Pranešimai spaudai 

EN  FR

Seimo narės A. Zuokienės pranešimas: mažesnis PVM tarifas sveikatai palankiems produktams – investicija į sveikatą, o ne lengvata


2010 m. gruodžio 2 d. pranešimas VIR

Seimo narė Agnė Zuokienė pateikė pasiūlymą Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 str. pakeitimo įstatymo projektui – sumažintą 9 proc. PVM tarifą taikyti sveikatai palankiems produktams: šviežiems vaisiams, daržovėms ir uogoms, sertifikuotiems ekologiškiems bei išskirtinės kokybės produktams. Jei būtų sudaryta galimybė maistingesnius, sveikesnius produktus nusipirkti už mažesnę kainą, Seimo narės nuomone, tai būtų ne lengvata, o investicija į žmonių sveikatą, kurios rezultatus biudžetas pajustų per gydymo išlaidų mažėjimą.  

„Nors sveikas kokybiškas maistas – visų Europos gyventojų siekis ir prioritetas, Lietuvoje kol kas visos iniciatyvos, susijusios su maisto kokybės gerinimu, atsitrenkia į sieną“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Agnė Zuokienė. – „Mums nedraudžiama priimti griežtesnius reikalavimus dėl tam tikrų produktų grupių ar patikslinti standartus, pvz.,  dėl mėsos gaminių, dėl jogurtų priedų ir galėtume nustatyti, kokius produktus galima ženklinti su užrašu „vaikams“, tačiau mano mėginimai atkreipti dėmesį į šias problemas nesulaukia institucijų palaikymo ir iniciatyvų jau visus metus. Išnaudojusi beveik visus instrumentus, matau vieną išeitį – ekonominius svertus, kurie gali tapti varikliu, pagaliau pakeisiančiu gamintojų mąstymą“. 

Parlamentarė tikisi, kad pridėtinės vertės mokesčio sumažinimas teigiamai paveiktų ne tik išskirtinės kokybės ir ekologiškų produktų rinką, bet ir pakeis vartotojų požiūrį į savo bei savo vaikų sveikatą ir  bus užtikrinta, jog kokybiškų ir sveikų produktų vartosime bent jau tiek, kiek vartoja kiti  europiečiai. 

Sumažintus PVM tarifus galime taikyti, kaip tai daro dauguma senbuvių ES šalių, remdamiesi PVM direktyva 2006/112/EB. Maisto produktams sumažintų tarifų netaiko tik Pabaltijo šalys ir Slovakija bei Vengrija. Lietuvoje mažesnis PVM tarifas ekologiškiems maisto produktams galiojo 2005–2008 metais, o pataisa sumažinti PVM tarifą Lietuvoje auginamiems  daržovėms, vaisiams ir uogoms jau buvo priimta 2008 m. vasarį ir turėjo įsigalioti 2009 m. sausį, tačiau buvo atšaukta „naktinės mokesčių reformos“  metu. 

Statistikos departamento duomenis, Lietuvos šalies gyventojų išlaidų struktūroje maisto produktai ir toliau sudaro didžiausią dalį – 34 proc. Tačiau pastebima, jog sunkmečiu imta taupyti sveiko maisto ir sveikatos sąskaita. Tyrimų duomenys rodo, jog vaisių ir daržovių lietuviai suvartoja perpus mažiau, nei rekomenduoja mitybos specialistai, o per mažo vaisių ir daržovių suvartojimo priežastimi daugelis nurodo per didelę jų kainą. Lietuvoje auginamų ekologiškų bei išskirtinės kokybės produktų, kuriuose yra daugiau vitaminų, ląstelienos ir kitų biologiškai vertingų medžiagų, kaina taip pat daugeliui tampa kliūtimi rinktis kokybiškesnį produktą. 

Pasaulio sveikatos organizacija  nuolat kelia šalims reikalavimą – vardan žmonių sveikatos keisti maisto produktų sudėtį, kovoti su menkaverčiu ir energiškai skurdžiu maistu. O Europos Komisija rekomenduoja „darbui imlioms“ sritims taikyti sumažintą PVM. Ekologiškas ūkis, sodininkystė, daržininkystė – būtent tokios sritys. 

Aurelija Dermantė
Seimo narės Agnės Zuokienės padėjėja
Tel. (8 5) 239 6700






© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ