2011 m. birželio 9 d. pranešimas VIR
Vakar Seimo žmogaus teisių komitetas iniciavo diskusiją dėl Nacionalinės žmogaus teisių institucijos Lietuvoje steigimo.
Nors apie tokios institucijos atsiradimą diskutuojama jau seniai ir Lietuva nuolat susilaukia kritikos dėl jos nebuvimo, tačiau kol kas neapsisprendžiama, kaip ši institucija turėtų funkcionuoti ir kokį statusą ji turėtų turėti.
Nacionalinės žmogaus teisių institucijos akredituojamos A, B ir C lygiu. A lygis visiškai atitinka Nacionalinių žmogaus teisių institucijų principus, B lygis turi stebėtojo statusą ir principus atitinka nevisiškai, C lygis – principų neatitinka.
Teisingumo ministerijos ir kai kurių nevyriausybinių organizacijų atstovų siūlymu, Lietuvoje įsteigta Nacionalinė žmogaus teisių institucija galėtų būti akredituota B lygiu ir turėti tik stebėtojo statusą.
Žmogaus teisių komiteto atstovo Seimo nario E. Lementausko teigimu, šios institucijos steigimas Lietuvoje yra būtinas, tačiau reikia siekti akreditacijos A lygiu. Parlamentaro nuomone, užtikrinti žmogaus teises Lietuvoje turėtų būti mūsų politikos strateginis tikslas. „Steigdami šią instituciją neturėtume tenkintis tik stebėtojo statusu. Privalome siekti maksimalių rezultatų ir stengtis atitikti visus principus, kurie leistų ginti žmogaus teises“, – sakė E. Lementauskas. Jo nuomone, Lietuva neturėtų tenkintis „pusiniais veiksmais“, vien tam, kad ši institucija būtų įkurta. Svarbiausia apibrėžti konkrečias šio instituto kompetencijas ir galias bei užtikrinti, kad jos efektyviai funkcionuotų.
„Žmogaus teisės turi būti ginamos ne formaliai, o realiai. Tai kad jos yra pažeidžiamos, rodo ir dažnai Strasbūro teisme minimas Lietuvos vardas“, – pabrėžė Seimo narys.
Pasaulyje yra 67 nacionalinės žmogaus teisių institucijos, visiškai atitinkančios Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos patvirtintus Nacionalinių žmogaus teisių institucijų principus (Paryžiaus principus), kuriuose nustatytos rekomendacijos dėl tokių institucijų funkcijų, veiklos, reglamentavimo, struktūros ir kitų aspektų.
Daugiau informacijos:
Seimo narys Evaldas Lementauskas
Elektroninis paštas evaldas.lementauskas@lrs.lt