2011 m. birželio 10 d. pranešimas VIR
Lietuvos Respublikos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekto (XIP-2502(2) svarstyme Seimo plenariniame posėdyje norinčių pasisakyti diskusijoje buvo net 16, tad bendru Seimo narių sutarimu buvo nuspręsta leisti kalbėti vienam asmeniui iš kiekvienos frakcijos. Iš Mišrios Seimo narių grupės (MG), kuriai priklauso ir Asta Baukutė, pasisakyti šiuo klausimu buvo deleguota Agnė Zuokienė, tačiau MG narių nuomonės šiuo klausimu nesutampa, tad žemiau pateikiamas neišgirstas Astos Baukutės pasisakymas, kuriame labiau akcentuojami dvasiniai, o ne biologiniai aspektai.
„Šeima visada buvo gyvybės lopšys ir šventovė. Suprasdami nevaisingų šeimų skausmą, vienok, negalime pritarti šios problemos sprendimui žmogaus orumo ir gyvybės sąskaita“, – tokiais žodžiais žymūs kultūros ir visuomenės veikėjai kreipėsi ragindami teisingai apsispręsti balsuojant už Įstatymo projekto nuostatas, atitinkančias gyvybės kultūros principus. Aš, būdama kultūros ir meno žmogus, sutinku su jais, kad embrionų šaldymas paniekina žmogaus gyvybę ir solidariai reiškiu susirūpinimą dėl kai kurių siūlomų destruktyvių Įstatymo projekto nuostatų.
Norėčiau atkreipti dėmesį, kad embrionų užšaldymas susijęs ir su moters, šeimos dvasine sveikata. Aborto atveju moteris dažniausiai išgyvena dvasines kančias. Kas nutiks tuo atveju, kai užšaldyti embrionai po jiems suteikto gyvavimo laikotarpio bus sunaikinami arba bus pašalinami moters kūne? Kaip tai paveiks moters sveikatą? Kas atsitiks, kai užšaldyti embrionai pateks į skyrybų situaciją? Be to, nepavykus procedūrai, šeima išgyvena nerimą, pereinantį į depresiją, tad neprisiimkime atsakomybės už galimai padidėsiantį skyrybų skaičių šalyje. Juk taip svarbu suvokti ir pajausti, kad žmogus – tai ne tik fizinis kūnas, bet ir dvasia, kurios negalime sunaikinti kada panorėję.
Taip pat noriu atkreipti dėmesį ir į tai, jog nevaisingumo visgi negalime pripažinti liga, kadangi, pasak specialistų, tai yra pasekmė įvairių ligų ir būklių. Nevaisingumo gydymas – tai ne pagalbinis apvaisinimas, o nevaisingumo priežasčių šalinimas. Argi nevaisingas vyras, panaudojus donoro spermą, pagydomas nuo nevaisingumo? Tad nekurkime palankių verslo sąlygų privačioms vaisingumo klinikoms, kuriose taip pat daromi ir abortai, atliekamos kitos procedūros, sukeliančios nevaisingumą, o po to tose pačiose klinikose atliekamos „nevaisingumą gydančios“ procedūros. Nevaisingų asmenų kasmet daugėja, o apie priežasčių, sukeliančių nevaisingumą, šalinimą nekalbama.
Mokslas embrioną vienareikšmiškai pripažįsta pradine žmogaus vystymosi stadija, tad gerbkime gyvybę, nepažeiskime vaiko, laukiančio savo eilės patekti į šį pasaulį, pamatinių teisių. Apginkime jį, nes jis pats to negali padaryti. Apsaugokime embrionus, t. y. gyvybę, nepritardami tam, kad jie būtų laikomi iki 5-erių metų. Neleiskime šaldyti embrionų, vietoje jų pasirinkdami lytinių ląstelių šaldymą. Netiesa, jog nesant užšaldytų embrionų, moterį reikės stimuliuoti hormonais, alinančiais sveikatą. Jeigu yra užšaldytų kiaušialąsčių, moteriai hormonų vartoti nebereikia. Lytinių ląstelių šaldymo atveju embrionai visada būtų švieži, o šviežias embrionas, savaime suprantama, visada implantuojamas geriau. Vaikai, gimę iš užšaldytų embrionų, gali būti neįgalūs, turėti rimtų psichologinių problemų. Taip pat žinoma, kad atšildant embrionus, daugiau kaip pusė jų žūsta. Be to, nėra numatoma, kaip būtų elgiamasi su nepanaudotais embrionais. Kas jiems nutiks po to, kai baigsis jų laikas? Nepaverskime jų žaliava, nereikalinga biologine medžiaga ar eksperimentų įrankiu. Tad kaip „gyvybės langelio“ Lietuvoje įkūrėja raginu nežeminti beužsimezgančios gyvybės ir nekurti iš to verslo.
Atėjau į Seimą su partija, besivadovavusia 10 Dievo įsakymų, tačiau nors šiai partijai nebepriklausau, būsiu nuosekli ir priimsiu sąžiningą sprendimą.“
Praėjus Įstatymo projekto svarstymui skirtam laikui, socialdemokratų partijos frakcijos atstovas Juozas Olekas Frakcijos vardu paprašė padaryti pertrauką iki kito posėdžio. Pastebėtina, kad šio Įstatymo priėmimo jau laukiama ilgai, kadangi jis visų pirma labai svarbus negalinčioms natūraliai susilaukti vaikų poroms. Svarstymo metu buvo girdėti neįprastai daug įžeidinėjimų, piktų kalbų. Visa tai įvertinant, susidaro įspūdis, kad yra suinteresuotųjų šio Įstatymo projektui teiktų tam tikrų pasiūlymų nepriėmimu, pamirštant svarbiausia – pirmiausia Seimo nariai privalėtų atstovauti nevaisingoms poroms, o ne užsiimti lobizmu. Iškyla retorinis klausimas – ar būtų prašyta pertraukos, jeigu nebūtų pritarta Dangutės Mikutienės ir kitų Seimo narių kartu teiktiems pasiūlymams?
Daugiau informacijos:
Seimo narės Astos Baukutės padėjėja Aurelija Peleckaitė,
Tel. 8 5 239 6675, 8-616 19355
E. paštas aurelija.peleckaite@lrs.lt