi sureaguoti kaip galima greičiau kol vakcina dar galiojanti, ją išskraidinti ir taip padėti šios istorijos tašką, o ateityje nebedaryti panašių užpirkimo klaidų. Jei Afganistanui mūsų vakcinos nereikia, lapkričio mėnesį teks ją skausmingai nurašyti, paaiškinant visuomenei kodėl ji buvo įsigyta už tokią kainą, kodėl toks kiekis ir kodėl nebuvo panaudota. Kažkas gali sakyti, jog valstybei milijonas litų nėra dideli pinigai, tačiau aš, kaip Seimo narė, kasdien gaunu patekusių į finansines bėdas žmonių laiškus, kuriems kiekvienas litas yra labai brangus, sako A. Zuokienė.
Lietuva 2010 m. sausį už 1 mln. litų iš Nyderlandų Vyriausybės įsigijo 27 tūkst. dozių vakcinos Pandemrix, kurios iki šiol sunaudojo tik apie 5 tūkstančius dozių. Vakcinos galioja iki 2010-ųjų spalio.
Daugiau informacijos internetinio priimamojo http://www.netylek.lt/ temoje Perpirkta 27 tūkst. dozių vakcinos: pavėluotai ir per brangiai
Aurelija Dermantė
Seimo narės Agnės Zuokienės padėjėja
Tel. 8 5 239 6700