2011 m. vasario 3 d. pranešimas VIR
Seimo narė Asta Baukutė susitiko su Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (LSAS) prezidentu Arūnu Mark, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) ir Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentų atstovybių prezidentais Tomu Pūčiu bei Vyteniu Buroku. Kartu jie aptarė stojimo į menų studijas problemas, pasidalijo mintimis apie galimus jų sprendimo variantus, atsakingų ministerijų vaidmenį šiame procese ir nutarė apibrėžti bendrus veiksmus, siekiant pabrėžti ir įteisinti menų studijų specifiką, t. y. jų išskirtinumą kitų studijų atžvilgiu.
2009 m. pavasarį buvo pritarta naujai Mokslo ir studijų įstatymo redakcijai. Praėjo beveik dveji metai, tačiau suformuota nauja stojimo į menų studijas sistema neduoda teigiamų rezultatų. Šią nepalankią talentingiems asmenims sistemą ne kartą buvo bandoma koreguoti keliant šį klausimą Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete (ŠMKK), kurio narė yra A. Baukutė, tačiau kol kas be teigiamų pokyčių. Sausio 26 d. į ŠMKK posėdžio darbotvarkę buvo įtrauktas klausimas Dėl Vilniaus dailės akademijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos senatų kreipimosi Dėl stojamųjų egzaminų į menų krypties studijų programas tvarkos tobulinimo. Posėdyje taip pat dalyvavo Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Dainius Dikšaitis ir, kaip jis pats teigė, išreiškė Lietuvos studentų nuomonę, kad šiuo klausimu jie pritaria Švietimo ir mokslo ministerijos pozicijai. Šis D. Dikšaičio pareiškimas Seimo narę paskatino pasidomėti, kodėl vienas žmogus taip drąsiai išsako visų studentų nuomonę, kai tuo tarpu LMTA ir VDA studentų atstovybės netgi nėra LSS narės vienai iš jų atstovauja LSAS, o kita yra savarankiška ir atstovauja pati sau.
Įvykusiame susitikime su minėtų atstovybių prezidentais paaiškėjo, kad aukštųjų menų mokyklų studentai turi visai kitą nuomonę ir nepritaria ŠMM pozicijai. A. Baukutė teigė matanti kylančią didžiulę grėsmę ne tik menų pasaulio žmonėms, bet visai visuomenei, kadangi, kaip ji pastebi, vis dažniau atsiranda ginančiųjų ŠMM, o ne tautos interesus. O ši, savo ruožtu, vasario 1-ąją netgi pareiškė ketinanti sudaryti palankesnes sąlygas, kad pritrauktų daugiau studentų iš užsienio, nepaisant to, kad dėl sudaromų kliūčių stoti į norimą specialybę ir joje mokytis šalį palieka vis daugiau protingų ir talentingų žmonių.
ŠMM nenori išgirsti tikrų argumentų, negirdi šauksmų, kad Lietuva praras talentingus šalies menininkus, garsinančius mūsų šalį pasaulyje. Pastebiu tik apsistatymą žmonėmis, kurie galėtų ginti jos poziciją, vienas iš jų D. Dikšaitis, savo nuogąstavimus išreiškė A. Baukutė. Pasak Seimo narės, kiekvieną kartą, kai bandoma ieškoti sprendimo, ŠMM atstovai nuolat kuo ramiausiai pareiškia, kad su menų studijomis ir ypač stojimu į menus Lietuvoje viskas gerai. Praėjusių metų pavasarį ŠMM kaip išsigelbėjimą menininkams atrado grantus, tačiau jie nepadėjo, kadangi buvo taikomi ne atskira tvarka, kaip buvo žadėta, o kartu su visais krepšeliais.
Susitikime dalyvavę LSAS prezidentas A. Mark bei LMTA ir VDA studentų atstovybių prezidentai T. Pūtys ir V. Burokas teigė, kad ieškodami dialogo ir siūlydami, kaip galima būtų spręsti sudarytą nepalankią situaciją, daug kartų kreipėsi į ŠMM ir kitas institucijas, tačiau jiems nuolat tekdavo nusivilti dėl absoliutaus problemos ignoravimo. Menų studijoms reikia ne išskirtinio dėmesio, bet elementaraus supratimo, kad šių studijų specifika yra kitokia, todėl bendra priėmimo tvarka negali būti tinkama, teigė A. Mark.
Daugiau informacijos:
Seimo narės Astos Baukutės padėjėja Aurelija Peleckaitė,
Tel. 8 5 239 6675,
Mob. tel. 8 616 19355,
E. paštas [email protected]